ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଅପେକ୍ଷାର ହେଲା ଅନ୍ତ, ଖୋଲିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବାହାର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ଭିତର ଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାକୁ ଚାଲିଛି ପକ୍ରିୟା
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ କଲେ ୧୧ ଜଣ ସଦସ୍ୟ, ଦିନ ୧ଟା ୨୮ରେ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଫିଟିବ ଭିତର ଭଣ୍ଡାର ତାଲା
  • ||
  • ଶ୍ରୀଲୋକନାଥଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ସମ୍ପନ୍ନ, ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାକୁ ଆସିଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ
  • ||
  • ଚତୁର୍ଥ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟ; ଜିମ୍ବାଓ୍ବେକୁ ୧୦ ୱିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଆଜି ପଞ୍ଚମ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ସୁଟର ମୃତ
  • ||
  • ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ଘଟିବ ଅନ୍ତ, ଆଜି ଖୋଲିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ଦିନ ୧ଟା ପରେ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଫିଟିବ ତାଲା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୮ରେ ଆଉ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||

“ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍‌‍ ଅଲିମ୍ପିକ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଭାରତର ପ୍ରଗତିକୁ ଦର୍ଶାଇବ”: ନୀତା ଏମ୍‌‍ ଅମ୍ବାନୀ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୬/୬ :  ଏବେଠାରୁ ଠିକ୍‌‍ ଏକ ମାସ ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ପ୍ୟାରିସ ୨୦୨୪ଅଲିମ୍ପିକରେ କେତେ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବ, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ଅଲିମ୍ପିକ ଖେଳରେ ପ୍ରଥମ କଣ୍ଟ୍ରି ହାଉସ୍‌‍ । ରିଲାଏନ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ ସଂଘ (ଆଇଓଏ) ସହିତ ସହଭାଗୀତାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିବା ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍‌‍ ଦେଶର ସମୃଦ୍ଧ ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ଖେଳ ପରମ୍ପରାକୁ ନେଇ ଉତ୍ସବ ମନାଇବ । ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ଏବଂ ଡିଜିଟାଲକରଣରେ ପ୍ରଗତି ସହ ଭାରତର ଗୌରବମୟ ଅତୀତ, ଜୀବନ୍ତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବଂ ରୋମାଞ୍ଚକ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରାଯିବ । ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍‌‍ ସାରା ଦୁନିଆର ଆଥଲେଟ, ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ ଏବଂ ଖେଳପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜର ଦ୍ୱାର ଉନ୍ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛି, ଯାହା ଭାରତ ଏବଂ ଭାରତୀୟତାର ନିଦର୍ଶନ ଅର୍ଥାତ୍‌, ଏକତା, ବିବିଧତା ଏବଂ ଉତ୍କୃଷ୍ଟତାର ଭାବନାକୁ ଜୀବନ୍ତ କରି ଗଢି ତୋଳିବ ।

ଆଇଓସି ସଦସ୍ୟା ଏବଂ ରିଲାଏନ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ଚେୟାରପର୍ସନ ନୀତା ଏମ୍‌‍. ଅମ୍ବାନୀ ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍‌‍ର ମହତ୍ତ୍ୱ ସମ୍ପର୍କରେ କହିଛନ୍ତି, “ପ୍ୟାରିସ ଅଲିମ୍ପିକ ଖେଳରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍‌‍ର ଘୋଷଣା କରି ମୁଁ ବହୁତ ଖୁସି ଏବଂ ଆନନ୍ଦିତ । ୪୦ବର୍ଷ ପରେ, ଗତ ବର୍ଷ ଭାରତରେ ହୋଇଥିବା ଆଇଓସି ଅଧିବେଶନ ଆମର ଅଲିମ୍ପିକ ଯାତ୍ରାରେ ଏକ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଇଲ୍ଖୁଣ୍ଟ ଥିଲା । ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍‌‍ର ଶୁଭାରମ୍ଭ ସହ ଏହି ଗତିକୁ ନିରନ୍ତର ବଜାୟ ରଖି ଆମେ ବେଶ ଆନନ୍ଦିତ ଅଛୁ- ଏହା ଏକ ଏଭଳି ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ନିଜର ଆଥଲେଟମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବୁ, ନିଜ ବିଜୟର ଉଲ୍ଲାସ ମନାଇବୁ, ନିଜର କଥା ଓ କାହାଣୀଗୁଡିକୁ ପରିପ୍ରକାଶ କରିବୁ ଏବଂ ସାରା ଦୁନିଆକୁ ଭାରତରେ ସ୍ୱାଗତ କରିବୁ ।”

ସେ ପୁନଶ୍ଚ କହିଛନ୍ତି, “ଆମର ପୁରା ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ, ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍‌‍ ଅଲିମ୍ପିକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଭାରତକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ୧୪୦କୋଟି ଭାରତୀୟଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ଦିଗରେ ଆଉ ଏକ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରୟାସ ହେବ!” ଭାରତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ ସଂଘର ସଭାପତି ସୁଶ୍ରୀ ପି ଟି ଉଷା କହିଛନ୍ତି, “ରିଲାଏନ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ସହିତ ସହଭାଗୀତାରେ ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍‌‍ର ଉଦ୍‌‍ଘାଟନ, ପ୍ୟାରିସ ଅଲିମ୍ପିକରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶଂସକ ଏବଂ ଆଥଲେଟମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଅନ୍ୟତମ ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ହେବ । ଏହା ପ୍ରଶଂସକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ଏବଂ କେଉଁ ବିଷୟ ଭାରତକୁ ଏଭଳି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରି ଗଢିତୋଳୁଛି, ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବାର ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବ । ଭାରତ ବିଶାଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିବାରେ ନିଜର ଯୋଗ୍ୟତା ପ୍ରତିପାଦିତ କରିଛି । ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍‌‍ ଏକ କ୍ରୀଡା ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବରେ ତଥା ଅଲିମ୍ପିକ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଆମ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଗତିକୁ ଦର୍ଶାଇବ । ମୁଁ ଏହି ଅବସରରେ ଭାରତର ଅଲିମ୍ପିକ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ନିମନ୍ତେ ଆଇଓସି ସଦସ୍ୟା ଶ୍ରୀମତୀ ନୀତା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉଛି ।”

ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ପରମ୍ପରାର ପ୍ରଦର୍ଶନ :

ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ପାର୍କ ଡେ ଲା ବିଲେଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍‌‍ ନେଦରଲାଣ୍ଡ, କାନାଡା, ବ୍ରାଜିଲ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ଭଳି ସାରା ବିଶ୍ୱର ୧୪କଣ୍ଟ୍ରି ହାଉସ୍‌‍ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ ହେବ । ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍‌‍ ଦୁନିଆକୁ ଭାରତର ପ୍ରତିଭା, କ୍ଷମତା ଏବଂ ମହତ୍ୱାକାଂକ୍ଷାର ଏକ ଝଲକ ଦେଖାଇବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଉଛି - ଏଥିରେ ସଂସ୍କୃତିଠାରୁ ନେଇ କଳା ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ାରୁ ନେଇ ଯୋଗ, ହସ୍ତ ଶିଳ୍ପ, ସଂଗୀତ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନୃତ୍ୟ ସମୂହର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ପାରମ୍ପରିକ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ କିଛି ସାମିଲ ହେବ ।

 

ଭାରତୀୟ ଆଥଲେଟ ଏବଂ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ପାଇଁ ଘରଠାରୁ ଦୂରରେ ଆଉ ଏକ ଘର :

ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍‌‍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଦେଶର ଆଥଲେଟଙ୍କ ପାଇଁ ଘରଠାରୁ ଦୂରରେ ଆଉ ଏକ ଘର ବନାଇବା ଏବଂ ଭାରତର ବିଜୟ ଏବଂ ପଦକଗୁଡିକୁ ନେଇ ଆନନ୍ଦ ଉଲ୍ଲାସ ମନାଇବା । ଏହା ଆଗନ୍ତୁକଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶିଷ୍ଟ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କ ସହିତ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିବା ଏବଂ ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କ ସହିତ ଆନନ୍ଦଦାୟକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଦେଖିବାର ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ହେବ, କାରଣ ଏହା ସମସ୍ତ ଦେଶଗୁଡିକର ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଉନ୍ମୁକ୍ତ ରହିବ । ପ୍ରମୁଖ ଭାରତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡିକ ନିମନ୍ତେ ୱାଚ୍‌‍ ପାର୍ଟିଗୁଡିକ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସରେ ଭାରତରେ ଅଲିମ୍ପିକ ଖେଳ ନିମନ୍ତେ ବିଶେଷ ମିଡିଆ ଅଧିକାରଧାରକ ଭାୟକମ୍‌‍ ୧୮ ସହିତ ସହଭାଗିତାରେ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ ।

ଭାରତର ଅଲିମ୍ପିକ ଯାତ୍ରା ଏବଂ ମହତ୍ୱାକାଂକ୍ଷାର ଆନନ୍ଦ ଉଲ୍ଲାସ ପାଳନ :

ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ ପକ୍ଷରୁ ୧୯୨୦ରେ ଆଇଓଏ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଅଲିମ୍ପିକ ଖେଳରେ ଭାରତର ଅଂଶଗ୍ରହଣର ୧୦୦ବର୍ଷ ପୂରଣର ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯିବ । ଏହା ଖେଳ ଜଗତରେ ଏକ ମଜଭୁତ ଦାବିଦାର ଭାବରେ ଭାରତର ବିକାଶର ପ୍ରତୀକ ଏବଂ ଅଲିମ୍ପିକ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତି ଦେଶର ଅତୁଟ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅଲିମ୍ପିକ ଖେଳର ଆୟୋଜନ କରିବା ନିମନ୍ତେ ମହତ୍ୱାକାଂକ୍ଷାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି ।

ଭାରତର ଝରକାରେ ଭାରତୀୟତାର ଝଲକ :

ପ୍ୟାରିସରେ ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍‌‍ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ସମୃଦ୍ଧ ଏବଂ ବିବିଧତାପୂର୍ଣ୍ଣ ଛବିକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାର ଏକ ମଞ୍ଚ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଝରକାର ଜଟିଳ ଡିଜାଇନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରେରିତ ଏହାର ଲୋଗୋ (ପ୍ରତୀକ ଚିହ୍ନ) ଭାରତର ଉତ୍ସାହ, ସାହସ ଏବଂ ପ୍ରଗତିର ପ୍ରତୀକ ଅଟେ । ଭାରତର ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁ ରଙ୍ଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଲୋଗୋ ଦେଶର ବିବିଧତାର ସାରାଂଶକୁ ଅତି ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରୁଛି । ପ୍ୟାରିସରେ ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍‌‍ ଭାରତର ସାଂସ୍କୃତିକ ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗାୟିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଅତିଥିମାନଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ କରିବ ।

ସାମୂହିକ ପ୍ରୟାସ :

ଭାରତୀୟ ଅଲିମ୍ପିକ ସଂଘ (ଆଇଓଏ)ର ପ୍ରମୁଖ ସହଭାଗୀ ଭାବରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପିତ, ଇଣ୍ଡିଆ ହାଉସ୍‌, ଭାରତୀୟ ଖେଳକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ଉପରକୁ ଉଠାଇବା ନିମନ୍ତେ ଏକ ସାମୂହିକ ପ୍ରୟାସର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛି । ଭାୟକମ୍‌‍ ୧୮, ଜିଓସିନେମା ଏବଂ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍‌‍ ୧୮ ନେଟୱର୍କରେ ଅଲିମ୍ପିକ ଗେମ୍‌‍ସ୍‌‍ ପ୍ୟାରିସ ୨୦୨୪ର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରସାରଣ ପ୍ରଦାନ କରିବ । ଖେଳ ଗୁଡିକ ପାଇଁ ମିଡିଆ ଅଧିକାରଧାରକ ଭାବରେ ଭାୟକମ୍‌‍ ୧୮ର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଉଚ୍ଚମାନର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହିତ ଅସାଧାରଣ ଭାରତୀୟ ଆଥଲେଟଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଅଲିମ୍ପିକରେ ଐତିହାସିକ ପ୍ରଦର୍ଶନଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ପ୍ରସାରିତ କରାଯିବ । 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.