ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ୨୦୨୪: ଫ୍ଲୋରିଡାରେ ବନ୍ୟା, ୟୁଏସ୍‌ଏ-ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବାତିଲ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ: ପ୍ରଥମରୁ ଦିଆଯିବ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ, ରୋଷେଇ ପୂର୍ବରୁ ସାମଗ୍ରୀ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ପାଞ୍ଚ ଦେବ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଏକତ୍ର ପନ୍ତି ଅର୍ପଣ ସମ୍ପନ୍ନ, ଦଣ୍ଡାରେ ଲାଗିଲା ଆଗ-ପଛ ମୁହାଁଟ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ ରାସ୍ତାରେ ଓଲଟିଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୨ ମୃତ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ ଅସ୍ଥାୟୀ ବାଚସ୍ପତି: ୧୮ ଓ ୧୯ରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ଶପଥ ଉତ୍ସବ, ୨୦ରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତି ସବ୍‌କମିଟି ଓ ଛତିଶା ନିଯୋଗ ବୈଠକ, ସ୍ନାନଯାତ୍ରା ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟକୁ ମିଳିବ ଅନୁମୋଦନ
  • ||
  • ରଜ ମଉଜକୁ ଫିକା କରିଦେବ ଗୁଳୁଗୁଳି, ଆସନ୍ତା ୨ ଦିନ ଯାଏ ତାତିରୁ ନାହିଁ ନିସ୍ତାର
  • ||

କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଛି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ୩୨୦୨ ଏକର ଜମି, ସଂଶୋଧନ ଅପେକ୍ଷାରେ ୫୭୪ ଏକର

କଟକ,୧୩।୯: ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ୫୭୪ ଏକର ୧୧୦ ଡେସିମିଲ ଜମି ସଂଶୋଧନ ଅପେକ୍ଷାରେ ବିଭିନ୍ନ ତହସିଲରେ ପଡ଼ିରହିଛି । କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳ ଆର୍‌ଡିସିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଥିବା ମନ୍ଦିର ସମନ୍ୱୟ ଅଧିକାରୀ ଦେଇଥିବା ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ, କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ମୋଟ୍‌ ୩ ହଜାର ୨୦୨ ଏକର ୬୨୩ ଡେସିମିଲ ଜମି ରହିଛି । ସେଥିରୁ ୨ ହଜାର ୬୨୮ ଏକର  ୮୪୩ ଡେସିମିଲ ଜମିକୁ ଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପରିଚାଳନା ଟ୍ରଷ୍ଟ ନାଁରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି । ସଂଶୋଧନ ଅପେକ୍ଷାରେ ୫୭୪ ଏକର  ଜମି ରହିଛି । ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ରାଜସ୍ୱ ବୈଠକରେ ଏନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଭୂସମ୍ପତ୍ତିକୁ ତୁରନ୍ତ ସଂଶୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ତହସିଲଦାରମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି । 

ତେବେ ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଜମିକୁ ନେଇ କଟକରେ ଅନେକ ଅଡୁଆ ରହିଛି ।  ଜିଲ୍ଲାର କେତେକ ତହସିଲ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ଜମି ଜବରଦଖଲରେ ଥିବା ବେଳେ କଟକ ସହରରେ ଏହି ଜମି ଉପରେ ସ୍ଥାୟୀ ନିର୍ମାଣ  କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । କଲେଜ ଛକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଜମିକୁ କେତେଜଣ ମାଡି ବସି ସେଠାରେ ଦୀର୍ଘଦିନରୁ ବ୍ୟବସାୟ ଚଳାଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି । ସବୁଠାରୁ ବଡ  କଥା ହେଉଛି ବେବନ୍ଦୋବସ୍ତରେ ଥିବା ୧୦୬  ଏକର ୬୨୩ ଡେସିମିଲ ଜମିକୁ ନେଇ  ବିବାଦ ଉପୁଜିଛି । କାରଣ ଯେହେତୁ ଉକ୍ତ ଜମି ବେବନ୍ଦୋବସ୍ତ ଭାବେ ରହିଛି ସେଥିରୁ  ସରକାର ଖଜଣା ପାଉନାହାନ୍ତି । ଗୋଟେ ପଟେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜମିକୁ ମାଡି ବସି କିଛି ଲୋକ  ଉପଭୋଗ କରୁଥିବା ବେଳେ ସେଥିପାଇଁ ନା ଠାକୁର କିଛି ପାଉଛନ୍ତି ନା ସରକାର କିଛି ପାଉଛନ୍ତି । ଜମିଦାରୀ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ଏହି ଜମି ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଇନାହିଁ । ଅର୍ଥାତ୍‌, ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହି ୧୦୬ ଏକର ୬୨୩ ଡେସିମିଲ ଜମିର ସ୍ୱତ୍ତ୍ୱଲିପି ମଧ୍ୟ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନାମରେ ହୋଇନାହିଁ ।  କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ୧୦ ହଜାର  ୫୨୭ ବେବନ୍ଦୋବସ୍ତ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି ।  ସେଥିରୁ ଏବେ ବି ୪୮୩୭ ମାମଲା ଫଇସଲା ନ ହୋଇ ବିଭିନ୍ନ ତହସିଲ୍‌ରେ ପଡ଼ିରହିଛି ।  ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କଥା ହେଉଛି ପ୍ରତି ମାସରେ ୨ରୁ ୩ଟି ମାମଲାର ଫଇସଲା କରାଯାଉଛି । ଗତ   ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଜିଲ୍ଲାର ୧୫ ତହସିଲ୍‌ରେ ମାତ୍ର ୩ଟି ବେବନ୍ଦୋବସ୍ତ ମାମଲାର ଫଇସଲା  କରାଯାଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ବୈଠକରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ମନ୍ଦିର  ପ୍ରଶାସନର ଥିବା କଟକ ଅଫିସ ଯେତେବେଳେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜମିରୁ ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ  ରିକ୍ୟୁଜିସନ୍‌ ଦେଇଥାଏ ତତ୍କାଳ ତା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥାଏ ବୋଲି  ବୈଠକରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । 

କଟକ ସଦର ତହସିଲଦାର ମାନସ ଭୋଇ କହିଛନ୍ତି,  ମନ୍ଦିର ଅଫିସରୁ ରିକ୍ୟୁଜିସନ ଆସିବା ପରେ ଆମେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥାଉ । ଆମ ତହସିଲ  ଅଧୀନରେ ସେଭଳି କୌଣସି ରିକ୍ୟୁଜିସନ୍‌ ମନ୍ଦିର  କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଆସିନଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଜିଲ୍ଲାର ଆଠଗଡ, ଡମପଡା, ବାରଙ୍ଗ, କଟକ ସଦର ଓ କିଶନନଗର ଆଦି ତହସିଲ ଅଞ୍ଚଳରେ  ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଜମି ଜବରଦଖଲରେ ରହିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଯେଉଁ ଜମି ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା ଟ୍ରଷ୍ଟ ନାମରେ ସଂଶୋଧନ ହୋଇପାରୁନି ଉକ୍ତ ଜମିକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ତହସିଲ ପ୍ରଶାସନ ଜାଣିଶୁଣି ସଂଶୋଧନ କରିବା ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହିଁ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

  • cuttack
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.