ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

ଇରାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ: ମିଳିଲାନି ବହୁମତ, ଜୁଲାଇ ୫ରେ ପୁଣି ଭୋଟ

ତେହେରାନ,୩୦/୦୬:ଇରାନରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ମାତ୍ର ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ  ହୋଇଛି । ଯାହାକି ୧୯୭୯ ବିପ୍ଳବ ପରେ ସବଠାରୁ କମ୍‌ । ଦେଶରେ ୬ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପଞ୍ଜିକୃତ ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି ।  ନିର୍ବାଚନରେ କୌଣସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ବହୁମତ ମିଳିପାରିନାହିଁ । ବହୁମତ ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ମିଳିବା ଦରକାର । କିନ୍ତୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଥିବା ୪  ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କାହାକୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ମିଳିନାହିଁ । ତେଣୁ ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ୫  ତାରିଖ (ଶୁକ୍ରବାର) ପୁଣିଥରେ ନିର୍ବାଚନ  ହେବ । 

ଦେଶର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ମୁଖପାତ୍ର ମୋହସେନ ଇସଲାମୀଙ୍କ ସୂଚନା  ଅନୁସାରେ ନିର୍ବାଚନରେ ମୋଟ ୨ କୋଟି  ୪୭ ଲକ୍ଷ ଭୋଟ ପଡିଥିଲା । ସେଥିରୁ  ସର୍ବାଧିକ ୧ କୋଟି ୪ ଲକ୍ଷ ଭୋଟ ମାସୁଦ  ପଜଶକିୟାନଙ୍କୁ ମିଳିଥିଲା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ  ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ସୟିଦ ଜଲିଲଙ୍କୁ ୯୫  ଲକ୍ଷ ଭୋଟ ମିଳିଛି । ସଂସଦର ବାଚସ୍ପତି  ମହମ୍ମଦ ବାକର କାଲିବାଫ ୩୩ ଲକ୍ଷ  ଭୋଟ ପାଇ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲା ବେଳେ ମୁସ୍ତଫା ପୋରମହମ୍ମଦି ମାତ୍ର  ୨ ଲକ୍ଷ ୬ ହଜାର ଭୋଟ ପାଇଛନ୍ତି ।  

ବୁଧବାର ରାତିରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି  ଅମିର ହୁସେନ କାଜିଜାହେଦ ହାସ୍‌ମି  ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦୌଡରୁ ନିଜ ନାମାଙ୍କନ  ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିଲେ । ରିଭୋଲ୍ୟୁସନାରୀ ଫୋର୍ସର ଏକତା  ବଜାୟ ରଖିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସେ ଏଭଳି  ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।  ସେହିଭଳି ତେହେରାନର ମେୟର ଅଲି  ରାଜା ଜକାନୀ ମଧ୍ୟ ଓହରି ଯାଇଥିଲେ ।  ଏଥର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ଲାଗି  ମୋଟ ୮୦ ଜଣ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ।  କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୬ ଜଣଙ୍କୁ  ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ଲାଗି ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.