ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ଏସଡିଓଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସରକାରୀ କ୍ଵାର୍ଟର୍ସରୁ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୧୪ରେ ବିଜେଡି କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ଆଗାମୀ ରାଜନୈତିକ ଖସଡ଼ା
  • ||
  • ବାଙ୍କୀ : ମହାନଦୀକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ପବିତ୍ର ମୋହନ ପ୍ରଧାନ ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍‌ସିଂରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଲୋଗୋ ଉନ୍ମୋଚିତ କଲା ଆଇସିସି, ଆମେରିକା ଓ ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ ମିଳିତ ଭାବେ କରିବେ ଆୟୋଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୯ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସିଙ୍ଗିଲ୍‌ ୱିଣ୍ଡୋ ମଞ୍ଜୁରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର: ୪୮୦୦ କୋଟି ନିବେଶ, ୧୭୫୫୩ ନିଯୁକ୍ତି ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବର୍ଷା ପରେ ବଦଳିଲା ପାଗର ମିଜାଜ: ୩ରୁ ୫ ଡିଗ୍ରୀ ଯାଏଁ ତଳକୁ ଖସିବ ରାତିର ପାରଦ,୧୦ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ; ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ, କହିଲେ ନଡା ଜାଳୁଥିବା କୃଷକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଉ ଆର୍ଥିକ ସୁବିଧା…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଭିତରେ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ନଡ଼ା ଜାଳିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ କଡ଼ା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁ ଚାଷୀ ମାନେ ନଡା ଜାଳୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଏମଏସପିର ସୁବିଧା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। 

ସୂଚନାଥାଉକି, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଂଚଳରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବେଳେ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ନଡା ଜାଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି କରୁଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅନେକ ଥର ଅଟକାଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଚାଷୀ ନଡ଼ା ଜାଳିବାକୁ ବାରଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି । 

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନଡ଼ା ଜାଳୁଥିବା କୃଷକଙ୍କୁ ବିହାରର ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେପରି ବିହାରର କୃଷକମାନେ ନଡ଼ା ଜାଳନ୍ତି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନିଜ ହାତରେ କାଟନ୍ତି, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣାର କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନଡା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଉଚିତ୍।

ଶୁଣାଣି ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜାବ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ ପଞ୍ଜାବର ଆମ୍ ଆଦମି ପାର୍ଟି (AAP) ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଡ଼ା ଜାଳିବା ପାଇଁ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପଂଜାବର ୬ ଟି ଜିଲ୍ଲା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନଡା ମୁକ୍ତ ହୋଇଛି । ପଂଜାବ ସରକାର ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କରିଛନ୍ତି କି, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେଉଁମାନେ ନଡା ଜଳାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୧୦୦ ଟି ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ଦାଖଲ ହୋଇଛି । 

 

 


 

 

Copyright © 2022 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.