ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜନ୍ମବେଦିରୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ ଦାରୁବ୍ରହ୍ମ,ବୁଧବାର ସୁନାବେଶ, ଗୁରୁବାର ଅଧରପଣା, ଶୁକ୍ରବାର ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ଧାର ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତକୁ ନେଇ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ବିଶ୍ୱ ସର୍ପ ଦିବସ: ବର୍ଷା ଦିନେ ସତର୍କତା ଜରୁରି, ୫ ବର୍ଷରେ ଗଲାଣି ୫୨୧୯ ଜୀବନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ହାଇୱେରେ ବସ୍-ଟ୍ରାକ୍ଟର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୫ମୃତ, ୪୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସଇଁନ୍ତଳା ରାଇସମିଲ ନିକଟରେ ହାଇୱା ଟ୍ରକକୁ ପିଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଏକାଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ: ୧୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ
  • ||

ପାସପୋର୍ଟ ତିଆରି କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ କରିବ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ : ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ପାସପୋର୍ଟ ବିତରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଉତ୍ତମ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍‌ ଜୟଶଙ୍କର ସୋମବାର ଏହି କଥା  କହିଛନ୍ତି । ପ୍ରୟାସ ଅନୁସାରେ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପାସପୋର୍ଟ ଆବେଦକଙ୍କ ପୁଲିସ ସତ୍ୟାପନରେ ଲାଗୁଥିବା ସମୟକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ପୁଲିସ ସହ କାମ କରୁଛି। ପାସପୋର୍ଟ ସେବା ଦିବସ ଅବସରରେ ଏକ ବାର୍ତ୍ତାରେ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ଯେ, ପାସପୋର୍ଟ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବ୍ୟାପାର ଓ ନିବେଶକୁ ସୁବିଧାଜନକ କରିବା ସହ ବୈଶିକ ଗତିଶୀଳତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଇବ। ଲୋକଙ୍କୁ ଭଲ ପାସପୋର୍ଟ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ୪୪୦ ଡାକଘର ପାସପୋର୍ଟ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିଛି। 

ସାରା ଦେଶରେ ପୂର୍ବରୁ ୯୩ଟି ପାସପୋର୍ଟ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର , ୫୩୩ଟି ପାସପୋର୍ଟ ପ୍ରୋସେସିଙ୍ଗ ସେଣ୍ଟର ଓ ୩୭ଟି କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ପାସପୋର୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରହିଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବିଦେଶରେ ୧୮୭ଜଣ ଭାରତୀୟ ମିଶନରେ ମଧ୍ୟ ପାସପୋର୍ଟ ଜାରି କରିବାର ପ୍ରଣାଳୀ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। 

ନିଜ ବୟାନରେ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି , ପାସପୋର୍ଟ ବିତରଣ ସିଚୁଏସନାଲ ସିଷ୍ଟମକୁ ଆହୁରି ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପୁଲିସ ସତ୍ୟାପନରେ ଲାଗୁଥିବା ସମୟକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ / କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ରାଜ୍ୟର ପୁଲିସ ସହ ଲଗାତାର କାମ କରୁଛି। ସେ କହିଛି କି, ପୁଲିସ ସତ୍ୟାପନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସରଳ କରିଥିବା ଏମପାସପୋର୍ଟ ପୁଲିସ୍‌ ଆପ୍‌ କୁ ୨୫ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ରାଜ୍ୟର ୯,୦୦୦ ପୁଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି , ପାସପୋର୍ଟ ସେବା ପ୍ରଣାଳୀକୁ କାଗଜ ରହିତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେସନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ସୁବିଧା ପାଇଁ ଡିଜିଲକର ପ୍ରଣାଳୀ ସହ ମଧ୍ୟ ସଫଳତାପୂର୍ବକ ଏକିକୃତ କରାଯାଇଛି।

ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି କି, ସରକାର ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ କି, ପାସପୋର୍ଟ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବ୍ୟାପାର ଓ ନିବେଶକୁ ସୁବିଧାଜନକ କରିବା, ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଓ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଗତିଶୀଳତା, ଶିକ୍ଷା, କୌଶଳ ବିକାଶ ଓ ରାଜନୀତିକ ସମ୍ୱନ୍ଧକୁ ମଧ୍ୟ ସଠିକ୍‌ ଦିଗରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି କି, ପାସପୋର୍ଟ ସଙ୍କଟର ସମୟ ଯେମିତି କି ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କର ସଫଳତାପୂର୍ବକ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଓ ସହାୟତାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। 

ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି କି, ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପାସପୋର୍ଟ ସଙ୍ଗଠନ ସହ ମିଶି ନାଗରିକଙ୍କୁ ସଠିକ ସମୟରେ, ବିଶ୍ୱସନୀୟ , ସୁଲଭ, ଦକ୍ଷତାପୂର୍ଣ୍ଣ ଓ କୁଳଶଳ ଉପାୟରେ ପାସପୋର୍ଟ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ। 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.