ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରକୁ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ମିଳିବ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା, ଉଦ୍ଧମପୁରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା
  • ||
  • କାଳିକାଦେବୀ ସାହିରେ ବୁଲେ ମାଟିମଣ୍ଡପ ସାହି ପଟୁଆର, ଆଜି ବାଲିସାହି-ହରଚଣ୍ଡି ସାହି ଶାନ୍ତି କମିଟି ବୈଠକ
  • ||
  • ପ୍ୟାରିସ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: ୧୭ରେ ବିକ୍ରି ହେବ ୨୫୦,୦୦୦ ଟିକେଟି
  • ||
  • ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟିରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ କ୍ଲାସ୍‌, ଆଜି ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ବୈଠକରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ: ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବିଜ୍ଞପ୍ତି, ଆରମ୍ଭ ହେବ ନାମାଙ୍କନ ପ୍ରକିୟା
  • ||
  • ଜାତୀୟ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ନାଟକ ଦିବସ: ସରକାରୀ ସ୍ୱୀକୃତିକୁ ଅପେକ୍ଷା, ଅନେକ ଦାବି ପରେ ବି ଅବହେଳିତ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ମଦ ନୀତି ମାମଲା: ଆଜି କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହେବେ ବିଆର୍‌ଏସ୍‌ ନେତ୍ରୀ କେ.କବିତା, ରିମାଣ୍ଡ ଆବେଦନ କରିବ CBI
  • ||
  • IPL 2024: ସୁପରଜାଏଣ୍ଟ୍‌ସ - କ୍ୟାପିଟାଲ ଲଢ଼େଇ, ଏକାନ୍ନାରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ ସ୍ପିନ
  • ||
  • ପୂର୍ବତନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଳା ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ, ୭୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ କଲେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ
  • ||
  • ବଦଳିବ ପାଣି ପାଗ ମିଜାଜ୍: ୪ ଦିନରେ ୮ ଡିଗ୍ରୀ ବଢ଼ିପାରେ ତାପମାତ୍ରା, ପୁଣି କଲବଲ କରିବ ତାତି
  • ||

ଡାଇନୋସର ପୂର୍ବରୁ ବିଚରଣ କରୁଥିଲା କୁମ୍ଭୀର, ପ୍ରାଚୀନ ଜୀବ ସମ୍ପର୍କରେ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ଦେଲେ ବୈଜ୍ଞାନିକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୦୩: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରଥମ ଥର ଏକ ବିରଳ ପ୍ରଜାତିର ଜୀବ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଡାଇନୋସରଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ପୃଥିବୀରେ ବିଚରଣ କରୁଥିଲା । ଏହା ହେଉଛି କୁମ୍ଭୀର, ନାଁ ଏଟୋସର୍‌ । ଆଧୁନିକ କୁମ୍ଭୀର ସହ ଏହାର ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରହିଛି । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଆକାର ଓ ଆକୃତିରେ ଏମାନେ ପ୍ରାୟ ୨୦ କୋଟି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବିଚରଣ କରୁଥିଲେ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏଟୋସର୍‌ର ଛାଲକୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ଏହାର ଆପାତତଃ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ସେମାନଙ୍କର ହସ୍ତଗତ ହୋଇଥିଲା । ସେଥିରୁ ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ଜୀବ ସମ୍ପର୍କରେ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ମିଳିଛି । 

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ପାଖରେ ଏଟୋସର୍‌ର ପିଠିରୁ ବେକ ଏବଂ କାନ୍ଧଠୁ ନେଇ ଲାଞ୍ଜର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଲ ରହିଥିବା ୟୁଟି ଜ୍ୟାକ୍‌ସନ ସ୍କୁଲ ଅଫ୍‌ ଜିଓସାଇନ୍ସେସ୍‌ର ୱିଲିୟମ୍‌ ରିୟେସ୍‌ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ନମୁନାକୁ ନୂଆ ଏଟୋସର୍ସ ପ୍ରଜାତି ରୂପେ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ତା’ର ଛାଲର ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲେ । ସେମାନେ ଏହାର ନାମ ଦେଇଛନ୍ତି ‘ଗାର୍ଜାପେଲ୍‌ଟା ମୁଲ୍ଲେରି’, ଯାହା ଉତ୍ତରପଶ୍ଚିମ ଟକ୍ସାସର ଗାର୍ଜା କାଉଣ୍ଟିର ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରେ । ସେଠାରେ ଏଟୋସର୍‌ କୁମ୍ଭୀର ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ‘ପେଲ୍‌ଟା’ ହେଉଛି ଛାଲର ଲାଟିନ୍‌ ଶବ୍ଦ । ଆନାଟୋମିକାଲ ରେକର୍ଡରେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏଟୋସର୍‌ର ହାଡୁଆ ଖୋଳପା ତା’ର ଚର୍ମ ସହ ସିଧାସଳଖ ଲାଗି ରହିଥିଲା, ଯାହା ମୋଜାଇକ୍‌ ଭଳି ପରସ୍ପର ସହ ଯୋଡ଼ି ହୋଇ ସୁରକ୍ଷା କବଚର ରୂପ ନେଇଥିଲା । ତା’ର ଶରୀର ପାଶ୍ୱର୍ ବଙ୍କା ବଙ୍କା କଣ୍ଟା ଦ୍ୱାରା ଆବୃତ୍ତ ଥିଲା । ଖୋଳପାର ଏହି ଅନ୍ୟତମ ବାହ୍ୟ ପରସ୍ତ ତାକୁ ଶିକାରୀ ଜନ୍ତୁଙ୍କଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିଲା ।

ଗାର୍ଜାପେଲ୍‌ଟା ଶରୀରର କଣ୍ଟା ଅନ୍ୟ ଏଟୋସର୍‌ ପ୍ରଜାତି ଭଳି ଥିଲା । ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଦୂର ସମ୍ପର୍କ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି । ଏହା ସମ୍ମିଳିତ ବିବର୍ତ୍ତନକୁ ଦର୍ଶାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ସମାନ ଗୁଣଗୁଡ଼ିକର ସ୍ୱାଧୀନ ଭାବେ ଅଭ୍ୟୁଦୟ ହୋଇଥାଏ । କୀଟ, ପକ୍ଷୀ, ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଓ ବିଲୁପ୍ତ ଟେରୋସର୍‌ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଡ଼ାଣର ବିକାଶ ଏହାର ଉଦାହରଣ । ଖୋଳପାଗୁଡ଼ିକର ପରସ୍ପର ସହ ଯୋଡ଼ି ହେବାଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ହାଡ଼ ପୃଷ୍ଠ ଭଳି ଅନନ୍ୟ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଗାର୍ଜାପେଲ୍‌ଟାକୁ ନୂଆ ପ୍ରଜାତି ରୂପେ ଭିନ୍ନ କରେ । ଏଟୋସର୍‌ର ପରିବାର ବୃକ୍ଷ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍‌ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ଗୋଟିଏ ପ୍ରଜାତିର ସୁରକ୍ଷା କବଚ (ଚର୍ମ ଉପରେ ଥିବା ଖୋଳପା) ଅନ୍ୟ ପ୍ରଜାତିଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଥିଲା । ଏହାର ମଝି ଅଂଶର କଣ୍ଟା ଆଉ ଏକ ପ୍ରଜାତି ସହ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରଖୁଥିଲା । କଣ୍ଟାର ବିକାଶକୁ ବୁଝିବା ଦ୍ୱାରା ଗାର୍ଜାପେଲ୍‌ଟାର ବର୍ଗୀକରଣ ହୋଇପାରିଲା । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, କେବଳ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ବାଦ୍‌ ଦେଲେ ସମସ୍ତ ମହାଦେଶରେ ଏଟୋସର୍‌ର ଜୀବାଶ୍ମ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.