ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୀଳଗିରିରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କ ମାରାଥନ ପ୍ରଚାର
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ, ପୁରୀ ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଅପିଲ୍ କଲେ
  • ||
  • ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁଖ୍ୟ କୋଚ୍‌ ରେସ୍, ମାହେଲା ଜୟବର୍ଦ୍ଧନେଙ୍କୁ ବିସିସିଆଇର ପ୍ରସ୍ତାବ
  • ||
  • ଜୁଲାଇ ୪ରେ ବ୍ରିଟେନରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଭଙ୍ଗ ହେବ ସଂସଦ
  • ||
  • ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କାଉଣ୍ଟଡାଉନ୍ ଆରମ୍ଭ: ଗୁରୁବର ସନ୍ଧ୍ୟା ସରିବ ପ୍ରଚାର, ଶନିବାର ୫୮ ଆସନରେ ମତଦାନ
  • ||
  • କଣାସରେ ଘର ଭିତରକୁ ପଶିଗଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମେ’ ୨୯ରେ ପୁଣି ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ମୋଦି, ୨୬ରେଭଦ୍ରକରେ ଭୋଟ୍‌ ମାଗିବେ ରାହୁଲ, ବାଲେଶ୍ୱରକୁ ଖଡ୍‌ଗେ
  • ||
  • ରଥ ଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ରଥ ଗୁଜରେ ନୃସିଂହ ମୁଖ ଅଙ୍କନ, ରୂପକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ, ଅର ଅନୁକୂଳ କଲେ ବିଶ୍ୱକର୍ମା
  • ||
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସରିବ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍‌ ପ୍ରଚାର, ଶନିବାର ୬ ଲୋକସଭା, ୪୨ ବିଧାନସଭାରେ ଭୋଟ୍‌
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ: ୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଅବପାତ, ୨୫ରେ ଗଭୀର ଅବପାତ ସମ୍ଭାବନା, ଭଦ୍ରକ ଏବଂ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ବର୍ଷିବ
  • ||

ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନକୁ କପି କଲା ପାକିସ୍ତାନ; ଚୀନ୍‌ ସହିତ ମିଶି ଲଞ୍ଚ କଲା ମୁନ୍‌ ମିଶନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୩/୦୫: ଶୁକବାର ଦିନ ଚୀନ୍‌ ଏହା ମୁନ୍‌ ରିସର୍ଚ ମିଶନ ଚାଙ୍ଗ୍‌ ଇ-୬ ଯାନ ଲଞ୍ଚ କରିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ ଅନୁସାରେ ଏହାକୁ ଆଜି ୫.୨୭ରେ ଲଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଛି। ଚାଇନା ନାସନାଲ୍‌ ସ୍ପେଶ୍‌ ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଖବର ଅନୁସାରେ, ଚାଙ୍ଗ ଇ-୬ ମିଶନକୁ ଚନ୍ଦ୍ରମାର ରହସ୍ୟମୟ ସୁଦୂର ଅଞ୍ଚଳରେ ସାମ୍ପଲ ଏକତ୍ର କରିବା ଏବଂ ପୃଥିବୀକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି। ଚୀନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ମାନବରହୀତ ମୁନ୍‌ ମିଶନ। 

କୌତୁହଳର ବିଶୟ ଯେ, ଏହି ଚୀନ୍‌ ଯାନ ସହିତ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ଉପଗ୍ରହ ପଠାଇଛି। ଯଦିଓ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ବେଜିଂ ସହିତ ଏକତ୍ର ହୋଇ ଭାରତର ଚନ୍ଦଯାନ-୩କୁ ନକଲ ବା କପି କରିବାକୁ ଚାହିଁଛି, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଖେଳ ହୋଇଗଲା। ଅର୍ଥାିତ୍‌ ଆର୍ଥିକ ସଂକଟରେ ଘେରି ରହିଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ଏହାକୁ ଘୋର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ପୋଷ୍ଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, 'ଆମର ମୁନ୍‌ ମିଶନ୍‌ ଦରାକାର ନାହିଁ ରୁଟି ଦିଅ।'

ସିଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏ କହିଛି ଯେ, ଲଙ୍ଗ୍‌ ମାର୍ଚ୍ଚ-୫ ବାଇ୮ ରକେଟକୁ ଚାଙ୍ଗ୍‌ ଇ-୬ ମିଶନରେ ନେଇକି ଯିବ। ଚାଙ୍ଗ ଇ-୬ ମହାକାଶ ଯାନରେ ଗୋଟିଏ ଅର୍ବିଟର, ଗୋଟିଏ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର, ଗୋଟିଏ ଆରୋହୀ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ରିଟର୍ଣ୍ଣର ସାମିଲ ଅଟେ। ଏହି ଯାନ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସହଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ୬ଟି ପେଲୋଡ୍‌ ନେଇ ଯିବ। ଫ୍ରାନ୍ସ, ଇଟାଲି ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ମହାକାଶ ଏଜେନ୍ସିର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପକରଣ ଚାଙ୍ଗ୍‌ ଇ-୬ର ଲ୍ୟାଣ୍ଡରରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ଛୋଟ ଉପଗ୍ରହ ଅର୍ବିଟରରେ ରହିଛି। ଏହି ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଏବଂ ତମାମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରମାଣ ହେବାକୁ ୧୨ ଦେଶ ଓ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୟୀୟ ସଂଗଠନର ପାଖାପାଖି ୫୦ ଜଣ ଅତିଥୀଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା। 

ଆପୋଲୋ ବେସିନ ନାଁରେ ଜଣାଶୁଣା ଇଫେକ୍ଟ କ୍ରାଟରକୁ ଚନ୍ଦ୍ରର ଦୂର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଚାଙ୍ଗ୍‌ ଇ -୬ ମିଶନ ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଅବତରଣ ଏବଂ ନମୁନା ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ସାଉଥ୍‌ ପୋଲ-ଆଇଟକେନ୍ ବେସିନ ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ। ମହାକାଶଯାନ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସଫ୍ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ କରିବ। ଅବତରଣର ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରୁ ପଥର ଏବଂ ମାଟି ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଏକ ରୋବୋଟିକ୍ ରୋବୋଟିକ୍‌ ମେସିନ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ଏବଂ ଭୂମିରେ ଛିଦ୍ର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଡ୍ରିଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ। ଏଥିସହିତ ଏକକାଳୀନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯିବ। ପାତ୍ରଗୁଡିକରେ ସାମ୍ପୁଲ ଗୁଡିକ ସିଲ୍ କରିବା ପରେ, ଆରୋହଣକାରୀ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଉଡ଼ାଣ ଭରିବେ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର କକ୍ଷରେ ଅର୍ବିଟର ସହିତ ଡକ୍ କରିବେ। ସିଏନ୍ଏସ୍ଏସ୍ କହିଛି ଯେ ପୁରା ମିଶନ ପ୍ରାୟ ୫୩ ଦିନ ଚାଲିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

You can also read: ରାଏବରେଲିରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ, ୨୦ ବର୍ଷ ହେବ ସାଂସଦ ଥିଲେ ମା’ ସୋନିଆ



News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.