ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

ଟିଟିଏସ୍‌ରେ ବିଏମ୍‌ସିର ଅଳିଆ ପାହାଡ଼: ଅଗଷ୍ଟରେ ରିର୍ପୋଟ ମାଗିଥିଲେ ଓଏଚ୍‌ଆର୍‌ସି, ଡିସେମ୍ବର ୧ ସୁଦ୍ଧା ସାନି ରିପୋର୍ଟ ତଲବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୦୭/୧୧: ସହର ଭିତରେ ଅଳିଆ ଜମା କରିବା ବିଏମ୍‌ସିକୁ ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି । ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ମାନବଧିକାର କମିଶନ (ଓଏଚ୍‌ଆରସି) ବିଏମ୍‌ସିକୁ ରିର୍ପୋଟ ତଲବ କରିଛନ୍ତି । ଡିସେମ୍ବର ମାସ ୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସବିଶେଷ ରିପୋର୍ଟ  ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଓଏଚ୍‌ଆରସି ସମୟସୀମା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଆଞ୍ଚଳିକ ସମନ୍ୱୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଅଳିଆ ଦୁର୍ଗନ୍ଧକୁ ନେଇ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଥିଲା । ଏନେଇ ଓଏଚ୍‌ଆରସି ବିଏମ୍‌ସିକୁ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ । ହେଲେ ବିଏମ୍‌ସି ଏହାର ଜବାବ ଦେଇନଥିଲା । ଏବେ ନେଡ଼ିଗୁଡ଼ କହୁଣିକୁ ବୋହିଲା ପରେ ବିଏମ୍‌ସିର ଚେତା ପଶିଛି । ହେଲେ ବିଏମ୍‌ସି କାହିଁକି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ   ପାଇବା ପରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇ ନଥିଲା । ଯଦି ସେବେଠୁ ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥାନ୍ତା, ତେବେ ହୁଏତ ସହର ଦୁର୍ଗନ୍ଧରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିଥାନ୍ତା । ହେଲେ ବିଏମ୍‌ସି ଜାଣିଶୁଣି ଅଳିଆ ପକାଇଛି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । 

ସାରା ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ପ୍ରତିଦିନ ୭୦୦ରୁ ୮୦୦ ଟନ୍‌ ଅଳିଆ ବାହାରୁଛି । ଏହି ସବୁ ଅଳିଆ ପୂର୍ବରୁ ଦାରୁଠେଙ୍ଗକୁ ଯାଉଥିଲା । ବିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ୩୬ ଏମ୍‌ସିସି ଓ ୨୨ ଏମ୍‌ଆରଏଫ୍‌ରେ ୨୫୦ରୁ ୩୦୦ଟନ୍‌ ଓଦା ଶୁଖିଲା ଅଳିଆ ପ୍ରୋସେସିଂ ହେଉଛି । ବଳକା ଅଳିଆ ସୈନିକ ସ୍କୁଲ ନିକଟ ଟିଟିଏସ୍‌କୁଆସୁଛି । ଦାରୁଠେଙ୍ଗରେ ଅଳିଆ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଅଳିଆ ଏବେ ଟିଟିଏସ୍‌ରେ ପାହାଡ଼ ପାଲଟିଲାଣି । ସାଧାରଣ ଲୋକେ ପରିମଳ  ପାଇଁ ଟିକସ ଦେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ବିଏମ୍‌ସି ସହରମଝିରେ ଅଳିଆ ଗଦା କରୁଛି । ବିରୋଧ କଲେ ନାଲି ଆଖି ଦେଖାଉଛି । ବହୁ  ଲୋକ ବିଭିନ୍ନ ଚର୍ମ ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ସୋମବାର ଅଳିଆ ଢାଳିବାକୁ ଟିଟିଏସ୍‌ରେ ଲମ୍ବା ଲାଇନ୍‌ ଲାଗିଛି । ପାହାଡ଼ ଭଳି ଅଳିଆ ଜମା ହେଇଥିବାରୁ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ । ତେଣୁ ଦୈନିକ ଅଳିଆ କେଉଁଠି ଢାଳିବେ ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ବିଏମ୍‌ସି । 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.