ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ୟୁପିଏସ୍‌ସି ରେଜଲ୍ଟ, ୧୮୦ ଆଇଏଏସ୍., ୨୦୦ ଏଇପିଏସ୍‌, ୩୭ ଆଇଏଫଏସ କୃତ୍ତକାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ଅଦାଲତ ସଂଲଗ୍ନ ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ପଶିଲା ବାରାହା
  • ||
  • ଆକାଶରୁ ନିଆଁ ବର୍ଷା, ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୧ଟା ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ସହର ପାଲଟିଲା ବାଲେଶ୍ୱର
  • ||
  • ବାରିପଦା: ପୋଖରୀ ରେ ଗାଧୋଉଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଆସିଲା ବିଜେପି ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ୨୧ ବିଧାନସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନା ଘୋଷଣା, ୧୪ ଆସନ ପାଇଁ ଛାଣ୍ଡିନି ଅଙ୍କ
  • ||
  • ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସଂଶୋଧନ, ଶେଷ ସୁଯୋଗ ଆଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ରଥଯାତ୍ରା ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ: ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ନେତ୍ରଉତ୍ସବ ଓ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ଚାଲେଞ୍ଜ ହେବ
  • ||
  • IPL 2024: ଇଡେନ୍‌ରେ କୋଲକାତା-ରାଜସ୍ଥାନ ମୁକାବିଲା, ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ହେବ ଲଢ଼େଇ
  • ||
  • ପବିତ୍ର ଅଶୋକାଷ୍ଟମୀ: ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ରୁକୁଣା ରଥଯାତ୍ର, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟାରେ ପହଣ୍ଡି, ସାଢ଼େ ୩ଟାରେ ରଥ ଟଣା
  • ||
  • ଆଗକୁ ଭୟାନକ ଅଗ୍ନି ବର୍ଷା, ୪୫ ଛୁଇଁବ ତାପମାତ୍ରା: ସପ୍ତାହ ଯାଏ କମିବନି ତାତି
  • ||

ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଭଲ ଖବର, ଜିଡିପି ଗ୍ରୋଥ୍‌ ରେଟ୍‌ ଅନୁମାନ ବଢ଼ାଇଲା Moody’s

Image Courtesy: indiatv

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଆସିଛି ଭଲ ଖବର । ଗ୍ଲୋବାଲ ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ମୁଡିଜ୍‌ (Moody’s) ଭାରତର ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାଇକୁ ନେଇ କରିଥିବା ଅନୁମାନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି । ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ନିଜର ଅନୁମାନକୁ ୬.୧ ପ୍ରତିଶତରୁ ୬.୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । ୨୦୨୩ରେ ଭାରତର ମଜବୁତ ଅର୍ଥନୀତି ଏବଂ ବିଶ୍ବ ସ୍ତରରେ ଆହ୍ବାନ ହ୍ରାସ ହେଉଥିବା ଦେଖି ଭାରତର ଜିଡିପି ଗ୍ରୋଥ ରେଟ୍‌କୁ ନେଇ ନୂତନ ଆକଳନ କରିଛି ମୁଡିଜ୍‌ ।

ସେପଟେ ବିଶ୍ଳେଷକଙ୍କ ୬.୬ ପ୍ରତିଶତ ଅନୁମାନକୁ ଟପି ଅକ୍ଟୋବର-ଡିସେମ୍ବର ତ୍ରୈମାସିକରେ ଭାରତର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ୮.୪ ପ୍ରତିଶତରେ ବଢ଼ିଛି । ମୁଡିଜ୍‌ ଏହି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଲାଗି ସରକାରଙ୍କ ପୁଞ୍ଜିଗତ ବ୍ୟୟ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଶାତୀତ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଶ୍ରେୟ ଦେଇଛି ।  

ସେପଟେ ମୁଡିଜ୍‌ ଅନୁସାରେ, ଜି-୨୦ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା  ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି, ‘ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି । ୨୦୨୩ ରେ ଆଶାଠୁ ଅଧିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର, ୨୦୨୪ ଲାଗି ଆମର ଅନୁମାନ ୬,୧ ପ୍ରତିଶତରୁ ୬.୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଛି । ଜି-୨୦ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ଠାରୁ ଭାରତର ଇକୋନୋମି ସବୁଠୁ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ବୃଦ୍ଧି ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।’

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମୁଡିଜ୍‌ ଅନୁସାରେ, ରେକର୍ଡ ମାତ୍ରାରେ ଜିଏସଟି ଆଦାୟ, ଗାଡ଼ି ବିକ୍ରିରେ ବୃଦ୍ଧି, ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଗହଣରେ ସକରାତ୍ମକ ଭାବନା ଆଦିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, ସହରରେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଚାହିଦା ବେଶ ଉତ୍ସାହଜନକ ରହିଛି । ଏହା ସହିତ ବ୍ୟାପକ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ସର୍ଭିସ୍‌ ପର୍ଚେଜିଂ ମ୍ୟାନେଜର୍ସ (ପିଏମଆଇ) ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଳ ଦେଇଛି ବୋଲି ମୁଡିଜ୍‌ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । 

 


 

 

  • Economy
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.