ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମାକ୍ଷାନଗର: ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କା ରେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀ ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ରାସ୍ତା ରୋକ
  • ||
  • ଆସିଲା ବିଜେଡି ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ଚମ୍ପୁଆରୁ ସନାତନ ମହାକୁଡ଼, ବଡଚଣାରୁ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ନିହାର କଣ୍ଟା ! ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନକୁ ନେଇ ଦେଖା ଦେଇଛି ବିବାଦ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ୟୁଜିସି-ନେଟ୍‌ ଜୁନ୍‌ ସେସନ୍‌-୨୦୨୪ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଆମ୍ଵୁଲାନ୍ସ, ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ ଚାଲିଗଲା ବାପା-ମାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ହୀରାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଟ୍ରାଜେଡି: ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ଜଣେ ଏବେ ବି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ମେ'୧ରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ଭିତରକନିକା
  • ||
  • ଶନିବାର ବାହୁଡ଼ିବେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ: ଦିନ ସାଢ଼େ ୧ରେ ପହଣ୍ଡି, ସାଢେ ୩ଟାରେ ରଥଟଣା
  • ||
  • ଶନିବାର ବିଶ୍ବପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରଥମ ସମନ୍ୱୟ ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବେ ଆର୍‌ଡିସି
  • ||
  • ଆଜି ବି ଅତି ଭୀଷଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ, ୨୧ ଯାଏ ନିସ୍ତାର ନାହିଁ, କାଳବୈଶାଖୀ ପାଇଁ କମିପାରେ ତାତି
  • ||
  • IPL ୨୦୨୪: ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ-ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଲଢ଼େଇ, କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ଗଡ଼ ଧ୍ୱଂସ ପଥରେ ସନରାଇଜର୍ସ
  • ||
  • ହୀରାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଟ୍ରାଜେଡି, ଦୁଇ ମୃତ, ୭ ନିଖୋଜ, ସକାଳୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ
  • ||

ଖସୁଛି ଜଳସ୍ତର, ଅସଂଖ୍ୟ ବୋରୱେଲ୍‌ ଶୋଷିନେଉଛନ୍ତି ପାଣି: ପାଇକରାପୁରରେ ୯, ୟୁନିଟ୍‌-୩ରେ ୨୭ ମିଟର ତଳେ ଜଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨/୦୩: ଭୁବନେଶ୍ୱର ଉପକଣ୍ଠ ପାଇକରାପୁର ଜଳ ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର ୯.୭ମିଟର ତଳେ । ସହରର ମଝି ଭାଗ ୟୁନିଟ୍‌-୩ରେ ଜଳସ୍ତର ରହିଛି  ୨୭.୮୧ମିଟର ତଳେ । ଦିନକୁ ଦିନ ଜଳସ୍ତର  ଖସିଖସି ଚାଲିଛି । ଅସଂଖ୍ୟ ବୋରୱେଲ୍‌  ଖୋଳା, ପାଣିର ଅପବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁଁ  ଆଗକୁ ଘୋର ସଙ୍କଟ ଉପୁଜିଲାଣି ।  

ଗ୍ରାଉଣ୍ଟ ୱାଟ୍‌ର ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଭୂତଳ  ଜଳସ୍ତର ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ  ୨୦୨୩ ମୌସୁମୀ ପ୍ରବାହ ଆଗରୁ ୟୁନିଟ୍‌-୩  କ୍ୟାପିଟାଲ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଜଳସ୍ତର ୧୮.୪୪  ମି ତଳେ ରହିଥିଲା । ମୌସୁମୀ ପ୍ରବାହ ପରେ  ଏହି ଜଳସ୍ତର ସିଧା ଖସି ୨୭.୮୧ମିଟର ତଳେ  ପହଞ୍ଚିଛି । ବରମୁଣ୍ଡା ରେଣ୍ଟାଲ କଲୋନୀରେ  ଜଳସ୍ତର ୧୫.୭୪ ରହିଥିଲା । ତାହା ୨୫.୧୯  ମିଟରକୁ ଖସିଛି । ସେହିପରି ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର  ଫାୟାରଷ୍ଟେସନ ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୪.୪୦,  ନୂଆପଲ୍ଲୀ ଓଏଲ୍‌ଆଇସି ବିଲ୍ଡିଂ ସେଣ୍ଟରରେ  ୧୮.୩, ସିଆରପି ଏସିଏସ୍‌ଟି ଗବେଷଣା  କେନ୍ଦ୍ରରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ସର୍ଭେରେ ଜଳସ୍ତର  ୧୭.୬୪ରେ ରହିଛି । ସେହିପରି ରାଜଧାନୀ  କଲେଜ, ୟୁନିଟ-୯ରେ ଜଳସ୍ତର କମୁଛି ।  କଳାରାହାଙ୍ଗ, ପାତ୍ରପଡ଼ା, ପାଇରାପୁର, ଚନ୍ଦକା  ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ଜଳ ୧୦ମି ଭିତରେ ରହିଛି ।  ସହରୁ ମଧ୍ୟରୁ ଆସ୍ତେ ଆସ୍ତେ ଭୂତଳ  ଜଳସ୍ତର ଖସିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାର ମୂଳ  କାରଣ ହେଉଛି ମନଇଚ୍ଛା ବୋରୱେଲ  ଖୋଳା । ବୋରୱେଲ ଖୋଳି ପାଣିର  ଅପବ୍ୟବହାର କରିବା ଯୋଗୁଁ ଜଳସ୍ତର ହ୍ରାସ  ପାଉଛି । ପରିବେଶବିତ୍‌ ଜୟକୃଷ୍ଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ  କହିବା କଥା, ବୋରୱେଲ ଖୋଳିବାକୁ ସେମିତି  କିଛି ନିୟମ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଯିଏ ପାରିଲା ସେ  ବୋରୱେଲ ଖୋଲୁଛି । ଆଗକୁ ଭୟଙ୍କର ଜଳ  ସଂଙ୍କଟ ଦେଖାଯିବ । ରାଜଧାନୀରେ ବାଙ୍ଗାଲୋର  ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିବ । ସେହିପରି କଂକ୍ରିଟ୍‌,  ପିଚୁ ରାସ୍ତା ଓ ପେଭର ବ୍ଲକ ଯୋଗୁଁ ଭୂତଳକୁ  ଜଳ ସଞ୍ଚରିତ ହୋଇପାରୁନି । ସହର  ଗଳିକନ୍ଦିରେ ପେଭର ବ୍ଲକ ଯୋଗୁଁ ଆଗକୁ  ଭୟଙ୍କର ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିପାରେ । ସେହିପରି  ବର୍ଷାଦିନେ ପାଣି ଡ୍ରେନ୍‌ ଦେଇ ସିଧା ନଦୀକୁ  ଚାଲିଯାଉଛି । ତେଣୁ ଆଗକୁ ଏଥି ପ୍ରତିଧ୍ୟାନ  ଦେବା ଜରୁରୀ । ସେହିପରି ମନଇଚ୍ଛା  ଜଳ ଅପଚୟ ରୋକାଯାଉନି । ଗାର୍ଡେନ,  ଗାଡ଼ିଧୂଆରେ ପିଇବା ପାଣି ବ୍ୟବହାର  କରାଯାଉଛି । ତେଣୁ ଏହି ସବୁ ଉପରେ  କଟକଣା ରହିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ । 

ବିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ଭୂତଳ ଜଳ ରିଚାର୍ଜ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପାର୍କ, ସ୍କୁଲ, ଅଫିସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଓ ପଡ଼ିଆରେ ବର୍ଷା ଜଳ ଅମଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ହୋଇଥିଲା । ମୁକ୍ତା ଯୋଜନାରେ କୋଟି କୋଟି  ଟଙ୍କା ଏଥିପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ସବୁ ଭାଙ୍ଗିଗଲାଣି । ଫଳରେ କୋଟି କୋଟି  ଟଙ୍କା ବରବାଦ ହୋଇଛି । 

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.