ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଦେବେ ୧୯,୬୦୦ କୋଟିର ପ୍ରକଳ୍ପ ଭେଟି
  • ||
  • ପୁଲିସକୁ ଢେଲାମାରି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଅଭିଯୋଗ: ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ପାକା ଗିରଫ, ଭାଇ ଫେରାର
  • ||
  • ଆଜି ସରିବ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା: ଭାଇରାଲ୍‌ ଓ ଲିକ୍‌ ଗୁଜବର ଘଟୁନି ଅନ୍ତ, କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ରେ ବୋର୍ଡ ଏତଲାର ଫଳ ଶୂନ୍ୟ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ଗୁଜରାଟକୁ ୨୫ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ କେନାଲରେ ୨୦ ଫୁଟ୍‌ର ଘାଇ, ଦେପୁରରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଦଳିବ ପାଣିପାଗ ମିଜାଜ: ଆଜିଠୁ କମିବ ତାତି, ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଆଗେଇବ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ବିମାନବନ୍ଦର ପ୍ରକଳ୍ପ: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ଟେଣ୍ଡର, ପିପିପି ମୋଡ୍‌ରେ ହେବ ନିର୍ମାଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୩/୧୨: ଆଗେଇବ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନବନ୍ଦର ପ୍ରକଳ୍ପ । ଯଦି ସବୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ଆଗେଇବ, ସମ୍ଭବତଃ ୨/୩ ମାସ ଭିତରେ ଏହି ମେଗା ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ଆହ୍ୱାନ  ହେବ । ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟେଣ୍ଡର ଡକାଯିବ । ପିପିପି ମୋଡ୍‌ରେ ପୁରୀରେ ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ  କରାଯିବ । ସରକାର ଜମି ଦେବେ, ଟେଣ୍ଡରଧାରୀ ଏଜେନ୍ସି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। 

ନିର୍ମାଣଜନିତ ସମସ୍ତ  ଖର୍ଚ୍ଚ ସଂପୃକ୍ତ ଏଜେନ୍ସି ବହନ କରିବ । ନୋଏଡ଼ା  ବିମାନବନ୍ଦର ଭଳି ଏହାକୁ ପିପିପି ମୋଡ୍‌ରେ ନିର୍ମାଣ  କରିବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି । ପୁରୀରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନବନ୍ଦର ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରଏଫପି (ରିକ୍ୟୁଏଣ୍ଟ ଫର ପ୍ରୋପୋଜାଲ୍‌) ପ୍ରସ୍ତୁତ  କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସଂସ୍ଥା କନସଲଟାଣ୍ଟ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛି । ଆରଏଫପି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପରେ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆଗେଇବ ।

ଅପରପକ୍ଷରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ  ବିମାନବନ୍ଦର ପାଇଁ ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୨ରେ କେନ୍ଦ୍ର ବେସାମରିକ  ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସାଇଟ୍‌ (ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାନ) କ୍ଲିଅରାନ୍ସ  ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଛି । ନିକଟରେ ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ  କେନ୍ଦ୍ର ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛି ।  

ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ବେସମାରିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ‘ଇନ-ପ୍ରିନ୍ସିପିଲ୍‌’  ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବାକୁ ବାକି ଅଛି । ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୂଆ କରି ନିର୍ମାଣ  ହେଉଥିବା ବିମାନବନ୍ଦର ପାଇଁ ଗ୍ରୀନ ଫିଲ୍ଡ ଏୟାରପୋର୍ଟ ନୀତି  ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି  ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ମତାମତ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇଥାଏ ।  ପ୍ରକଳ୍ପର ସବିଶେଷ ଦିଗକୁ ଏଥିରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବ ।  

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ପୁରୀରେ  ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିମାନବନ୍ଦରର ଦୂରତା ପ୍ରାୟ ୫୦-୭୦ କିମି ରହୁଛି ।  ନୂଆ ବିମାନବନ୍ଦର ହେଲେ ପୁରୁଣା ବିମାନବନ୍ଦରର ବ୍ୟାବସାୟିକ  କାରବାର କମିବ । ଏଥିପାଇଁ ନିୟମାନୁସାରେ ଭାରତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର  ପ୍ରାଧିକରଣ (ଏଏଆଇ)କୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣରେ କ୍ଷତି ପୂରଣ ରାଶି  ଦିଆଯିବ । ଏ ନେଇ ଏଏଆଇ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତିପୂରଣ  ଦାବି କରିଛି । ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ଏହି କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି  ପ୍ରଦାନ କରି ପ୍ରକଳ୍ପ ଆଗେଇବାକୁ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ଏ ପ୍ରକ୍ରିୟା  ସରିଲେ ହିଁ ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।  

ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ସହଭାଗିତାରେ ପିପିପି  ମୋଡ୍‌ରେ ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ହେବ । ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିମାନବନ୍ଦରର ରନ୍‌  ୱେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦରଠାରୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବଡ଼ ହେବ । ଭୁବନେଶ୍ୱର  ବିମାନବନ୍ଦରର ରନ୍‌ ୱେ ୨.୭ କିଲୋମିଟର ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୁରୀରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିମାନବନ୍ଦର ରନ୍‌ ୱେ ୩.୬ କିମି ହେବ ।  

ବିମାନବନ୍ଦର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଟେଣ୍ଡର ଆହ୍ୱାନ ହେବ ।  ଯେଉଁ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରତି ଯାତ୍ରୀ ପିଛା ସରକାରଙ୍କୁ ଅଧିକ  ଲାଭ ଦେବ, ସେଇ ସଂସ୍ଥାକୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ  ସ୍ଥିତି ଅନୁସାରେ, ଟେଣ୍ଡର ଆହ୍ୱାନ ପାଇଁ ଅତି ବେଶିରେ  ଆଉ ୨ ମାସ ସମୟ ଲାଗିପାରେ । ପୁରୀରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ  ବିମାନବନ୍ଦର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଡ୍ରିମ୍‌  ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ । ପୁରୀରେ ଏଭଳି ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନବନ୍ଦର  ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୨୦୨୧ ନୂଆବର୍ଷରେ ପ୍ରଥମେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚିଠି  ଲେଖି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆଗରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିବା ସହ ଅନୁରୋଧ  କରିଥିଲେ । ରାଜ୍ୟର ଏଭଳି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ହଁ ଭରିଥିଲା କେନ୍ଦ୍ର ।    

ପୁରୀରେ ବିମାନବନ୍ଦର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୫୬୩୧ କୋଟି  ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ୧୧୬୪ ଏକର ଜମିରେ ଏହି  ବିମାନବନ୍ଦର ଛିଡ଼ା ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ୨୨୧ ଏକର  ଘରୋଇ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ସରିଛି । ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ଅନୁମତି ମଧ୍ୟ  ମିଳିସାରିଛି । ଏହି ବିମାନବନ୍ଦର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଲେ ପୁରୀକୁ ଦେଶର  ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରମୁଖ ଅଞ୍ଚଳ ସହ ବିଶ୍ୱର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ  ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସୁଅ ଛୁଟିବ । ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପ ସମୃଦ୍ଧ ହେବା  ସହ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସହର ତାଲିକାରେ ପୁରୀର ନାମ ଚମକିବ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.