ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖଣ୍ଡପଡ଼ା: ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ
  • ||
  • ଯଜ୍ଞର ପ୍ରସାଦ ଖାଇ ୫୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି, ଖଲ୍ଲିକୋଟ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଶନିବାରଠୁ ପିଜି ନାମଲେଖା ଆବେଦନ, ୨୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ: ଜୁନ୍‌ ୨୨ରେ ଆଡମିଟ୍‌ କାର୍ଡ, ଜୁଲାଇ ୩ରୁ ୧୪ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା-ନିମାପଡ଼ା ରାସ୍ତାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖୁଣ୍ଟକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ନିର୍ମାଣସ୍ଥଳରେ ମୁଗୁର ଓ ନିହଣ ଶବ୍ଦର କମ୍ପନ, ଚାଲିଛି ତୁମ୍ବରେ ବିନ୍ଧ ଖୋଦେଇ
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ମାରାଥନ୍‌ ପ୍ରଚାର: ଆଜି ଅଶ୍ୱିନୀ, ହେମାମାଳିନୀ ଓ ତୋମାରଙ୍କ କରିବେ ପ୍ରଚାର, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ଭୂପେନ୍ଦ୍ର, ଅନୁଭବ, ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବି ବୁଲିବେ
  • ||
  • ହରିୟାଣାରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ନିଆଁ ଲାଗି ୮ ମୃତ, ୨୪ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଥମିବ ୫ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର, ସୋମବାର ୪୯ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ
  • ||
  • IPL 2024: ଚିନ୍ନାସ୍ୱାମୀରେ ଆରସିବିକୁ ଭେଟିବ ସିଏସ୍‌କେ, ପ୍ଲେ-ଅଫ୍‌ ପାଇଁ ଶେଷ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତିି, ୨୦ରୁ କଲବଲ କରିବ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ: ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଲୋକସଭାରୁ ଜୁଏଲ୍‌ ନା କୁସୁମ ? କାହାକୁ ଟିକେଟ୍ ଦେବ ଦଳ

ରାଉରକେଲା,୨୨/୦୨: ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଜୁଏଲ ଓରାମଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିନପାରେ ! ଛତିଶଗଡ଼ ଓ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଯେପରି ସାଂସଦଙ୍କୁ ବିଧାନସଭା ଏବଂ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଫର୍ମୁଲା ପକାଯାଇଥିଲା, ସେହି ଫର୍ମୁଲା ଓଡ଼ିଶାରେ ବି ପଡ଼ିବ ବୋଲି ବେଶ କିଛିମାସ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଚାର ହୋଇଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜୁଏଲ ଓରାମ ବିଧାନସଭା ଲଢ଼ିପାରନ୍ତି ବୋଲି ସେତେବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ସଭାପତି ମନମୋହନ ସାମଲ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ବେଳେ ଜୁଏଲ ବାବୁଙ୍କୁ ପୂର୍ବଭଳି ଅଧିକ ଭୋଟରେ ଜିତାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯିବା ପରେ ଜୁଏଲ୍‌ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ହିଁ ଲଢ଼ିବା ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ ଥିବା ଧରା ଯାଇଥିଲା । କିଛିଦିନ ତଳେ ଆରଏସ୍‌ଏସ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭାଗବତଙ୍କ ଗସ୍ତ କାଳରେ କେତେକ ନେତା ଓ ବିଶେଷ କରି ଜଣେ ନେତ୍ରୀଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଯୁକ୍ତି ପରେ ପରେ ଜୁଏଲଙ୍କ  ଟିକଟ୍‌ ଉପରେ ପୁଣି ପ୍ରଶ୍ନଚିହ୍ନ ଲାଗିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଚର୍ଚ୍ଚା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ।  

ଜୁଏଲ ଓରାମଙ୍କୁ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ କୁହାଯିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ପୁଣି ଜୋର୍‌ ଧରିଛି । ଜୁଏଲ ଶେଷଥର ପାଇଁ ଲୋକସଭା ଲଢ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦଳର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଜୁଏଲଙ୍କୁ ବିଧାନସଭା ଲଢ଼ିବାକୁ କହିବା ନତୁବା ରାଜ୍ୟପାଳ ନିଯୁକ୍ତ କରି ଅନ୍ୟତ୍ର ପଠେଇବା ପାଇଁ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଖବର ମିଳିଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ କୁସୁମ ଟେଟେଙ୍କୁ କୁହାଯିବ ଏବଂ ଜୁଏଲଙ୍କୁ ବଣେଇ କିମ୍ବା ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଆସନରୁ ବିଧାନସଭା ଲଢ଼ିବାକୁ କୁହାଯିବ ବୋଲି ଛକବଜାରରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ଏଭଳି ଚର୍ଚ୍ଚା ବା ପ୍ରଚାରକୁ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଏଯାଏଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ବା ଖଣ୍ଡନ କରାଯାଇନାହିଁ । 

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନ ବେଶ କଡ଼ା ହେବାକୁ ଯାଉଛି । କାରଣ, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ହକି ଫିଭର୍‌ ଲାଗିରହୁଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ ରାଉରକେଲାରେ କରାଯିବା ପରେ ବିଜେଡି ସପକ୍ଷରେ ଜନମତ କିଛିଟା ବଢ଼ିଯାଇଛି । ପୁଣି ବିଜେଡିରୁ ଦିଲିପ ତିର୍କୀ ଲଢ଼ିବା ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ । କଂଗ୍ରେସର ତତ୍ପରତା ମଧ୍ୟ ଏହି ଜିଲ୍ଲାରେ କିଛିଟା ବଢ଼ିଯାଇଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଗୋଟିଏ ନିର୍ବାଚନ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ୧୯୯୮ରୁ ଏଯାଏଁ ସମସ୍ତ ନିର୍ବାଚନ ଜିଣିଥିବା ଜୁଏଲଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ କ୍ଷମତା ବିରୋଧୀ ଭୋଟ୍‌ ବଢ଼ିବା ସ୍ୱାଭାବିକ । ଏଥର ପ୍ରାର୍ଥୀ ବଦଳାଯିବା ଏବଂ ଆଦିବାସୀ ସହିତ ମହିଳା କାର୍ଡ ଖେଳାଯିବାକୁ କୁସୁମଙ୍କ ନାମ ଉଠୁଛି । 

ସେପଟେ କୁସୁମ ମଧ୍ୟ ଲୋକସଭା ଲଢ଼ିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ନୁହନ୍ତି । ହେଲେ, ଦଳ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ, ତାଙ୍କର ବିକଳ୍ପ ରହିବା ସମ୍ଭାବନା କମ୍‌ । ଅପରପକ୍ଷେ,ଜୁଏଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଉଠୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ମତାମତ ମିଳିପାରିନଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ଦୃଢ଼ ଅନୁଗତ ଏହା ଭିତ୍ତିହୀନ ଅଭିଯୋଗ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଦଳୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଶେଷଥର ପାଇଁ ଲୋକସଭା ଲଢ଼ିବାକୁ ଜୁଏଲ ଅନୁରୋଧ କରି ସାରିଛନ୍ତି ।

Also Read :-

ଚବିଶ ରାଜନୀତି ମଇଦାନ୍‌ରେ ଷ୍ଟାରଙ୍କ କସରତ

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • General Election 2024
  • Odisha election 2024
  • lok sabha election 2024
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.