ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଚିଲିକାରେ ପୁଣି ଫସିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦ ବାଇକ୍ ସହ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ରାମମନ୍ଦିରକୁ ବୋମାରେ ଉଡ଼ାଇଦେବାକୁ ଜୈସ୍‌-ଇ-ମହମ୍ମଦ ଧମକ, ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ହାଇଆଲର୍ଟ
  • ||
  • କୁଏତରୁ ଓଡ଼ିଶା ଫେରିଲା ୨ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ୪ ଆହତ
  • ||
  • ନିଧି ଫାଇନାନ୍ସ ଠକେଇ ମାମଲା: ତୁଷାର ଭଞ୍ଜଙ୍କ ସରିଲା ରିମାଣ୍ଡ, ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ନିରାଶ
  • ||
  • ରଜ ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଘରେ ଘରେ ମଉଜ: ପିଠା ପଣାରେ ମହକୁଛି ଗାଁଠୁ ସହର, ସବୁଠି ଉତ୍ସବ ମୁଖର
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଗେଇବ ମୌସୁମୀ: ୧୭ରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ
  • ||

ଅମରାବତୀ ହେବ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ, ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ପୂର୍ବରୁ ବଡ ଘୋଷଣା କଲେ ଟିଡିପି ସୁପ୍ରିମୋ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁ...

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟି (ଟିଡିପି) ସୁପ୍ରିମୋ ଏନ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁ ଆଜି (ମଙ୍ଗଳବାର) ଏକ ବଡ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅମରାବତୀ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ହେବ । ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଅମରାବତୀ ରାଜ୍ୟର ଏକମାତ୍ର ରାଜଧାନୀ ହେବେ।

ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁ ଟିଡିପି, ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଏବଂ ଜନସେନାର ବିଧାୟକଙ୍କ ମିଳିତ ବୈଠକରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାବେଳେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବୈଠକରେ ସେ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭାରେ ନ୍ୟାସନାଲ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଆଲାଇନ୍ସ (ଏନଡିଏ) ର ନେତା ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁ କହିଛନ୍ତି, 'ଆମ ସରକାରରେ ତିନୋଟି ରାଜଧାନୀ ନାମରେ କୌଣସି ଖେଳ ହେବ ନାହିଁ। ଆମର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି ଅମରାବତୀ । ୨୦୧୪-୧୯ ମସିହାରେ ବିଭାଜିତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ପ୍ରଥମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ସେ ଅମରାବତୀକୁ ରାଜଧାନୀ କରିବା ପାଇଁ ଧାରଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଥିଲେ । ତେବେ ୨୦୧୯ ରେ ତାଙ୍କ ବିଚାର ଏକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା । କାରଣ ସେତେବେଳେ ଟିଡିପି କ୍ଷମତାରୁ ବାହାରି ଯାଇଥିଲା । ଏବଂ Y S ଜଗନ୍ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ YSRCP ଏକ ବିରାଟ ବିଜୟ ଲାଭ କଲା । 

ଜଗନ୍ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀ ଅମରାବତୀଙ୍କୁ ରାଜଧାନୀ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତିନୋଟି ରାଜଧାନୀର ଏକ ନୂତନ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ନାଇଡୁ ଏହି ନୀତି ବଦଳରେ ଗୋଟିଏ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକକାଳୀନ ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଟିଡିପି, ବିଜେପି ଏବଂ ଜନସେନା ନ୍ୟାସନାଲ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଆଲାଏନ୍ସ ଏକ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି । ବିଧାନସଭାରେ ଏନଡିଏ ୧୬୪ ଟି ଏବଂ ଲୋକସଭାରେ ୨୧ ଟି ସିଟ୍ ଜିତିଛି। ଏହି ବିଜୟ ଅମରାବତୀ ରାଜଧାନୀ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇ ନେଇଛି । 

 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.