ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦରରୁ କଂଟେନର୍ ଏକ୍‌ଜିମ୍‌ ସେବା ଆରମ୍ଭ, ପଣ୍ୟ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯୁଗାନ୍ତକାରୀ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ପାଟଣା ଗଣିତ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍ ଅଭିଯୋଗ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ​‌ରେ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • କପି ଚେକିଂ ଆଳରେ ଅସଦାଚରଣ ଅଭିଯୋଗ, ଥାନାରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ
  • ||
  • ଲୋକସେବା ଭବନ ଘେରିବ କଂଗ୍ରେସ, ବିଶାଳ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହେବେ ହଜାର ହଜାର କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ
  • ||
  • ଆଜି ଓଡ଼ିଶାର ୨୧ ଅମୃତ ଭାରତ ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ପେଟକୁ ନର୍ସ ଖୁନ୍ଦା ମାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ, ଚାଲିଗଲା ମା ଓ ଛୁଆଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା ଗଞ୍ଜେଇ ଚକୋଲେଟ୍‌ରେ ଝୁମୁଛି ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ବାଲେଶ୍ୱରରେ ତିଆରି, ଦାଦନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ହେଉଛି ଚାଲାଣ
  • ||
  • ଓସ୍ତପୁର ହଳଦିଢ଼ିଅ ନିକଟ ଗଛକୁ ପିଟିଲା ବୋଲେରୋ: ୩ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜି ୫-ଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁଗୁଳ ଗସ୍ତ, ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବଣ୍ଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆହୁରି ତିନି ଦିନ ବର୍ଷା: ଉପକୂଳରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବା ସମ୍ଭାବନା, ୨୮ ଯାଏ କୋହଲା ପାଗ
  • ||

ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର କଲେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ, ହ୍ବିଲ୍‌ଚେୟାରରେ ବୁଲିଲେ ୫୯ଟି ଦେଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୫।୧୨: ହ୍ବିଲ୍‌ଚେୟାର ସହିତ କାମ କରିବା ସାଧାରଣତଃ କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ । କିଛି ଲୋକ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତରେ ନିଜକୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଭାବୁଥିବା ବେଳେ ଆଉ କିଛି ବାସ୍ତବତାକୁ ଆପଣାଇ ଜୀବନକୁ ଉପଭୋଗ କରିଥାନ୍ତି । ଠିକ୍ ସେହିପରି ଜଣେ ମହିଳା ହେଲେ ପଞ୍ଜାବ ଲୁଧିଆନାର ପରବିନ୍ଦର ଚାୱଲା । ଯିଏ ହ୍ବିଲ୍‌ଚେୟାର ସହିତ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସରଳ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ସେ ଗତ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କାହାର ବିନା ସହାୟତାରେ ହ୍ବିଲ୍‌ଚେୟାରରେ ସ୍ବିଜରଲାଣ୍ଡ, କାନାଡ଼ା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଚାଇନା ଭଳି ୫୯ ଦେଶ ବୁଲି ସାରିଲେଣି । 

ମୁମ୍ବାଇରେ ବାସ କରନ୍ତି ୫୨ ବର୍ଷୀୟା ପରବିନ୍ଦର ଚାୱଲା । ଖେଳିବା ତାଙ୍କର ଖୁବ୍ ପସନ୍ଦ । ଛୋଟବେଳୁ ଥିଲେ ସ୍ପୋର୍ଟ୍ସ ଚାମ୍ପିଅନ୍ । ସାଇକେଲିଂ, ସୁଇମିଂ ଭଳି ଅନେକ ଖେଳରେ ସମସ୍ତଙ୍କଠାରୁ ସେ ଆଗୁଆ ରହୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ, ହଠାତ୍ ଦିନେ ହାତଗୋଡ଼ ଅକାମି ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା । ୧୦ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଥିବାବେଳେ ହାତ ମୁଠା ଖୋଲିବାରେ ତାଙ୍କୁ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥିଲା । ୨୧ ବର୍ଷ ବୟସରେ କଲେଜରେ ପାଠ ପଢ଼ିବା ସମୟରେ ସେ ରୁମେଟାଇଡ୍ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍‌ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିବା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ । 

ଦିନେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏତେ ବିଗିଡ଼ିଯାଇଥିଲା ଯେ, ସେ ଶଯ୍ୟଶାୟୀ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ । ଏପରିକି କଡ଼ ଲେଉଟିବା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ଥିଲା । କିନ୍ତୁ, ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ତାଙ୍କର ଦୃଢ଼ ବିଶ୍ୱାସ ଥିଲା । କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ ମା’ ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମଧ୍ୟ ଦେଉଥିଲେ । ପରେ ସେ ଏହି ରୋଗ ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଚିକିତ୍ସା କରାଇଥିଲେ । ଧିରେ ଧିରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆସିବା ସହ ସେ ହ୍ୱିଲଚେୟାରର ସାହାଯ୍ୟ ନେଲେ । ଏତେ କଷ୍ଟ ଭୋଗିବା ପରେ ବି ସେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିନଥିଲେ । ମୁମ୍ବାଇରେ ନିଜ ପାଇଁ ଚାକିରି ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ପ୍ରାୟ ୬ ବର୍ଷ ଧରି ସେ ସେଠାରେ କାମ କଲେ । ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣ କରିବା ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ଥିଲା । ତେଣୁ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିଦିନ କିଛି ସ୍ଥାନ ଭ୍ରମଣ କରୁଥିଲେ । ହେଲେ ସାଙ୍ଗମାନେ ଚାଲିକି ଯିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ହ୍ବିଲ୍‌ଚେୟାରରେ ଯିବା ଟିକେ କଷ୍ଟକର ହୋଇଥିଲା । 

ପରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଓ ସମ୍ପର୍କୀୟ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଅଟୋମେଟିକ୍ ହ୍ୱିଲ୍ ଚେୟାର ଉପହାର ଦେଇଥିଲେ । ସେବେଠୁ ହିଁ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ବାସ୍ତବତାରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କଲେ ସେ । ସେଥିପାଇଁ ଏକୁଟିଆ ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ । ବାଲିଠାରୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଏକାକୀ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଆଉ ପଛକୁ ଫେରି ନଥିଲେ ପରବିନ୍ଦର । ଭ୍ରମଣ ସମୟରେ ସବୁଠାରୁ କମ୍‌ ଦାମ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ଜିନିଷକୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଉଥିଲେ । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ବୁଲିବା ସହ ପାରାଗ୍ଲାଇଡିଂ, ସୁଇମିଂ ଭଳି ଅନେକ ଜିନିଷର ମଜା ମଧ୍ୟ ନେଉଥିଲେ । ନିଜ ବାସ୍ତବତାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଜୀବନକୁ ଉପଭୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ପରବିନ୍ଦର କହନ୍ତି । 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.