ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଗବେଷଣା ସୁଯୋଗ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍‌ ପାଇଁ ୩୦୦ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଚୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ; ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ ୨୪୮ ଜଣ, ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଏସ୍‌ଓପି ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା, ଜଣେ ଟିଏମସି କର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପୁଣି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଦଳ ଆଣିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ବାଂଲାଦେଶ ମୁହାଁ ବାତ୍ୟା, ପ୍ରଭାବରେ ୪ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ସମ୍ଭାବନା, ୪ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏସଆରସିଙ୍କ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ଲୋକସଭା ଓ ୪୨ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ, ୪୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହେବ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ରାଜ୍ୟ ଓ ୨ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟ୍, ୫୮ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଅବପାତ: ୨୫ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା, ୨୬ରେ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ
  • ||

ଭାରତ ସହିତ ଶତୃତା କରି ଭାଙ୍ଗିଲା ମାଳଦ୍ବୀପର ଅହଂକାର; ପୁଣି ହାତ ପତାଇବେ ମୁଇଜ୍ଜୁ

Image source: LiveHindustan

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୩/୦୫: ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜ୍ଜୁ ମାଲଦ୍ୱୀପର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପରଠାରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ମାଲେ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗିଛି। 'ଇଣ୍ଡିଆ ଆଉଟ୍' ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ଆସିଥିବା ମୁଇଜ୍ଜୁ ମଧ୍ୟ ମାଲଦ୍ୱୀପରୁ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଦେଶକୁ ପଠାଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ସେ ଚୀନ୍‌ର ନିକଟତର ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ସେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ୨୦ ଟି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ। ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଅର୍ଥନୀତି ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଇତ୍ୟାଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ଆରମ୍ଭ କଲା, ସେତେବେଳେ ମଇଜ୍ଜୁଙ୍କ ଠାରେ ବୁଦ୍ଧି ପଶିଲା। ଏବେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ପୁଣି ଭାରତ ଆଗରେ ନିବେଦନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମୁସା ମୁ ଜାମିର ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

'ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ'ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାମିର ତାଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଏସ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ସହ ମାଲଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁଙ୍କ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ସମ୍ଭାବିତ ଭାରତ ଗସ୍ତ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିପାରନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ନଭେମ୍ବରରେ ମୁଇଜୁଙ୍କୁ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିବାକୁ ସେମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ମାଲଦ୍ୱୀପ ଅଧିକାରୀମାନେ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାହା ହୋଇ ନଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମୁଇଜ୍ଜୁ ଚୀନ୍ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ, ଏହା ପରେ ଭାରତ ସହ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଇଜ୍ଜୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହାରି ଭିତରେ ସେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ସରକାର ନେଇଥିବା ଋଣ ପରିଶୋଧ ପାଇଁ ଭାରତରୁ ଏକ ଲୋଭନୀୟ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଦାବି କରିପାରନ୍ତି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମାଲଦ୍ୱୀପ ପୁଣିଥରେ ଭାରତରୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। 

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମାଲଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜ୍ଜୁ ଏହି ଋଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଭାରତ ନିକଟରେ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ସେ ଆଶ୍ବସ୍ତିମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଦାବି କରିଥିଲେ। ମୁଇଜ୍ଜୁ ମଧ୍ୟ ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ଆଧାରରେ ପୁଣିଥରେ ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କ ପୁନଃ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସହଯୋଗ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରେ। ଏଥି ସହିତ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସୁଥିବା ମାଲଦ୍ୱୀପର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଭଲ ଆଧାର ତଥା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏକ୍ସ ରେ ସେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦ୍ରବ୍ୟର ରପ୍ତାନି ବୃଦ୍ଧି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବାରୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

You can also read:  ରିଅଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବଢ଼ୁଛି ଚାକିରି ସୁଯୋଗ; ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୮୬% ବୃଦ୍ଧି, ନିଯୁକ୍ତିରେ ଦିଲ୍ଲୀ-ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଆଗରେ



News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.