ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୯ରେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଦଳ ବୈଠକ, ଅଧକ୍ଷତା କରିବେ ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଦାର୍ଜିଲିଂରେ ଭୟଙ୍କର ଟ୍ରେନ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍, ୮ ଯାତ୍ରୀ ମୃତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ରଜ ଉତ୍ସବରେ ଅଘଟଣ।ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ରେ ୯ ଗୁରୁତର ,୨ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରାଜେନ୍ଦ୍ରାଭିଷେକ ନୀତି, ମଙ୍ଗଳବାର ଋକ୍ମିଣୀ ବିବାହ ଉତ୍ସବ
  • ||
  • ସରିଲା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି, କାଲିଠୁ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ: ଶିକ୍ଷକ ଆସି କରିବେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଲଛିପୁର ଛକରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର୍କୁ ପିଟିଲା କାର, ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୪ ଜୀବନ
  • ||
  • ନାକେଦମ୍‌ କଲାଣି ଭୀଷଣ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି: ଆଗଉନି ମୌସୁମୀ, ବର୍ଷା ଗାଏବ
  • ||

ବିକଶିତ ଭାରତ ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦର୍ଶାଇଲା ଫିକ୍କି; ଦେଶର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାରେ ହୋଇଛି ବୃଦ୍ଧି

Image source: NDTV

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭/୦୫: ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଏକ ବିକଶିତ ଭାରତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଡାକ୍ତର ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଅଧିକ ଶଯ୍ୟା ଯୋଗାଇବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ନର୍ସଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ୧.୨୫ କୋଟିରୁ ୧.୫୦ କୋଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ହେବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା ଫିକ୍କି ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏଜେନ୍ସି ଇଓ୍ବାଇ ଦ୍ବାରା 'ଡିକୋଡିଂ ଇଣ୍ଡିଆର ହେଲଥ କେୟାର ଲ୍ୟାଣ୍ଡସ୍କେପ୍' ଶୀର୍ଷକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଏବଂ ଶଯ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଭାରତକୁ ବିକଶିତ ଦେଶର ହାରାହାରି ନିକଟତର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। 

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବୃତ୍ତିଗତ ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତରେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ଏମବିବିଏସ ଆସନରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ୨୦୧୪-୧୫ ବର୍ଷରେ, ୩୯୮ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ ଥିଲା ଏବଂ ଏମ୍ବିବିଏସ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଏହି କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ୪୫,୪୫୬ ଟି ସିଟ୍ ଥିଲା। 

୨୦୨୩-୨୪ ବର୍ଷରେ, ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ ସଂଖ୍ୟା ୭୦୬ ରେ ପହଞ୍ଚିବ ଏବଂ ଏହି କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ଏମ୍ବିବିଏସ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ୧,୦୯,୧୪୫ ସିଟ୍ ଅଛି। ପଞ୍ଜୀକୃତ ଆଲୋପାଥିକ୍ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଏହା ୨୦୦୫ ରେ ୬,୬୦,୮୦୧ ରୁ ୨୦୨୨ ରେ ୧୩,୦୮,୦୦୯ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା। ସେହିଭଳି, ଭାରତର ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଶଯ୍ୟା କ୍ଷମତା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ୨୦୦୫ ରେ ୪.୭ଲକ୍ଷ ବେଡ୍ରୁ ୨୦୨୧ ରେ ୮.୫ ଲକ୍ଷ ଶଯ୍ୟାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। 

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ସାରା ଦେଶରେ ୬୦,୬୨୧ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଶଯ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା ୮,୪୯,୨୦୬ ଥିଲା। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ବିକଶିତ ଦେଶ ହେବାକୁ ହେଲେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ପକେଟରେ ଔଷଧ ଖର୍ଚ୍ଚର ଭାର ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।


News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.