ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଲୁମ୍ବିନୀ ବିହାର ମା' ମଙ୍ଗଳା ବସ୍ତିରେ ବିଲ୍ ଗେଟ୍‌ସ, ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ବିଭିନ୍ନ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ମହାମହିମ, ମା' କିଚକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେବେ ଯୋଗ
  • ||

ଦିନରେ ଆପଣ ବଲ୍ବ ଜଳାଇ ରଖୁଛନ୍ତି କି? ସାବଧାନ, ହୋଇପାରେ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୫/୦୨: ଆଜିର ଦ୍ରୁତଗତିରେ ବଢୁଥିବା ସହରୀକରଣ ଏବଂ ଆଧୁନିକ ଜୀବନଶୈଳୀରେ, ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଏପରି ଘରେ ବାସ କରନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଆଲୋକର ଅଭାବ ଥାଏ । ଉଚ୍ଚ କୋଠା କିମ୍ବା ଛୋଟ ଝରକା ହେତୁ ଏହା ଆମ ଘରର ପରିବେଶକୁ ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ, ଅନେକ ଲୋକ ଦିନରାତି ବଲ୍ବ ଏବଂ ଟ୍ୟୁବ୍ ଲାଇଟ୍ ପରି କୃତ୍ରିମ ଲାଇଟ୍ ଜଳାଇ ରଖନ୍ତି। ପ୍ରାକୃତିକ ଆଲୋକ କେବଳ ଆମ ଘରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଞ୍ଚୟ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କୃତ୍ରିମ ଆଲୋକରେ ରହିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବଲ୍ବ ଏବଂ ଟ୍ୟୁବ୍ ଲାଇଟ୍ ର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ଆଖି ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ଦିନରାତି ଏହି ପ୍ରକାରର ଆଲୋକରେ ରହିବା ଦ୍ୱାରା ଆଖି ଉପରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଥକ୍କା, ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ। ଏହା ସହିତ ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ, ଅନ୍ଧାରକଣା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଆଖି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।

ଅତ୍ୟଧିକ ଆଲୋକ ଶରୀରର ପ୍ରାକୃତିକ ସର୍କାଡିୟନ୍ ରିଦମକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ, ଯାହା ଶୋଇବା ଗୁଣକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ । ମେଲାଟୋନିନ୍ ହରମୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ହ୍ରାସ ହେଲେ ଶୋଇବା ଏବଂ ଜାଗ୍ରତ ଚକ୍ରରେ ଅସନ୍ତୁଳନ ହୋଇପାରେ ।

ଦିନରାତି ଆମେ ବଲ୍ବ ଲାଇଟ୍‌ ତଳେ ରହିବା ଦ୍ୱାରା, ଏହା ଆମ ନିଦ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଯଥେଷ୍ଟ ଏବଂ ଗଭୀର ନିଦ ନ ପାଇ ଆମର ସର୍କାଡିୟନ୍ ରିଦମ୍ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାହତ ହୁଏ । ଏହି କାରଣରୁ, ଶରୀରରେ ହରମୋନ୍ ଅସନ୍ତୁଳନ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଯାହା ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ଏବଂ ଚିନ୍ତା, ଚାପ, ଉଦାସୀନତା ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ତେଣୁ, ଏକ ସୁସ୍ଥ ମାନସିକତା ପାଇଁ ରାତିରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଅନ୍ଧକାର ଏବଂ ଶାନ୍ତ ପରିବେଶରେ ଶୋଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.