ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଗାଏବ, ସନ୍ଦେହ ଘେରରେ ଚୀନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ବେଜିଂ, ୧୧/୦୯: ପ୍ରଥମେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଉ ଏବେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଗାଏବ ହେବାକୁ ନେଇ ଚୀନ୍‌ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହୋଇଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଲି ଶାଙ୍ଗଫୁଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ରକେଟ ଫୋର୍ସର ଜେନେରାଲ୍‌ ମଧ୍ୟ ଗାଏବ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଚୀନ୍‌ରେ ଜାରି ରହିଥିବା ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ମଧ୍ୟରେ ଜାପାନରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଆମେରିକୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ରେହମ ଇମାନୁଏଲ ଏକ୍ସ (ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ବିଟର)ରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ହେଲା ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନାହାନ୍ତି । 

୨୦୨୪ ପାଇଁ ରଣନୀତି: କଲ୍‌ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲିବ ବିଜେପି, ଦେଶରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ୨୫୦ଟି ସେଣ୍ଟର

ସେପଟେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଖୋଜ ହୋଇଯିବା ଘଟଣା ପରେ ଚୀନକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉପୁଜିଛି । ଅଗଷ୍ଟ ୨୯, ୨୦୨୩ ପାଖରୁ ଲି ଶାଙ୍ଗଫୁଙ୍କୁ ସାର୍ବଜନୀନ ସ୍ଥାନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ । ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଶାଙ୍ଗଫୁ ଚୀନ୍‌ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତି ଆଲୋଚନା ଫୋରମରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ମଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେବା ଲାଗି ରୁଷ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ ଲି ସାଙ୍ଗଫୁ । ଏହି ଅବସରରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଚେକ ଦେବାକୁ ଆମେରିକା ତାଇଓ୍ବାନର ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । 

ଅନ୍ୟପଟେ ଶାଙ୍ଗଫୁଙ୍କ ନିଖୋଜ ହେବା ଖବର ପ୍ରଘଟ ହେବା ପରେ ସେନାକୁ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଚୀନ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ପିଏଲଏ ସେନାକୁ ଜିନପିଙ୍ଗ କହିଥିବା ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ।  ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୩ରେ ଲି’ଙ୍କୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଅଗଷ୍ଟ ଶେଷ ସପ୍ତାହ ବେଳକୁ ଲି’ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିବା ନେଇ ଖବର ମିଳିଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜୁଲାଇରେ ନିଖୋଜ ଥିବା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କିନ୍‌ ଗାଙ୍ଗଙ୍କୁ ପଦରୁ ହଟାଇଦେଇଥିଲେ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ । ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଓ୍ବାଙ୍ଗ ଓ୍ବାଇଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । 

ସେହିଭଳି ରକେଟ ଫୋର୍ସର ଜେନେରାଲଙ୍କୁ ଜିନପିଙ୍ଗ ପଦରୁ ବରଖାସ୍ତ କରିବା ପରେ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ୨୦୨୩ ଆରମ୍ଭରୁ ଜିନପିଙ୍ଗ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନେତା ଏବଂ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପଦରୁ ହଟାଇ ଆସିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୁର୍ନୀତି ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ଥିବା କଥା କୁହାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା ପଛର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ । 

You can also read: ଭବିଷ୍ୟତର ଭାରତର ରହିବନି ହିନ୍ଦୁତ୍ବ, ବିଦେଶୀ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ପରେ ହଙ୍ଗାମା

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.