ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବିଲ୍‌ ଗେଟ୍ସ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, କୃଷିଭବନ ଓ ବସ୍ତି ବୁଲିବାର ରହିଛି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ମହାମହିମ, ମା' କିଚକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେବେ ଯୋଗ
  • ||

ମଣିପୁରରେ ଥମୁନି ହିଂସା, ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳିମାଡରେ ୨ ମୃତ, ୫ ଆହତ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୂର୍ବୋତ୍ତର ରାଜ୍ୟ ମଣିପୁରରେ ହିଂସାର ଧାରା ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ। ମଙ୍ଗଳବାର ରାଜଧାନୀ ଇମ୍ଫାଲରେ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଛି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ଅତି କମରେ ୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ପୋଲିସ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଇମ୍ଫାଲର ପଶ୍ଚିମ ଜିଲ୍ଲାର କୌଟ୍ରୁକ ଗ୍ରାମରେ ଏହି ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଛି । ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଗୁଳି ବିନିମୟ ପରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଖୋଜ ଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ।

ଗତ ବର୍ଷ ମେ ୩ ରେ ମଣିପୁରରେ ହିଂସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ଏଠାରେ ହିଂସାତ୍ମକ ଘଟଣାର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ମଣିପୁରରେ ୧୮ ଟି କୁକି ଉଗ୍ରବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ସକ୍ରିୟ ହେଉଛନ୍ତି କୁକି ରିବୋଲ୍ୟୁସନାରୀ ଆର୍ମୀ (KRA) ଏବଂ କୁକି ନ୍ୟାସନାଲ ଆର୍ମି (KNA) । ୨୦୦୮ରେ କୁକି ଉଗ୍ରବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଏକ ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ।

ନଭେମ୍ବର ୧୩, ୨୦୨୩ରେ, ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବିବାଦ ମାଧ୍ୟମରେ ମଣିପୁରକୁ ଭାରତରୁ ପୃଥକ କରିବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା ୮ ମେଟେଇ ଉଗ୍ରବାଦୀ ସଂଗଠନ ବିରୁଦ୍ଧରେ UAPA ନିଷେଧାଦେଶ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲା । ଏହି ସମସ୍ତ ୮ ଟି ସଂଗଠନ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (PLA) ସହ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଅଟେ । 


 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.