ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ମେୟର ନିର୍ବାଚନ: ଆପ୍‌ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟୀ , ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ: ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍କ୍ବାର୍ଡକୁ ଫେରିବେ କେ.ଏଲ୍‌ ରାହୁଲ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଘଟଣା, ନଗର କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ପାଳନ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନିକିଆ ସମ୍ବଲପୁର ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଲୋକାର୍ପଣ ହେବ ସ୍କିଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଣ୍ଟର
  • ||
  • ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଝୁଲିପଡିଲେ ଛାତ୍ର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୨୪-୨୫ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ: ଜୁନ୍‌ ୨୨ରେ ସ୍ନାନ ଯାତ୍ରା, ଜୁଲାଇ ୭ରେ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୯୬ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ହଜାରେ ଲେଖାଏଁ, ଆଜି ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ବୁର୍ଜା ଛକ ନିକଟରେ ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା: ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଜୀବନ, ୨ ଆହତ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ବରଗଡ଼ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଗଙ୍ଗାଧର ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପର କରିବେ ଲୋକାର୍ପଣ
  • ||
  • ମାଘରେ ବଢ଼ୁଛି ତାତି: ଟିଟଲାଗଡ଼ ପାଲଟିଲାଣି ତତଲା ସହର, ୩୬ ଡିଗ୍ରୀ ପାର୍ ତାପମାତ୍ରା, ୨୪ରୁ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାରଠୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା: ୫ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ୬୨୧ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ପରୀକ୍ଷା, କପି ଜଗିବ AI କ୍ୟାମେରା
  • ||

ଏଭରେଷ୍ଟ୍‌ ବେସ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଯାତ୍ରୀ, ମା’ବାପାଙ୍କ ପିଠିରେ ଗଲେ ୨ ବର୍ଷୀୟ କାର୍ଟର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୦୧: ସ୍କଟ୍‌ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ୨ ବର୍ଷୀୟ କାର୍ଟର ଡଲାସ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଗିରିଶୃଙ୍ଗ ମାଉଣ୍ଟ ଏଭରେଷ୍ଟର ବେସ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଶିଶୁ ହୋଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଚେକ୍‌ ଗଣରାଜ୍ୟର ଜଣେ ୪ ବର୍ଷୀୟ ଶିଶୁ ନାଁରେ ଏହି ରେକର୍ଡ ଥିଲା । ମା’ ଜେଡ୍‌ ଓ ବାପା ରସ୍‌ଙ୍କ ପିଠିରେ କାର୍ଟର ମାଉଣ୍ଟ ଏଭରେଷ୍ଟ୍‌ର ବେସ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଏହି ପରିବାର ବର୍ଷକ ପାଇଁ ଏସିଆ ଯାତ୍ରାରେ ଅଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ନିଜ ଘରକୁ ଭଡ଼ା ଦେଇଛନ୍ତି । ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ୨୫ ତାରିଖରେ ସେମାନେ ନେପାଳରେ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନରୁ ୧୭,୫୯୮ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ସ୍ଥିତ ଦକ୍ଷିଣ ସ୍ଥଳ ଆରୋହଣ କରି ବେସ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । 




ରସ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ପର୍ବତାରୋହଣକୁ ନେଇ କାର୍ଟର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ ଥିଲେ । ଉଭୟଙ୍କୁ ଆରୋହଣ ସମୟରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ହେଲା, କିନ୍ତୁ କାର୍ଟର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଥିଲେ । ଗାଁରେ ପୂର୍ବରୁ ୨ ଜଣ ଡାକ୍ତର ସେଠାରେ ଥିଲେ । ଉଭୟଙ୍କ ତୁଳନାରେ କାର୍ଟର ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ଲା । ଟ୍ରାକିଂ ପାଇଁ ସେମାନେ ଫୁଡ୍‌ ଜ୍ୟାକେଟ୍‌ ଓ ଦୁଇଟି ସ୍ଲିପିଂ ବ୍ୟାଗ୍‌ ନେଇଥିଲେ । କାଠମାଣ୍ଡୁ ପହଞ୍ଚିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ପର୍ବତାରୋହଣ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲେ । ନିୟମିତ ରୂପେ ଦୀର୍ଘ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାର କୌଶଳ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଥିଲେ । ଘରେ ବରଫ ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କରୁଥିଲେ । ବେସ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ନ ହେବା ପାଇଁ କାର୍ଟରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବରଫ ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କରାଉଥିଲେ । ସ୍କଟ୍‌ଲ୍ୟାଣ୍ଡରୁ ରସ୍‌ଙ୍କ ପରିବାର ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଭାରତ ଆସିଲେ । ଏହା ପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଓ ମାଳଦ୍ୱୀପ ଗଲେ । ସେଠାରୁ ପୁଣି ଭାରତ ଓ ତା’ପରେ ନେପାଳ ଯାତ୍ରା କଲେ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.