ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା ରାଜ୍ୟସଭା ନେତା ନିର୍ବାଚିତ
  • ||
  • ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍ ହରାଇ ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ର ବିଶ୍ୱକପ୍ ସ୍ୱପ୍ନ ଧୂଳିସାତ୍
  • ||
  • ଅଷ୍ଟାଦଶ ଲୋକସଭାର କାମଚଳା ବାଚସ୍ପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବ
  • ||
  • ରୁଙ୍ଗଟା କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ଲୁହା ପ୍ଲେଟ୍ ଚାପି ହୋଇ ୨ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ରି ଚେକିଂ ହେବ ୧୮ ହଜାର ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଖାତା, ବୋର୍ଡରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ୫ ହଜାର ପରୀକ୍ଷାର୍ଥ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ରାସ୍ତା ପାରି ହେଉଥିବା ବେଳେ ମାଡ଼ିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ମହିଳା ମୃତ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ: ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ସହଯୋଗୀ ଫେରାର୍
  • ||
  • ସୁପର ୮ରେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବଡ଼ ଲଢ଼େଇ: ନେଟ୍‌ ରନରେଟ୍‌ ହେବ ଖେଳ, ଖଳନାୟକ ସାଜିପାରେ ବର୍ଷା
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ଅଷ୍ଟାଦଶ ଲୋକସଭାର ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନ:୨୬ରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ, ୨୭ରେ ରାଜ୍ୟ ସଭା ବୈଠକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାର ୩୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ, ଆସନ୍ତା ୩ ଦିନ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ: ଭିଭିଆଇପିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରୁ ମୁକ୍ତ ହେଲା ଏନ୍ଏସ୍‌ଜି, ସିଆରପିଏଫ୍କୁ ମିଳିବ ବଡ଼ ଦାୟିତ୍ବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୯।୫: ଦେଶରେ ଭିଭିଆଇପି ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏକ ନୂତନ ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବୁଧବାର ନର୍ଥ ବ୍ଲକରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ CRPF ଡିଜି ଅନିଶ ଦୟାଲ ସିଂ, ଏନଏସଜି ଡିଜି ନଲିନ ପ୍ରଭାତ ଏବଂ ଆଇବି ସହ ଜଡିତ ଅଧିକାରୀମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ବିଶ୍ବସ୍ତ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ସଂସଦର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ CRPF ର ଯବାନଙ୍କୁ ପାର୍ଲିଆମେଣ୍ଟ ଡ୍ୟୁଟି ଗ୍ରୁପ୍ (PDG)ରୁ ହଟାଯିବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭିଭିଆଇପି ସୁରକ୍ଷାରେ ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ। ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ସିଷ୍ଟମରେ, NSG କୁ ଭିଆଇପିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହଟାଇ ଦିଆଯିବ। NSG ର ଭିଆଇପି ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ୍, ସ୍ପେଶାଲ୍ ରେଞ୍ଜର୍ ଗ୍ରୁପ୍ (SRG) ର ଡ୍ୟୁଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ CRPF ର VIP ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ୍କୁ ଦିଆଯିବ।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଅନେକ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। CRPF ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବାହିନୀ ପାଇଁ ଭିଆଇପି ସୁରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିୟୋଜିତ ମିଳିତ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଅଧିକାଂଶ NSG, CRPF, CISF ଏବଂ ITBP କର୍ମଚାରୀମାନେ VIP ସୁରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ବ '' ଏସପିଜି ଉପରେ ରହିଛି। ଏସପିଜିରେ ଅଧିକାଂଶ ସୈନିକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପାରାମିଲିଟାରୀ ଫୋର୍ସରୁ ଆସିଛନ୍ତି। ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଅନେକ ଭିଭିଆଇପିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସ୍ପେଶାଲ୍ ପ୍ରୋଟେକ୍ସନ୍ ଗ୍ରୁପ୍ 'ଏସପିଜି' ସହିତ ଥିଲା, ତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ CRPF କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା ।ବର୍ତ୍ତମାନ ଭିଆଇପି ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱ ନ୍ୟାସନାଲ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗାର୍ଡ (NSG) ଠାରୁ ଫେରାଇ ନିଆଯାଉଛି।

ଏବେ ସିଆରପିଏଫ୍ର   PDG ସ୍କ୍ବାର୍ଡର ପରିସର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ।ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି PDG ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂସଦର ଡ୍ୟୁଟିରୁ ମୁକ୍ତ କରି ଦିଆଯାଇଛି। NSG ର VIP ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ୍, ସ୍ପେଶାଲ୍ ରେଞ୍ଜର୍ ଗ୍ରୁପ୍ (SRG) ର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଡ୍ୟୁଟି ରୂପେ CRPF ର VIP ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ୍କୁ ଦିଆଯିବ ।ଏହାର ମୂଳ କାର୍ଯ୍ୟର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ବ ଅର୍ଥାତ୍ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ତଥା ଅପହରଣ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନର ଦାୟତ୍ବ ଦିଆଯିବ। NSG ଏହାର ମୂଳ ଚାର୍ଟର୍ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିଆଇପିଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ।

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.