ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୁଧବାର ଅରୁଣ ଗୋଭିଲ, ଗୁରୁବାର ପୁଣି ଓଡିଶା ଆସିବେ ଜେ.ପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପ୍ରଯୋଜକ ବିଜୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତ୍ୟାଗ କଲେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ
  • ||
  • ନିର୍ବାଚନ ଡ୍ୟୁଟି ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଜଣେ ଆହତ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୨୦ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ଶ୍ରୀନୃସିଂହ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ତିଥିରେ ଗୁଜ ଅନୁକୂଳ, ଖୋଳା ହେବ ଯନ୍ତା ଗାଡ଼
  • ||
  • ସ୍ୱାତୀ ମାଲିୱାଲଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାମଲା: ସିଏମ୍‌ ହାଉସ୍‌ରେ ବିଭବଙ୍କୁ ନେଇ ସିନ୍‌ ରିକ୍ରିଏଟ୍‌
  • ||
  • ମଦ ନୀତି ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା: କେଜ୍‌ରିୱାଲଙ୍କୁ ପୁଣି ୧୪ ଦିନ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବାକୁ ଇଡିର ଆବେଦନ
  • ||
  • IPL ପ୍ରଥମ କ୍ୱାଲିଫାୟର ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ କୋଲକାତା- ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ରନ୍‌ ବର୍ଷା କରିବେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାୱାର ହାଉସ୍‌
  • ||
  • ବାତ୍ୟା ହେବନି..ଅବପାତ ହୋଇ ମିଆଁମାର ଯିବ: ଜିଏଫଏସ୍
  • ||

ପୃଥିବୀ ଦିବସ : ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ ନବୀକରଣ ଯୋଗ୍ୟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ବାୟୋମାସର ବ୍ୟବହାର କରିଛି

ଭୁବନେଶ୍ଵର,୨୪/୪ : ଭାରତର ବୃହତମ ଆଲୁମିନିୟମ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ବାୟୋମାସର ନିୟୋଜନ ସହିତ ଇନ୍ଧନ ମିଶ୍ରଣକୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାୟୀ କରିଛି । କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶାର ଲାଞ୍ଜିଗଡରେ ଥିବା ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଆଲୁମିନା ରିଫାଇନାରୀରେ ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ଟନ ବାୟୋମାସ୍ବ୍ରିକେଟ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । ଏହା ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ କରିବା ସହିତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦,୦୦୦ ଟନରୁ ଅଧିକ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବରେ ୟୁନିଟର ଗ୍ରୀନ ହାଉସ ଗ୍ୟାସ୍ (ଜିଏଚଜି) ନିର୍ଗମନକୁ ହ୍ରାସ କରିବ । ପୃଥିବୀ ଦିବସ ୨୦୨୪ ଅବସରରେ ଏହା ୨୦୫୦କିମ୍ବା ଶୀଘ୍ର ନେଟ ଜିରୋ କାର୍ବନ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀର ଯାତ୍ରାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଅଟେ ।

ବାୟୋମାସ୍ବ୍ରିକେଟ୍ସ ସ୍ଥାନୀୟ କୃଷକମାନଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା କୃଷି ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶରୁ ନିର୍ମିତ, ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ୟଥା ଏହାକୁ ଜଳାଇ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣର କାରଣ ସାଜିଥାନ୍ତି । ବୃତ୍ତାକାର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସର୍ବଦା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଥିବା ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଫସଲର ଉପଯୁକ୍ତ ପାରିଶ୍ରମିକ ଦେଇ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୃଷକଙ୍କ ଆୟକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି । ବାଲକୋ ଭାରତର ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଉତ୍ପାଦକ ତଥା ଛତିଶଗଡର କୋରବାଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମର ଏକ ୟୁନିଟ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ଏହାଛଡା କମ୍ପାନୀ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ୧୩୩୫ମେଗାୱାଟ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ସ କରିବାକୁ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଶକ୍ତି ବିତରଣ ଚୁକ୍ତିନାମା କରିଛି ।

ଏହି ବେଦାନ୍ତ ଲିମିଟେଡ ଆଲୁମିନା ବିଜନେସ୍‌ର ସିଇଓ ପ୍ରଣବ କୁମାର ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ଅଧିକ ସ୍ଥାୟୀ ଶକ୍ତିପ୍ରଣାଳୀକୁ ଏକୀଭୂତ କରିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାରୁ ଆମ ଅପରେସନ ମଧ୍ୟରେ ବାୟୋମାସ୍ସହରଣ ନୈତିକ ନିୟୋଜନ ନିର୍ଗମନ ହାସଲ କରିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ । ହ୍ରାସ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଆମର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଡିକାର୍ବୋନାଇଜିଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଆମର ରଣନୀତିର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶଗଠନ କରେ । ପୃଥିବୀ ଦିବସ ଅବସରରେ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ଜୀବିକା ସମୃଦ୍ଧି ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ଝାରସୁଗୁଡା ଓଡ଼ିଶାରେ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଚେତନ ଅଧିବେଶନ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା । ଯାହା କୃଷିର ଅଧିକ ଦକ୍ଷ ପଦ୍ଧତି ମାଧ୍ୟମରେ ଆୟ ଉପାର୍ଜନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ସମନ୍ୱିତ ପୁଷ୍ଟିକର ଏବଂ କୀଟନାଶକ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଜୈବସାରର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ଅଧିବେଶନ ଗୁଡିକରେ କୌଶଳ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିସହ କମ୍ପାନୀ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆବର୍ଜନାରୁ ସମ୍ପଦ-ଥିମ ଆଧାରିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା । ପୁରାତନ କପଡା, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ବାସନ, କାଡର୍ବୋଡ ଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଏପରିକି ନଡ଼ିଆ ସେଲଭଳି ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଅଭିନବ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଭବିଷ୍ୟତର ଷ୍ଟିୱାର୍ଡମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସୁଯୋଗ ଥିଲା ।

କମ୍ପାନୀ ଏହାର ବ୍ୟବସାୟିକ ଯାନ ଗୁଡିକରେ ସବୁଜ ଇନ୍ଧନ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବାୟୋଡିଜେଲର ଟ୍ରାଏଲର ମଧ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲା । ଏଥିସହ ଏହା ପ୍ରଥମ ଅଟେ ଯିଏ କି ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ଟନ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଫର୍କଲିଫ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରିଛି । ଯାହା ଭାରତର ସର୍ବ ବୃହତ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଲିଥିୟମ୍‌-ଆୟନଫର୍କଲିଫ୍ଟକୁ ଓଡିଶା ଏବଂ ଛତିଶଗଡରେ ଥିବା ପ୍ଲାଂଟରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛି । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ୭ (ଏସଡିଜି୭) ସହିତ ୨୦୩୦ସୁଦ୍ଧା ଯାନବାହନ (ଏଲଏମଭି) ସୁଲଭ, ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ, ସ୍ଥାୟୀ ଏବଂ ଆଧୁନିକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଏସଡିଜ୧୩ର ସୁବିଧା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ, ଯାହା କି ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ସୀମିତ ଏବଂ ଅନୁକୂଳ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ।

 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.