ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜନ୍ମବେଦିରୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ ଦାରୁବ୍ରହ୍ମ,ବୁଧବାର ସୁନାବେଶ, ଗୁରୁବାର ଅଧରପଣା, ଶୁକ୍ରବାର ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ଧାର ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତକୁ ନେଇ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ବିଶ୍ୱ ସର୍ପ ଦିବସ: ବର୍ଷା ଦିନେ ସତର୍କତା ଜରୁରି, ୫ ବର୍ଷରେ ଗଲାଣି ୫୨୧୯ ଜୀବନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ହାଇୱେରେ ବସ୍-ଟ୍ରାକ୍ଟର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୫ମୃତ, ୪୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସଇଁନ୍ତଳା ରାଇସମିଲ ନିକଟରେ ହାଇୱା ଟ୍ରକକୁ ପିଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଏକାଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ: ୧୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ
  • ||

କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୭ ହାଜର ଟପିଲା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ: କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ । ବର୍ଷା ଦିନରେ ମଶାଙ୍କ ଆତଙ୍କ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଡେଙ୍ଗୁ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରାଜଧାନୀ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ସ୍ଥିତି ସଙ୍ଗୀନ । ଜୁଲାଇ ୬ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ୭,୦୦୬ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । କେବଳ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ୧୯୦୮ ଜଣ ଡେଙ୍ଗୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ଡେଙ୍ଗୁ ଆତଙ୍କ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଚିକାମାଗାଲୁରୁରେ ୫୨୧ ମାମଲା, ମଇସୁରରେ ୪୯୬ ଏବଂ ହାଭେରିରେ ୪୮୧ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । 

ଧରଓ୍ବାଡରେ ୨୮୯ ଡେଙ୍ଗୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଚିତ୍ରଦୁର୍ଗାରେ ୨୭୫ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।  ସେପଟେ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଗଲେ ତୁରନ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚେକଅପ୍‌ କରାଇବାକୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ । ଅନ୍ୟପଟେ ରାଜ୍ୟରେ ଡେଙ୍ଗୁକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଜୋର ଧରିଛି । ଡେଙ୍ଗୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଦିଗରେ ଶାସକ କଂଗ୍ରେସର ଉଦାସୀନତାକୁ ବିଜେପି ଦାୟୀ କରିଥିବା ବେଳେ ସିଦ୍ଧରମେୟାଙ୍କ ସରକାର ପାଲଟା ଜବାବ ଦେଇଛି । 

କର୍ଣ୍ଣାଟକର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦୀନେଶ ଗୁଣ୍ଟୁ ରାଓ ବିଜେପିକୁ ଜବାବ ଦେଇ ଏକ୍ସରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୟାକରି ଖବରଟିକୁ ପଢ଼ି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ଆମେ ସୁପରସ୍ମାର୍ଟ ମଶାଙ୍କୁ ତଡ଼ିବା ଲାଗି ପ୍ରଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବେଳେ ବିଜେପି ଲଗାତାର ଖରାପ ଟିପ୍ପଣୀ କରୁଛି । ଡେଙ୍ଗୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି ମୋର ଗତ କେତେ ସପ୍ତାହର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଙ୍କୁ ଦେଖନ୍ତୁ । କରୋନା ସମୟରେ ଆପଣ କରିଥିବା ଅବହେଳାକୁ ମନେ ପକାନ୍ତୁ । ପୀଡ଼ିତ ପରିବାରକୁ ଯାଇ ସତ କଣ ଜାଣନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ ବିଜେପିକୁ ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି ।  




ସେହିଭଳି ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକରେ ପର୍ଯ୍ୟାନ୍ତ ପିଇବା ପାଣିର ଅଭାବ ରହିଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ରାଓ ନିଜକୁ ଦକ୍ଷ ମନ୍ତ୍ରୀ କହୁଛନ୍ତି ।  ଏହି ସମୟରେ ସଠିକ୍‌ ହେବ ଆପଣ (ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ) ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ବିଧାନସଭାର ବିରୋଧି ଦଳ ନେତା ବିଜେପିର ଆର ଅଶୋକ କହିଛନ୍ତି ।  ଏହା ସହ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଡେଙ୍ଗୁ ପରୀକ୍ଷା ଲାଗି ବ୍ଲକ୍‌ ସ୍ତରୀୟ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ ଗଠନ ଲାଗି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ରାସ୍ତା ଉପରୁ ବର୍ଯ୍ୟ ସଫା କରିବା ସହ ପାଣି ଜମିଥିବା ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ମଶା ଘଉଡ଼ାଇବା ଲାଗି ଧୂଆଁ ଛାଡ଼ିବା ଉପରେ ସେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକତ୍ସା ପାଇଁ ଅଲଗା ଓ୍ବାର୍ଡ କରିବାକୁ ଗୃହରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଆର ଅଶୋକ । 

 

 

  • dengue
  • Bengaluru
  • Karnataka
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.