ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ମେୟର ନିର୍ବାଚନ: ଆପ୍‌ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟୀ , ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ: ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍କ୍ବାର୍ଡକୁ ଫେରିବେ କେ.ଏଲ୍‌ ରାହୁଲ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଘଟଣା, ନଗର କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ପାଳନ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନିକିଆ ସମ୍ବଲପୁର ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଲୋକାର୍ପଣ ହେବ ସ୍କିଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଣ୍ଟର
  • ||
  • ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଝୁଲିପଡିଲେ ଛାତ୍ର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୨୪-୨୫ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ: ଜୁନ୍‌ ୨୨ରେ ସ୍ନାନ ଯାତ୍ରା, ଜୁଲାଇ ୭ରେ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୯୬ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ହଜାରେ ଲେଖାଏଁ, ଆଜି ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ବୁର୍ଜା ଛକ ନିକଟରେ ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା: ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଜୀବନ, ୨ ଆହତ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ବରଗଡ଼ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଗଙ୍ଗାଧର ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପର କରିବେ ଲୋକାର୍ପଣ
  • ||
  • ମାଘରେ ବଢ଼ୁଛି ତାତି: ଟିଟଲାଗଡ଼ ପାଲଟିଲାଣି ତତଲା ସହର, ୩୬ ଡିଗ୍ରୀ ପାର୍ ତାପମାତ୍ରା, ୨୪ରୁ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାରଠୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା: ୫ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ୬୨୧ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ପରୀକ୍ଷା, କପି ଜଗିବ AI କ୍ୟାମେରା
  • ||

ଆଦିତ୍ୟ-ଏଲ୍‌୧ରେ ସକ୍ରିୟ ହେଲା ମ୍ୟାଗ୍ନେଟୋମିଟର ବୁମ୍‌, ଗ୍ରହଙ୍କ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଶକ୍ତି ଓ କ୍ଷେତ୍ର ଚିହ୍ନଟ କରିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୦୧: ଇସ୍ରୋ (ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂଗଠନ) ଆଦିତ୍ୟ-ଏଲ୍‌୧ରେ ସଂଲଗ୍ନ ୬ ମିଟର ଲମ୍ବା ମ୍ୟାଗ୍ନେଟୋମିଟର ବୁମ୍‌କୁ ସଫଳତାପୂର୍ବକ ସକ୍ରିୟ କରିଛି । ଆଦିତ୍ୟଏଲ୍‌୧କୁ ଚଳିତ ମାସ ୧୧ ତାରିଖରେ ଏଲ୍‌-୧ ପଏଣ୍ଟ୍‌ରେ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ୧୩୨ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଥିରେ ସଂଲଗ୍ନ ମ୍ୟାଗ୍ନେଟୋମିଟରକୁ ବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏହି ବୁମ୍‌ ଭିତରେ ଦୁଇଟି ଷ୍ଟେଟ୍‌-ଅଫ୍‌-ଦ-ଆର୍ଟ, ଅତ୍ୟଧିକ ସଠିକ୍‌ ଫ୍ଲକ୍ସଗେଟ୍‌ ମ୍ୟାଗ୍ନେଟୋମିଟର ସେନ୍‌ସର ରହିଛି । ଏହା ମହାକାଶରେ ଗ୍ରହଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଶକ୍ତି ଓ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଚିହ୍ନଟ କରେ । 

ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ଯେତେ ଦୁର୍ବଳ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସେନ୍‌ସର ତାହା ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ । ଏହି ଦୁଇ ସେନ୍‌ସରକୁ ଆଦିତ୍ୟ-ଏଲ୍‌୧ ଠାରୁ ୩ ମିଟର ଓ ୬ ମିଟର ଦୂରରେ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ଆଦିତ୍ୟରୁ ନିର୍ଗତ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଶକ୍ତି ସେନ୍‌ସର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ନ ପକାଇବା ପାଇଁ ତାକୁ ଏହି ଦୂରତାରେ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ରର ଅଧିକ ସଠିକ୍‌ ତଥ୍ୟ ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇ ସେନ୍‌ସରର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା । କାର୍ବନ ଫାଇବର ରିଇନ୍‌ଫୋର୍ସଡ୍‌ ପଲିମର ଓ ମେକାନିଜମ୍‌ ଏଲିମେଣ୍ଟସର ମିଶ୍ରଣରେ ମ୍ୟାଗ୍ନେଟୋମିଟର ବୁମ୍‌ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ।

ବୁମ୍‌ ଭିତରେ ୫ ସେଗ୍‌ମେଣ୍ଟ ରହିଛି, ଯାହା ତାକୁ ସହଜରେ ମୋଡ଼ିବା ଓ ପ୍ରସାରିତ ହେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି ।ମ୍ୟାଗ୍ନେଟୋମିଟର ବୁମ୍‌ ବନ୍ଦ ଥିବାବେଳେ ତାକୁ ଦୁଇ ଭାଙ୍ଗରେ ମୋଡ଼ାଯାଇଥିଲା । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆଦିତ୍ୟର ଓଜନରେ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିଲା । ବୁମ୍‌କୁ ମୁତୟନ କରିବା ଲାଗି ଥର୍ମାଲ କଟର ରିଲିଜ୍‌ ସିଷ୍ଟମ୍‌ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । ଦୁଇ ମ୍ୟାଗ୍ନେଟୋମିଟରକୁ ମୁତୟନ କରିବା ଲାଗି ୯ ସେକେଣ୍ଡ୍‌ ଲାଗିଲା । ଉଭୟ ଏବେ ଠିକ୍‌ରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏହାର ତଥ୍ୟ ସାର୍ବଜନୀନ କରିବ ବୋଲି ଇସ୍ରୋ ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.