ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜନ୍ମବେଦିରୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ ଦାରୁବ୍ରହ୍ମ,ବୁଧବାର ସୁନାବେଶ, ଗୁରୁବାର ଅଧରପଣା, ଶୁକ୍ରବାର ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ଧାର ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତକୁ ନେଇ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ବିଶ୍ୱ ସର୍ପ ଦିବସ: ବର୍ଷା ଦିନେ ସତର୍କତା ଜରୁରି, ୫ ବର୍ଷରେ ଗଲାଣି ୫୨୧୯ ଜୀବନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ହାଇୱେରେ ବସ୍-ଟ୍ରାକ୍ଟର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୫ମୃତ, ୪୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସଇଁନ୍ତଳା ରାଇସମିଲ ନିକଟରେ ହାଇୱା ଟ୍ରକକୁ ପିଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଏକାଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ: ୧୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ
  • ||

ଚୀନ୍ ଦୋହରାଇଲା ଗଲଓ୍ବାନ ଭଳି ଘଟଣା, ପଡୋଶୀ ଦେଶର ସୈନିକଙ୍କୁ ଛୁରୀ-କୁରାଢୀରେ କଲା ଆକ୍ରମଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୬: ଚୀନ୍‌ର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତିକୁ ସମ‌ସ୍ତେ ଖୁବ୍ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଜମି ଉପରେ ସବୁବେଳେ ଖରାପ ନଜର ରଖୁଥିବାର ଚୀନ୍‌ ଏବେ ଗଲଓ୍ବାନ ଘାଟି ଭଳି ଘଟଣାର କରିଛି ପୁନଃରାବୃତ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଲଢେଇ ଭାରତ ସହ ନୁହେଁ ଆଉ ଏକ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ସହ କରିଛି। ଡ୍ରାଗନର ସୈନିକ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ସେନା ଉପରେ ଛୁରୀ ଓ କୁରାଢିରେ କରିଛି ଆକ୍ରମଣ। ଆଉ ଏହି ଲଢେଇ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗର ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଛି। ସଂଘର୍ଷ ବେଳର ଏକ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଅଧିକାରୀ ଚୀନ୍‌କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି, ଏହା ସମୁଦ୍ର ଲୁଟ୍। ଭିଡିଓରେ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ଲୁଟପାଟ୍ କରୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ  ସୈନିକଙ୍କ ଉପରେ ଛୁରୀ ଓ କୁରାଢିରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି।

ବୁଧବାର ଫିଲିପାଇନ୍ସର ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ୍ ବିବାଦୀୟ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ତଟରକ୍ଷୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଜବତ କରାଯାଇଥିବା ହତିଆର ଓ ଉପକରଣ ଫେରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ତଥା ଆକ୍ରମଣରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷତି ଭରଣା କରନ୍ତୁ। ସେ ଏହି ଆକ୍ରମଣର ତୁଳନା ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍‌ ସାଗରରେ ସମୁଦ୍ର ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣା କରିଥିଲେ। ଫିଲିପାଇନ୍ସର ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ସୋମବାର ୮ରୁ ଅଧିକ ମୋଟରବୋଟ୍‌ ଉପରେ ସବାଚ ଚୀନ୍ ତଟରକ୍ଷୀ କର୍ମୀ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ନୌସେନାର ଦୁଇଟି ନୌକାକୁ ବାରମ୍ବାର ଧକ୍କା ମାରିଥିଲେ ଓ ତା ଉପରେ ଚଢି ଯାଇଥିଲେ।

ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଚୀନ୍ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ନୌସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ନିଜ ଜାହାଜରେ ରୋକି ଦେଇଥିଲେ। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଚୀନ୍ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରି ଆସୁଛି। ଚୀନ୍ ସୈନିକ ପ୍ରଥମେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ସୈନିକଙ୍କୁ ଜାହାଜରେ ଧକ୍କା ମାରିଥିଲେ ଓ ପରେ ଅସ୍ତ୍ରରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ତାଙ୍କ ଜାହାଜକୁ ଡେଇଁ ପଡିଥିଲେ। ଭିଡିଓରେ ଦେଖିପାରିବେ ଯେ, ଚୀନ୍ ସୈନିକ ଏହି ସମୟରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ସୈନିକଙ୍କ ଉପରେ ଆକମଣ କରିଥିଲା। ଚୀନ୍ ସୈନିକ ତାଙ୍କ ସେନାର ବହୁ ଉପକରଣ, ୮ଟି ଏମ୍‌୪ ରାଇଫଲ୍ ମଧ୍ୟ ନିଜ ସହିତ ଲୁଟିକି ନେଇ ଯାଇଥିଲେ।

 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.