ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୁଧବାର ଅରୁଣ ଗୋଭିଲ, ଗୁରୁବାର ପୁଣି ଓଡିଶା ଆସିବେ ଜେ.ପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପ୍ରଯୋଜକ ବିଜୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତ୍ୟାଗ କଲେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ
  • ||
  • ନିର୍ବାଚନ ଡ୍ୟୁଟି ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଜଣେ ଆହତ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୨୦ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ଶ୍ରୀନୃସିଂହ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ତିଥିରେ ଗୁଜ ଅନୁକୂଳ, ଖୋଳା ହେବ ଯନ୍ତା ଗାଡ଼
  • ||
  • ସ୍ୱାତୀ ମାଲିୱାଲଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାମଲା: ସିଏମ୍‌ ହାଉସ୍‌ରେ ବିଭବଙ୍କୁ ନେଇ ସିନ୍‌ ରିକ୍ରିଏଟ୍‌
  • ||
  • ମଦ ନୀତି ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା: କେଜ୍‌ରିୱାଲଙ୍କୁ ପୁଣି ୧୪ ଦିନ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବାକୁ ଇଡିର ଆବେଦନ
  • ||
  • IPL ପ୍ରଥମ କ୍ୱାଲିଫାୟର ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ କୋଲକାତା- ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ରନ୍‌ ବର୍ଷା କରିବେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାୱାର ହାଉସ୍‌
  • ||
  • ବାତ୍ୟା ହେବନି..ଅବପାତ ହୋଇ ମିଆଁମାର ଯିବ: ଜିଏଫଏସ୍
  • ||

ଇରାନ - ଇସ୍ରାଏଲ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମଧ୍ୟପ୍ରାଚ୍ୟ-ୟୁରୋପ କରିଡର ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫/୦୪: ଇରାନ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ । ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ଥିତି ଘନେଇଲେ  ଏହା ଭାରତ ପାଇଁ ଉଭୟ କୁଟନୈତିକ ଓ  ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କ୍ଷତିକାରକ ହେବ ।  ସ୍ଥିତି ନ ବିଗିଡୁ ବୋଲି ଭାରତ ଆଶାବାଦୀ  ରହିଛି । ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ  ଶାନ୍ତି ଓ ନିରାପତ୍ତା ବଜାୟ ରହୁ । କୂଟନୈତିକ  ଆଲୋଚନ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରାଯାଉ  ବୋଲି ଭାରତ କହିଛି । ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର  ରଖିଛି ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ । 

ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ଥିତି ଘନେଇଲେ ଭାରତ ବିଶେଷ  କରି ୩ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା  ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଇସ୍ରାଏଲରେ ୧୮ ହଜାର  ଭାରତୀୟ ରହୁଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଇରାନରେ  ପ୍ରାୟ ୧୦ ହଜାର ଭାରତୀୟ ବସବାସ  କରୁଛନ୍ତି । ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆ ଏବଂ ଗଲ୍ପ ଦେଶ  ଗୁଡିକରେ ୯୦ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ରହୁଛନ୍ତି ।  ସ୍ଥିତି ବିଗିଡିଲେ ଏସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବସବାସ  କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ଗଭୀର ଭାବେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ  ହେବେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । 

ଏହାବାଦ ଦେଶର ତୈଳ ଆମଦାନୀ  ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ବୋଲି  କୁହାଯାଉଛି । ଭାରତ ଏହାର ୮୦% ତେଲ  ଆବଶ୍ୟକତା ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ଦ୍ୱାରା  ପୂରଣ କରୁଛି । ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆ ଅଞ୍ଚଳ ଏ  କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ  କରିଥାଏ । ରୁଷ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ବେଳେ  ଭାରତ ରୁଷରୁ ଶସ୍ତା ତେଲ କ୍ରୟ କରିବା  ସହ ସ୍ଥିତିକୁ ସମ୍ଭାଳିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା ।  ମାତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତି ଭାରତକୁ ସମସ୍ୟାରେ  ପକାଇପାରେ । 

ଭାରତ ଇରାନ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ଭଳି  ଆରବ ଦେଶ ଗୁଡିକ ସହ ଉତ୍ତମ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ  ସମ୍ପର୍କ ଜାରି ରଖିଛି । ଭାରତ-ମଧ୍ୟପ୍ରାଚ୍ୟୟୁରୋପ କରିଡର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏବେ  ଦେଶ କାମ କରୁଛି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଭାରତକୁ  ଲାଭ ମିଳିବ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଦେଶ ଏମିତି  କିଛି କାମ କରିବ ନାହିଁ, ଯାହା ଅର୍ଥନୈତିକ  ସମ୍ପର୍କକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ।  

ଲୋହିତ ସାଗରରେ ହୁତି ଆତଙ୍କି  ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ ଯୋଗୁ ଏବେ ସମୁଦ୍ର  ପଥରେ ମାଲ୍‌ ପରିବହନ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ  ରହିଛି । ଜାହାଜ ଗୁଡିକୁ ବିକଳ୍ପ ପଥରେ  ଆସିବାକୁ ଥିବାରୁ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଅଧିକ ସମୟ  ଲାଗୁ ଥିବାରୁ ମାଲ୍‌ ପରିବହନ ଭଡା ଏବଂ  ବୀମା ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଛି । ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ  ଭାରତକୁ ଆମଦାନି ଏବଂ ରପ୍ତାନି ଏବେ  ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି । 

ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ଥିତି ଭାରତ ପାଇଁ  ସଙ୍କଟକୁ ଡାକି ଆଣିବ । ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଚ୍ୟରୁ ତେଲ  ଆମଦାନି ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ  ବୋଲି ବଜାର ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି । ତେଲ  ଯୋଗାଣ ସମସ୍ୟା ରହିଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ  ପେଟ୍ରୋଲ ଡିଜେଲ ଦର ବଢ଼ିଯିବାର  ଢ଼େର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ସେହିଭଳି ତେଲ  ଦର ବଢ଼ିଲେ ଏହାର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଭାବ  ଦରଦାମ ଉପରେ ପଡିବ । ଫଳରେ ଉଭୟ  ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଚାପ ସମସ୍ୟା  ସାମ୍ନା କରିବ ଦେଶ । 

ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ଥିତି ଲାଗି ରହିଲେ ନିବେଶକଙ୍କ  ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସକୁ ମଧ୍ୟ ଏହା କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ।  ଫଳରେ ଉଭୟ ବିଦେଶୀ ନିବେଶ ପ୍ରବାହ  ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ବଜାର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବ ।  ସେହିଭଳି ବିମାନ କମ୍ପାନିଗୁଡିକ ଏବେ  ୟୁରୋପକୁ ଭଡା ବଢ଼ାଇ ଦେବେ ବୋଲି  ମିଡିଆରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏପଟେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଇସ୍ରାଏଲର ତେଲ  ଆଭିଭକୁ ବିମାନ ସେବା ସାମୟିକ ସମୟ  ଲାଗି ବାତିଲ କରିଛି । ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ଅଶାନ୍ତ ହୋଇପଡିଛି । ଭାରତୀୟ  ମାନେ ସେଠାକୁ ନ ଯିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର  ଆଡଭାଇଜରି ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ଇରାନରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କୁ  ଭାରତୀୟ ଦୁତାବାସ ସହ ସମ୍ପର୍କରେ  ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଲୋକମାନେ ସୁରକ୍ଷିତ  ରହିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ  ପରାମର୍ଶରେ କୁହାଯାଇଛି । 

ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ଇରାନ ସହ ଭାରତର  ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ଉନ୍ନତ ରହିଛି । ଗତ କିଛି  ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଘରୋଇ ବଜାର ଉଭୟ ଦେଶ ସମତୁଳତା ବଜାୟ ରଖିଛି । ଇସ୍ରାଏଲ  ସହ ଭାରତର କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ଦୃଢ଼  ରହିଛି । ଉଭୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଓ ନିରାପତ୍ତା  କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଭୟ ଦେଶ ମିଳିତ ହୋଇ  କାମ କରୁଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଆତଙ୍କବାଦ  ବିରୋଧୀ ଲଢ଼େଇରେ ଏମାନେ ମିଳିତ  ହୋଇ କାମ କରିବାକୁ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି । ଭାରତ ଏବଂ ଇରାନ ମଧ୍ୟରେ ଚବାହାର  ବନ୍ଦର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ।  ଫଳରେ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଚାହୁଁଛି ଦେଶ

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.