ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଗବେଷଣା ସୁଯୋଗ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍‌ ପାଇଁ ୩୦୦ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଚୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ; ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ ୨୪୮ ଜଣ, ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଏସ୍‌ଓପି ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା, ଜଣେ ଟିଏମସି କର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପୁଣି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଦଳ ଆଣିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ବାଂଲାଦେଶ ମୁହାଁ ବାତ୍ୟା, ପ୍ରଭାବରେ ୪ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ସମ୍ଭାବନା, ୪ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏସଆରସିଙ୍କ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ଲୋକସଭା ଓ ୪୨ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ, ୪୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହେବ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ରାଜ୍ୟ ଓ ୨ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟ୍, ୫୮ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଅବପାତ: ୨୫ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା, ୨୬ରେ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ
  • ||

କେବଳ ମଦ ପିଇବା ଓ ନାଚ-ଗୀତ କରିବା ବିବାହ ନୁହେଁ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

Image source: Live hindustan

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୧/୦୫: ସହ ଜଡ଼ିତ ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରୁଥିବା ବେଳେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୁ ବିବାହ ପବିତ୍ର ଏବଂ ଏହାକୁ କେବଳ ନାଚ, ଗୀତ ଏବଂ ଖାଇବା ଓ ମଦ ପିଇବା ଭଳି ଘଟଣା କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ପରମ୍ପରାଗତ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ବିନା ବିବାହ ମାନ୍ୟତା ପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ଭିବି ନାଗରତ୍ନା ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଅଗଷ୍ଟିନ୍ ଜର୍ଜ ମାସିହଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ଶୁଣାଣି ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, 'ହିନ୍ଦୁ ବିବାହ ଏକ ସଂସ୍କାର ଅଟେ, ଯାହାକୁ ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ବହୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅନୁଷ୍ଠାନର ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ତେଣୁ, ଆମେ ଯୁବକ ଓ ଯୁବତୀମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛୁ ଯେ ବିବାହ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ବିବାହ, ପରମ୍ପରା ଓ ଏହାର ପବିତ୍ରତା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, 'ଗୀତ ଗାଇବା ଏବଂ ନାଚିବା' ଏବଂ ମଦ ପିଇବା କିମ୍ବା ଯୌତୁକ ଦାବି କରିବା ଏବଂ ଉପହାର ବିନିମୟ ପାଇଁ ବିବାହ ଏକ ଉତ୍ସବ ନୁହେଁ। ଏହା କୌଣସି ବ୍ୟବସାୟିକ କାରବାର ନୁହେଁ। ଏହା ଏକ ଉତ୍ସବ ଯାହା ପୁରୁଷ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଏକ ସଂଗଠିତ ବାଟ ଦେଖାଏ, ଫଳରେ ଉଭୟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ପରିବାର ପାଇଁ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥାଆନ୍ତି। 

ଭିସା ଆବେଦନ ଭଳି କାରଣରୁ ହିନ୍ଦୁ ବିବାହ ଆଇନର ଧାରା ୮ ଅନୁଯାୟୀ ଦମ୍ପତିମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ପଞ୍ଜିକରଣ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ। କୋର୍ଟ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ପଞ୍ଜିକରଣ ବିବାହକୁ ଆଇନଗତ କରେ ନାହିଁ। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, 'ନିକଟ ଅତୀତରେ, ଆମେ ଏଭଳି ଅନେକ ଉଦାହରଣ ସାମ୍ନା କରିଛୁ ଯେଉଁଠାରେ ବ୍ୟବହାରିକ କାରଣରୁ ଜଣେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ଭବିଷ୍ୟତରେ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଆଇନର ଧାରା ୮ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ବିବାହ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଇନଗତ ଭାବେ ବିବାହ ସହିତ ଏକ ପରମ୍ପରାକୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ନାନ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.