ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍‌ରିଓ୍ବାଲ୍‌ଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି , ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କଲେ ସୁପ୍ରମିକୋର୍ଟ
  • ||
  • ହେରାପଞ୍ଚମୀରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶ: ନନ୍ଦିଘୋଷ ଭାଙ୍ଗିଲେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ, ଆଜ୍ଞାମାଳ ପାଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ପିଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଯୋଗୁଁ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ମଦନୀତି ସହ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ମାମଲା, କେଜ୍‌ରିୱାଲଙ୍କ ପିଟିସନ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଆଗ ପଛ ହୋଇ ଆସିପାରେ ଦୁଇଟି ଲଘୁଚାପ: ୧୩ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଦକ୍ଷିଣରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ଭାରତ ଫେରିଲା କୁଏତ୍‌ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜୀବନ ହରାଇଥିବା ୪୫ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମରଶରୀର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪/୦୬: କୁଏତରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସରକାରୀ ଆକଳନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। କୁଏତ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୪୯ ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୫ ଜଣ ଭାରତୀୟ ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ତିନି ଜଣ ଫିଲିପାଇନ୍ସର ନାଗରିକ ଅଛନ୍ତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ମୃତଦେହକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇନାହିଁ। ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମୃତଦେହ ସ୍ବଦେଶ ଫେରିଛି। ଏହି ଘଟଣାର ତୁରନ୍ତ ତଦନ୍ତ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ କୁଏତ ସରକାର ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଜୀବନ ହରାଇ‌ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୟୁପି, ବିହାର ଏବଂ ହରିୟାଣାର ଅନେକ ଲୋକ ରହିଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଶବ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ବାୟୁସେନା ବିମାନ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ କିର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂ ମଧ୍ୟ କୁଏତରେ ପହଞ୍ଚି ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ମୃତଦେହ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିନି ଜଣ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରୁ ରହିଥିବା ବେଳେ ବିହାର, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଓଡିଶାର ଦୁଇ ଜଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ସର୍ବାଧିକ ୨୩ ଜଣ ମୃତକ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। କୁଏତର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୪୯ ଟି ମୃତଦେହ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ଅବଶିଷ୍ଟ ମୃତଦେହ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଉଛି। ସଠିକ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସରକାର ମୃତଦେହର ଡିଏନ୍ଏ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାରେ ନିହତ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ଶବ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏକ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ବିମାନ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକି ଆଜି ୪୫ ଜଣଙ୍କ ମରଶରୀରକୁ ନେଇ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଛି। 

ସୂଚନାଥାଉକି, ସର୍ଟ ସର୍କିଟ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା। ସେଠାରେ ୨୪ ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଥିବାରୁ ନିଆଁ ଆହୁରି ବଢ଼ିଯାଇଥିଲା। ଅନେକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ପଦାର୍ଥ ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ନିଆଁ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଗଲା। ଛାତର ଉପର ମହଲାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକମାନେ ଛାତକୁ ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କବାଟ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ଶ୍ରମିକମାନେ ନିଆଁରୁ ବର୍ତ୍ତିପାରିନଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୃତ ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। କ୍ଷତିପୂରଣର ପରିମାଣ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନକରି କୁଏତର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ଫାହଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ଏମିର ଶେଖ ମେଶଲ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମୃତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଶବକୁ ନିଜ ଦେଶକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଆମୀର ସାମରିକ ବିମାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.