ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଗବେଷଣା ସୁଯୋଗ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍‌ ପାଇଁ ୩୦୦ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଚୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ; ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ ୨୪୮ ଜଣ, ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଏସ୍‌ଓପି ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା, ଜଣେ ଟିଏମସି କର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପୁଣି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଦଳ ଆଣିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ବାଂଲାଦେଶ ମୁହାଁ ବାତ୍ୟା, ପ୍ରଭାବରେ ୪ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ସମ୍ଭାବନା, ୪ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏସଆରସିଙ୍କ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ଲୋକସଭା ଓ ୪୨ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ, ୪୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହେବ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ରାଜ୍ୟ ଓ ୨ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟ୍, ୫୮ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଅବପାତ: ୨୫ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା, ୨୬ରେ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ
  • ||

ଭାରତର ମିତ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ର ଫ୍ରାନ୍ସ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ନଜର, ୫ ବର୍ଷରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଜିନପିଙ୍ଗ କଲେ ଯାତ୍ରା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬।୫:  ଚୀନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନିପିଙ୍ଗ ଫ୍ରାନ୍ସ ଗସ୍ତରେ ପହଁଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ୟୁରୋପର କୌଣସି ଦେଶରେ ପହଁଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଏହି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାତ୍ରା ଅନୁସାରେ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଯିବା ଏଥିପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ, କାରଣ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଭାରତ ସହିତ ଫ୍ରାନ୍ସର ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି। ଏଭଳି  ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ସହ ଦୋସ୍ତି ରଖିଥିବା ଫ୍ରାନ୍ସ ଗସ୍ତ କରିବାରର ଅଲଗା ଅର୍ଥ ରହଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏହା ଅନୁସାରେ ଜିନପିଙ୍ଗ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରନ୍ତି ଯେ, ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ଚୀନ୍‌ ସମର୍ଥନରେ ଆଣିବାକୁ।  ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ମିଆଁମାର, ମାଳଦ୍ବୀପ ଭଳି ଦେଶର ନିକଟତର ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।

ଏବେ ଏହି ରଣନୀତି ଚୀନ୍ ୟୁରୋପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବାର ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି। ଏହି ଯାତ୍ରା ପରେ ଜିନପିଙ୍ଗ ହଙ୍ଗେରି ଓ ସର୍ଭିଆ ମଧ୍ୟ ଯିବେ। ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ ମାକ୍ରୋନ୍‌ଙ୍କ ସହିତ ହେବ। ଏହାଛଡା ୟୁରୋପିଆନ୍ ୟୁନିଅନ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଉର୍ସୁଲା ଭାନ୍ ଡେ ଲେୟେସଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାକ୍ଷାତ କରିବେ। ଚୀନ୍‌ର ମେଟ୍ ଗୋରାସିମ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଜିନ୍‌ପିଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତର ତିନୋଟି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି। ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ୟୁକ୍ରେନ୍‌ର ସମର୍ଥନ କରିବା ଫଳରେ ଯେଉଁ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହୋଇଛି, ତାକୁ ଠିକ୍ କରିବା। ଦ୍ବିତୀୟଟି ହେଉଛି ୟୁରୋପିଆନ୍ ୟୁନିଅନର ଆର୍ଥିକ ନୀତି ଉପରେ କଥା ହେବା, ଯାହାଫଳରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଲାଭ ମିଳିପାରିବ। ତୃତୀୟଟି ହେଉଛି ସର୍ଭିୟା ଓ ହଙ୍ଗେରି ଭଳି ଦେଶ ସହ ସମ୍ପର୍କ ମଜବୁତ କରିବା।

ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ୟୁକ୍ରେନ୍ ଉପରେ ଋଷର ଆକ୍ରମଣକୁ ବିରୋଧ ମଧ୍ୟ କରିନାହାନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସମର୍ଥନ ନିଜେ ଚୀନ୍ ଆଗକୁ ବଢି କରିଛି। ଭାରତର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଯଦି କଥା ହେବା ତେବେ ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତର ଅନେକ  ଉଦେଶ୍ୟ ରହିଛି। ରାଫେଲ ସହିତ ସବୁ ହତିଆରର ଡିଲ୍ ଫ୍ରାନ୍ସ ସହିତ ଭାରତ କରିଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍‌ର ଚେଷ୍ଟା ରହିବ  ସେ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରେ ନିଜର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବା ।ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରର ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜର୍ମାନୀ ସହିତ ସବୁ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ସହିତ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.