ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଲୁମ୍ବିନୀ ବିହାର ମା' ମଙ୍ଗଳା ବସ୍ତିରେ ବିଲ୍ ଗେଟ୍‌ସ, ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ବିଭିନ୍ନ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ମହାମହିମ, ମା' କିଚକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେବେ ଯୋଗ
  • ||

୪ ଦିନ ପରେ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ବୁଡ: ତୀର୍ଥ ପୁଷ୍କରିଣୀ ସଫେଇକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ, ୫୧ଟି ସିସିଟିଭି ନଜରରେ ଅର୍କକ୍ଷେତ୍ର

କୋଣାର୍କ,୧୨/୦୨: ପୌରାଣିକ  ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ମାଘ ସପ୍ତମୀ  ବୁଡ଼କୁ ଆଉ ମାତ୍ର ୪ଦିନ । ସମାଗମ  ହେବେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ। କରିବେ  ତିଳତର୍ପଣ । ଏହାକୁ ନେଇ ଜୋର୍‌ ଧରିଛି  ପ୍ରଶାସନିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି । ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟ ଭାବେ ତୀର୍ଥ ପୁଷ୍କରିଣୀର ସଫେଇ, ଜଳ ନିଷ୍କାସନକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି । ଏଥିସହ  ଆନୁଷଙ୍ଗିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ସମାନ୍ତରାଳ  ଭାବେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି । 

ଇତିମଧ୍ୟରେ ଡ୍ରେନେଜ ବିଭାଗ  ପକ୍ଷରୁ ତୀର୍ଥ ପୁଷ୍କରିଣୀରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଓ  ପଙ୍କୋଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଏନ୍‌ଏସି  ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲଚିଂ ଓ ଚୂନ ପକାଇ  ଜଳ ବିଶାଧନ କରାଯାଉଛି । ମେଳାପଡ଼ିଆ  ସଫେଇ, ପୁଷ୍କରିଣୀ ଚାରିପଟେ ବ୍ୟାରିକେଡ୍‌  ନିର୍ମାଣ, ମେଳାପଡ଼ିଆ ଓ ବେଳାଭୂମିରେ  ୱାଚ୍‌ ଟାୱାର ନିର୍ମାଣ, ହାଣ୍ଡିଭଙ୍ଗା ପୁଷ୍କରିଣୀ  ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି । ସପ୍ତମୀ ବୁଡ଼ ୨ଦିନ  ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରାଯିବାକୁ  ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । 

ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ମେଳା  ପଡିଆ, ନବଗ୍ରହ ପୀଠ ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରାୟ  ୨୦୦ ସ୍ୱେଛାସେବୀ ନିୟାଜିତ ରହିବେ ।  ମେଳାପଡିଆରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର,  ଶୌଚାଳୟ, ପାନୀୟ ଜଳ, ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ  ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ।  ଜରୁରୀ ସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ନିମନ୍ତେ ଦୁଇଟି ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ଗାଡ଼ି, ଲାଇଫ ଗାର୍ଡ  ମୁତୟନ କରାଯିବ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା  ତୀର୍ଥରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ବୁଡ଼ ପକାଇବା  ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଜଳାଶୟରେ  କମ୍‌ ଜଳ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ସମସ୍ୟାର  ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.