ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜଗନ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ମାମଲା, ହୋଇପାରନ୍ତି ଗିରଫ
  • ||
  • ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ଼ ନେଇ ନାକଚଣା ଦ୍ୱାରରେ ଲାଗିଲା ତାଳଧ୍ୱଜ, ଦର୍ପଦଳନ, ଆଜି ନନ୍ଦିଘୋଷର ଦକ୍ଷିଣ ମୋଡ଼
  • ||
  • ଆସୁଛି ଲଘୁଚାପ: ରବିବାରଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୧୫ରୁ ୨୧ ଯାଏଁ ଉପକୂଳ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ବର୍ଷିବ
  • ||

ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ଯଦି ନିଦ ଲାଗେ ଅଟୋମେଟିକ୍ ଲାଗିବ ବ୍ରେକ୍, ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବାକୁ ରେଲଓ୍ବେ ଆଣିଲା ନୂଆ ଡିଭାଇସ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪।୯: ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଏହାର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାକୁ ନବୀକରଣ କରିବାରେ ଲାଗି ରହିଛି। ଟ୍ରାକ୍ସିଗନାଲ୍ ଏବଂ ରୁଟ୍କୁ  ହାଇ-ଟେକ୍ କରିବା ସହିତ ସୁରକ୍ଷା ବଢାଇବା ପାଇଁ ଟ୍ରେନରେ ଅନେକ ନୂତନ ବୈଷୟିକ ଉପକରଣ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଉଛି ଏହି କ୍ରମରେବର୍ତ୍ତମାନ ନର୍ଥଇଷ୍ଟ ଫ୍ରଣ୍ଟିଅର ରେଲଓ୍ବେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏକ ଉପକରଣ ତିଆରି କରୁଛିଯାହାକି ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଳାଇବା ବେଳେ ଯଦି ଲୋକ ପାଇଲଟ ଶୋଇପଡନ୍ତି ତେବେ ତାହା ତାଙ୍କୁ ଆର୍ଲଟ କରିବ। ଯଦି ଲୋକେ ପାଇଲଟ କିଛି  ଜବାବ ନ ଦିଅନ୍ତିତେବେ ଏହା ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ରେକ୍ ଲଗାଇ ଟ୍ରେନ୍ ବନ୍ଦ କରିବ

ରେଲଓ୍ବେ ବୋର୍ଡ ଏନ୍‌ଆରଏଫ୍‌କୁ ଏଭଳି ଏକ ଡିଭାଇସ୍‌ ତିଆରି କରିବାକୁ କହିଥିଲା, ଯାହାକି ଲୋକେ ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କ ଆଖିପତାକୁ ଦେଖି ଏହା ଜାଣିପାରିବ ଯେ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ନିଦ ଆସୁଛି କି ନାହିଁ। ରେଲଓ୍ବେ ସୁତ୍ରରୁ କୁହାଯାଇଛି, ଏହି ଡିଭାଇସ୍‌କୁ ରେଲଓ୍ବେ ଚାଳକ ସହାୟତା ସିଷ୍ଟମ(ଆରଡିଏଏସ୍‌)ର ନାମରେ ଜଣାଯିବ। ଏହି ଡିଭାଇସ୍ ନା କେବଳ ଲୋକୋ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ଆର୍ଲଟ କରିବା ତାହା ନୁହେଁ ବଂର ଏକ ନିଶ୍ଚିତ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଳକଙ୍କୁ ଆକ୍ଟିଭ ନହେବାର ସ୍ଥିତିରେ ଏମର୍ଜେନ୍ସିଂ ବ୍ରେକ୍ ଲଗାଇ ଟ୍ରେନ୍‌ ରୋକିପାରିବ।

  • Railway Board
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.