ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜନ୍ମବେଦିରୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ ଦାରୁବ୍ରହ୍ମ,ବୁଧବାର ସୁନାବେଶ, ଗୁରୁବାର ଅଧରପଣା, ଶୁକ୍ରବାର ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ଧାର ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତକୁ ନେଇ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ବିଶ୍ୱ ସର୍ପ ଦିବସ: ବର୍ଷା ଦିନେ ସତର୍କତା ଜରୁରି, ୫ ବର୍ଷରେ ଗଲାଣି ୫୨୧୯ ଜୀବନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ହାଇୱେରେ ବସ୍-ଟ୍ରାକ୍ଟର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୫ମୃତ, ୪୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସଇଁନ୍ତଳା ରାଇସମିଲ ନିକଟରେ ହାଇୱା ଟ୍ରକକୁ ପିଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଏକାଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ: ୧୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ
  • ||

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ, ତମାଖୁ ଛାଡିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ମିଳିବ କମ ଦାମରେ ଚିକିତ୍ସା

ଧୂମପାନ ଏପରି ଏକ ଅଭ୍ୟାସ ଯାହାକୁ ସହଜରେ ଛାଡି ହୁଏନି ।  ଏହି କାରଣରୁ କର୍କଟ ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ । ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ତଥା ମାନବ ଶରୀର ପାଇଁ ଧୂମପାନ କେତେ ଖରାପ ତାହା ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଦେଇଛି। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ (UN) ର ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଯେଉଁମାନେ ତମାଖୁ ସେବନ ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ୍ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ ପରସ୍ପରକୁ ସଚେତନ କରାଇବା ଉପରେ ଏହି ମିଶନ୍ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛି ।

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କେତେ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଧୂମପାନ କରନ୍ତି?

ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦ୍ୱାରା 750 ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଯୁବକ ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଯେଉଁମାନେ ସିଗାରେଟ୍, ୱାଟର ପାଇପ୍, ଧୂମ୍ରପାନ ନଥିବା ତମାଖୁ ଉତ୍ପାଦ, ସିଗାର୍, ରୋଲ୍ ଇତ୍ୟାଦି ତମାଖୁ ଏବଂ ଉତ୍ତପ୍ତ ତମାଖୁ ଉତ୍ପାଦ ସମେତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ତମାଖୁ ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି?

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟେଡ୍ରୋସ ଏଡନାମ ଘେବ୍ରେୟସସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ଦ୍ରବ୍ୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆମର ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଲଢେଇରେ ଏହି ଗାଇଡଲାଇନ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ହେବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଦୁନିଆର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ଅଛନ୍ତି ଯାହାର ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧୂମପାନ କରିବାର ନିଶା ଏକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପ ନେଇଛି । ଏହା ଏକ ମିଶନ ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ତମାଖୁ ଛାଡିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ବାସ୍ତବରେ ଏହା କରାଯାଉଛି କାରଣ ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଧୂମପାନ ନିଶା ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରୋଗର ଭାର ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ତେଣୁ, ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

ତମାଖୁ ଛାଡିବା ସମୟରେ କେଉଁ ସବୁ ଜଟିଳ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ ? 

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ୭୫୦ ନିୟୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ତମାଖୁ ସେବନ ଏବଂ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ବିଶ୍ୱର ୧.୨୫ ବିଲିୟନ ତମାଖୁ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ୬୦ପ୍ରତିଶତ ଧୂମପାନ ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସମ୍ବଳର ଅଭାବ ହେତୁ ସଠିକ୍ ସେବା ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚେ ନାହିଁ । ଫଳାଫଳ ହେଉଛି ସେମାନେ ଏହି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଛାଡିବାକୁ ବିଫଳ ହୁଅନ୍ତି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରୁଡିଗର କ୍ରେଚ ଧୂମପାନ ଛାଡିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ଲୋକମାନେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସଂଘର୍ଷ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ଆବଶ୍ୟକ ଶକ୍ତି,ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ଦୁଖକୁ ଆମେ ଗଭୀର ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରୁଡିଗର କ୍ରେଚ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଉକ୍ତ ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ -

ଧୂମପାନ ଏବଂ ସିଗାରେଟ୍ ନିଶା ଛାଡିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଫାର୍ମାକୋଥେରାପି ଏବଂ ଆଚରଣଗତ ହସ୍ତକ୍ଷେପର ଏକ ମିଶ୍ରଣ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛି | ଏହାକୁ ତ୍ୟାଗ କରିବା ପାଇଁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ, କମ ଦାମ୍ରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସଠିକ୍ ସେବା ଦେଶର ନିମ୍ନ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିପାରିବ । ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଭେରେନିକଲାଇନ୍, ନିକୋଟିନ୍ ରିପ୍ଲେସମେଣ୍ଟ ଥେରାପି (NRT), ବୁପ୍ରୋପିଅନ ଏବଂ ସାଇଟିସିନ୍ ଭଳି ଓୌଷଧ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସେବା ସେଟିଂରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ସମାଧାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଯାହାଫଳରେ ଯେତେବେଳେ ବି ରୋଗୀ ଆସନ୍ତି, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀମାନେ ସେଠାରେ ୩୦ ସେକେଣ୍ଡରୁ ତିନି ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହି ସେମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ଟେକ୍ସଟ ମେସେଜିଂ, ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଆପ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଭଳି ଡିଜିଟାଲ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହି ମିଶନକୁ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯିବ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.