ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪: ସେଣ୍ଟ୍‌ଭିନ୍‌ସେଣ୍ଟରେ ସାମ୍ନାସାମ୍ନି ହେବେ ବାଂଲାଦେଶ- ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ
  • ||
  • ଜୁନ୍ ୧୮ରେ ବାରାଣସୀ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ତୃତୀୟ ପାଳିରେ ହେବ ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ
  • ||
  • ଅରୁଣାଚଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ ପେମା ଖାଣ୍ଡୁ, ସମାରୋହରେ ସାମିଲ୍ ହେବେ ଜେପି ନଡ୍ଡା, ଅମିତ ଶାହ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ପଦରୁ ସପା ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖୋଲିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ୪ ଦ୍ବାର, ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୋହନ ଚରଣ ମାଝୀ
  • ||

ଆଉ ଏକ କକ୍ଷ ପରିବର୍ତ୍ତନ କଲା ଆଦିତ୍ୟ ଏଲ୍-୧, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଆଡ଼କୁ ବଢ଼ୁଛି

ବେଙ୍ଗଳୁରୁ, ୧୫/୦୯: ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମିଶନ ସ୍ପେସ୍ କ୍ରାଫ୍ଟ ଆଦିତ୍ୟ-ଏଲ୍ ୧ ଚତୁର୍ଥଥର ଲାଗି କକ୍ଷପଥ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି । ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଏ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଇସ୍ରୋ । କକ୍ଷପଥ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହ ଆଦିତ୍ୟ ଏଲ୍-୧ ଏବେ ୨୫୬ କିଲୋମିଟର X ୧୨୧୯୭୩ କିଲୋମିଟର କକ୍ଷପଥରେ ରହିଛି ।

ଯେଉଁଠୁ ପୃଥିବୀଠାରୁ ଆଦିତ୍ୟ ଏଲ୍-୧ ସର୍ବନିମ୍ନ ୨୫୬ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ସର୍ବାଧିକା ଦୂରତା ୧ ଲକ୍ଷ ୨୧ ହଜାର ୯୭୩ କିଲୋମିଟର । ୧୯ ତାରିଖ ରାତି ୨ଟାରେ ଆଦିତ୍ୟ ଏଲ୍-୧ ପଞ୍ଚମଥର ଲାଗି ପୃଥିବୀର କକ୍ଷପଥ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବ । ତାପରେ ପୃଥିବୀର କକ୍ଷପଥ ଛାଡ଼ି ଲ୍ୟାଙ୍ଗ୍ରେଜ୍ ପଏଣ୍ଟ-୧ ଆଡ଼କୁ ଯାତ୍ରା କରିବ ।




ପୃଥିବୀଠାରୁ ଲ୍ୟାଙ୍ଗ୍ରେଜ୍ ପଏଣ୍ଟ-୧ର ଦୂରତା ୧୫ ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟଠାରୁ ପୃଥିବୀର ଦୂରତା ୧୫ କୋଟି କିଲୋମିଟର । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩, ୫ ଓ ୧୦ରେ ଆଦିତ୍ୟ ଏଲ୍-୧ ସଫଳତାର ସହ ପୃଥିବୀର କକ୍ଷପଥ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା । ପଞ୍ଚମଥର ପାଇଁ କକ୍ଷପଥ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ ୧୧୦ ଦିନ ଯାତ୍ରା ପରେ ଲ୍ୟାଙ୍ଗ୍ରେଜ୍ ପଏଣ୍ଟ-୧ରେ ପହଞ୍ଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ଏଲ୍-୧ ।

ପୁରୀ-ଦୁର୍ଗ-ପୁରୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରେଢ଼ାଖୋଲ ଷ୍ଟେସନଠାରେ ରହିବ

ପ୍ରଥମ ଲଗରେଞ୍ଜ ପଏଣ୍ଟ ପୃଥିବୀ ଠାରୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ କିମି. ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ସେଠାରେ ଯଦି କୌଣସି ବସ୍ତୁ ରଖାଯାଏ ତାହା ସେହି ପଏଣ୍ଟକୁ ଚକ୍କର କାଟିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ । ସୂର୍ଯ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଗତିବିଧି, ସୌରଝଡ ଓ ମହାକାଶର ପାଣିପାଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଦିତ୍ୟ ଏଲ୍‌-୧ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବ । ସେହିଭଳି ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୃଷ୍ଠରେ ହେଉଥିବା ଉତ୍ତପ୍ତ, ସୌରଝଡ଼ ବା କମ୍ପନ ଓ ତାର ତାପମାତ୍ରା, ସୂର୍ଯ୍ୟ ବାୟୁମଣ୍ଡଳ, ସୂର୍ଯ୍ୟଠାରୁ ପୃଥିବୀକୁ ଆସୁଥିବା କିରଣ ଯୋଗୁ ପରିବେଶ ଉପରେ ପଡୁଥିବା ପ୍ରଭାବ ଆଦି ସମ୍ପର୍କରେ ଏହି ମହକାଶ ଯାନ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବ ।

ଯେଉଁ ସୌରଜଗତରେ ଆମର ପୃଥିବୀ ରହିଛି ତାର କେନ୍ଦ୍ର ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟ । ସେଥିପାଇଁ କୁହାଯାଏ ସୂର୍ଯ୍ୟ ହିଁ ସକଳ ଶକ୍ତିର ଆଧାର । ପୃଥିବୀ ସମେତ ସମସ୍ତ ୮ଟି ଯାକ ଗ୍ରହ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁ ପରିକ୍ରମା କରୁଛନ୍ତି। ସୂର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁ ହିଁ ପୃଥିବୀରେ ଜୀବଜଗତ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି । 

ଟ୍ରେନରେ ୨ ଜଣଙ୍କ ତଣ୍ଟି କାଟିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

  • PrameyaOdia
  • Aditya L1
  • ISRO
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.