ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୨୨ରୁ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ, ସରକାର ବନାମ ନବୀନଙ୍କ ଛାୟା ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳ ଲଢ଼େଇ
  • ||
  • ଆଜି ରସଗୋଲା ଦିବସ, ଜିଆଇର ୫ ବର୍ଷ ପରେ ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ ନାହିଁ, ସରକାର ନିରବ
  • ||

କରୋନା ସମୟରେ ଜନ୍ମିତ ପିଲା ନୁହଁନ୍ତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିକଶିତ, ରିପୋର୍ଟରେ ହେଲା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଖୁଲାସା

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଏକ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନ ପରି ଭୁଲିଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି କିନ୍ତୁ କରୋନା ଆମକୁ ସବୁବେଳେ ଛାୟା ପରି ଅନୁସରଣ କରୁଛି | ପ୍ରତିଦିନ ଆମେ ଖବରକାଗଜ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଏବଂ ଟିଭି ମାଧ୍ୟମରେ ଶୁଣିବାକୁ ପାଇଥାଉ ଯେ କରୋନାର ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ବାହାରିଛି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରିପୋର୍ଟରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଖୁଲାସା କରାଯାଇଛି । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ବିକାଶ ଅନ୍ୟ ପିଲାମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ବହୁତ ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଇଛି।

ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପିଲାମାନେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା- 

ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ସମୟରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ପିଲାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ଲେ ଏବଂ ପ୍ରି ସ୍କୁଲ ଯିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାପ ଏବଂ ମହାମାରୀର ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାର ପ୍ରଭାବ ସେହି ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଛି । ଏହି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କିମ୍ବା ଘରେ ବୁଝିବା ଏବଂ କହିବାରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ସେମାନେ କ୍ଲାସରେ ମଧ୍ୟ ଚୁପଚାପ୍ ବସି ରହୁଛନ୍ତି । ଅନେକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏକ ପେନସିଲ ସଠିକ ଭାବରେ ଧରି ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି ।

ପିଲାମାନେ ପେନସିଲ ଧରିବାରେ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି-

ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି, ସେମାନେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବୁଝି ପାରୁନାହାନ୍ତି । ତାଙ୍କର ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ବିକାଶ ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଇଛି । ଦୁଇ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତକାର ଆଧାରରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି ।

ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆଧାରରେ ଏହା କହିବା ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ ଯେ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପରଠାରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏଭଳି ପିଲାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏମାନେ ପଢିବା ଏବଂ ଲେଖିବାରେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପେନସିଲ ଧରି ରଖିବା, ସେମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ପ୍ରକାଶ କରିବା, ଫଟୋ କିମ୍ବା ଚିତ୍ର ଚିହ୍ନିବା ଏବଂ ଅକ୍ଷର ଚିହ୍ନିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡୁଛି । ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟାକୁ ସଠିକ ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି । ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ମହାମାରୀ ପିଲାମାନଙ୍କର ବିକାଶକୁ ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଝିଅଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ପୁଅମାନେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ବିଗାଡୁଛି କରୋନା-

ଆମେରିକାର ପୋର୍ଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଓରେଗନ୍ ହେଲ୍ଥ ଆଣ୍ଡ ସାଇନ୍ସ ୟୁନିଭରସିଟିର ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ଜେମେ ପିଟରସନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ପିଲାମାନେ ଅନେକ ଶାରୀରିକ ତଥା ମାନସିକ କଷ୍ଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ପିଲାଙ୍କୁ ଖେଳିବାକୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଦିଆ ଯାଇନଥିଲା । ଏକ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ନିକଟସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହା ପିଲାମାନଙ୍କ ମନରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି । ଯେଉଁ ପିଲାମାନେ ଟିକିଏ ବଡ ଥିଲେ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଅନେକ ଦିନ ଘରେ ବନ୍ଦ ହୋଇ ରହିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଗଣିତରେ ପଛରେ ରହିଥିଲେ । ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ପିଲାମାନଙ୍କର ମସ୍ତିଷ୍କ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବିକଶିତ ନହେବାର କାରଣ-

ବାସ୍ତବରେ, କୋଭିଡ୍ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ପିତାମାତା ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଅବସାଦରେ ଥିଲେ । ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରାଯାଉଥିଲା । ଏହି ଅବଧିରେ ଘରେ ସୀମିତ ହୋଇ ରହିବା ହେତୁ ପିଲାମାନଙ୍କର ସ୍କ୍ରିନିଙ୍ଗ (ମୋବାଇଲର ମାତ୍ରାଧିକ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଗେମ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଖେଳିବା) ସମୟ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ପିଲାମାନେ ଖେଳିବାକୁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଆସିନଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଶିଶୁର ମସ୍ତିଷ୍କ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିକଶିତ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ସେ ଘର ଭିତରେ ଆବଦ୍ଧ ହୋଇ ରହିଥିଲେ । ଯାହାର ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ ଆଜି ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।


  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.