ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତରେ ବଡ ଧରଣର ଅପରେସନ୍, ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ୮ ମାଓବାଦୀ ନିହତ
  • ||
  • କଇଁଛ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଚାରି ଜଣକୁ ଧରିଲା ଝରିଗାଁ ବନ ବିଭାଗ।
  • ||
  • ଚିଲିକାରେ ପୁଣି ଫସିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦ ବାଇକ୍ ସହ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ରାମମନ୍ଦିରକୁ ବୋମାରେ ଉଡ଼ାଇଦେବାକୁ ଜୈସ୍‌-ଇ-ମହମ୍ମଦ ଧମକ, ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ହାଇଆଲର୍ଟ
  • ||
  • କୁଏତରୁ ଓଡ଼ିଶା ଫେରିଲା ୨ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ୪ ଆହତ
  • ||
  • ନିଧି ଫାଇନାନ୍ସ ଠକେଇ ମାମଲା: ତୁଷାର ଭଞ୍ଜଙ୍କ ସରିଲା ରିମାଣ୍ଡ, ଇଓଡବ୍ଲ୍ୟୁ ନିରାଶ
  • ||
  • ରଜ ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଘରେ ଘରେ ମଉଜ: ପିଠା ପଣାରେ ମହକୁଛି ଗାଁଠୁ ସହର, ସବୁଠି ଉତ୍ସବ ମୁଖର
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଗେଇବ ମୌସୁମୀ: ୧୭ରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ
  • ||

ତାଇୱାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଓ ମୋଦିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତାକୁ ସହି ପାରିଲାନି ଚୀନ , କହିଲା ...

ବେଜିଂ - ଦିନକୁ ପୂର୍ବରୁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ବିଜୟର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଦେଇଥିବା ଚୀନ୍‌ ଆଗାମୀ ହିଁ ଦିନ ବିରୋଧ ବି କରିଛି। ଏହା ପଛର କାରଣ ତାଇୱାନ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ତାଇୱାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା ବାର୍ତ୍ତା ପରେ ଦେଇଥିଲେ ପ୍ରତି ଜବାବ। ଏହାକୁ ନେଇ ଭାରତ ସମ୍ମୁଖରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି ଚାଇନା ସରକାର। ଚୀନ୍‌ ଭାରତ ଆଗରେ ବିରୋଧ ଦର୍ଶାଇ କହିଛି କି, ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ତାଇୱାନର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ରାଜନୀତିକ ଚାଲ୍‌ର ବିରୋଧ କରିବା ଉଚିତ୍‌।  

ଚୀନ୍‌ ମୁତାବିକ , ତାଇୱାନ ଏହାର ଏକ ବିଦ୍ରୋହୀ ଓ ଅଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ତଥା ଏହାକୁ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମି ସହ ପୁନଃ ଏକିକୃତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।  ମୋଦି ନିଜର ଟିପ୍ପଣୀରେ କହିଥିଲେ କି, ସେ ତାଇୱାନ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ୱନ୍ଧ ଗଠନ କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସୁକ ଅଛି। ମୋଦି ଏହି ଟିପ୍ପଣୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମିଳିଥିବା ବିଜୟ ପରେ ତାଇୱାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଥିଲେ। 

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ଗତ ମାସରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ତାଇୱାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଲାଇ୍ ଚିଙ୍ଗ୍‌-ତେ , ମୋଦିଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଦେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏକ୍ସରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। କହିଥିଲେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନର ବିଜୟରେ ମୋର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଶୁଭେଚ୍ଛା। ଆମେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ତାଇୱାନ-ଭାରତ ପାର୍ଟନରସିପକୁ ଆହୁରି ଆଗକୁ ନେଇଯିବା । ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟିକ, ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଓ ଅନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜର ସହଯୋଗକୁ ବ୍ୟାପକ କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସୁକ, ଏହାକି ଇଣ୍ଡୋ ପେସିଫିକ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାନ୍ତି ଓ ସମୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଯୋଗଦାନ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ । ମୋଦି ଏହି ଶୁଭେଚ୍ଛା ବାର୍ତ୍ତାର ଜବାବ ଦେଇ ଏକ୍ସରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟରେ କହିଥିଲେ , ଲାଇ ଚିଙ୍ଗ-ତେ , ଆପଣଙ୍କର ଏକ ଦୃଢ ବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ ଧନ୍ୟବାଦ। ମୁଁ ତାଇୱାନ ସହ ପାରସ୍ପରିକ ଭାବେ ଲାଭକାରୀ ଆର୍ଥିକ ତଥା ଟେକ୍ନିକାଲ ପାର୍ଟନରସିପ୍‌ର ଦିଗରେ କାମ କରି ଆହୁରି ଅଧିକ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ୱନ୍ଧର ଆଶା କରୁଛି। 

ଚାଇନା ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ର ପ୍ରବକ୍ତା ମାଓ ନିଙ୍ଗ୍‌ ଏହି ବାର୍ତ୍ତାରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବ୍ୟକ୍ତ କରି କହିଛନ୍ତି ଚୀନ୍‌ ଏହା ଉପରେ ଭାରତ ସମ୍ମୁଖରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି ।  

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.