ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

ଦିନ ଦ୍ବିପ୍ରହରରେ ଲୁଟ୍ ହେଉଛି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ୱ, କୋମାରେ ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ

ନୀଳଗିରି,୭/୯ : ନୀଳଗିରି ତହସିଲ ଅଧିନ ମିତ୍ରପୁର ନିକଟ ବେଗୁନିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ମାତିଛନ୍ତି ପଥର ମାଫିଆ। ସ୍ପଷ୍ଟ ଦିବାଲୋକର ଲୁଟ୍ କରୁଛନ୍ତି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ। ସେପଟେ ପଥର ଲୁଟ୍ ଦେଖି ନୀଳଗିରି ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ କୋମାକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ନୀଳଗିରି ତହସିଲ ଅଧିନ ବେଗୁନିଆ ପାହାଡ଼ ଏବେ ପଥର ମାଫିଆଙ୍କ କବଜାରେ। ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ବନବିଭାଗର ସ୍ଥାନରେ ଠୁଳ ହୋଇ ରହିଛି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ପଥର। ପାଖ ବେଗୁନିଆ ପାହାଡ଼ରୁ ଶ୍ରମିକ ଲଗାଇ ପଥର ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ଆଣି ଗୋଟିଏ କିଲୋମିଟର ପରିଧିରେ ଜମା ହୋଇ ରହିଛି। ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗି ମେଟାଲ କରି ଟ୍ରକରେ ବାହାରକୁ ଚାଲାଣ ହେଉଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳର କିଛି ମାଫିଆମାନେ 
ଚୋରା କାରବାର କରୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ନିରୀହ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କୁ କାମ ଦେବା କହି ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲଗାଉଛନ୍ତି। ଏଭଳି କଳା କାରବାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ନା ବନବିଭାଗ କାହାରି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଶୂନ। ଖାଲି ସେତକ ନୁହେଁ କିଛି ନେତାଙ୍କ ଛତ୍ରଛାୟା ତଳେ ଏହି କାରବାର ହେଉଥିବା ବେଳେ କିଛି ନିର୍ଦିଷ୍ଟ ଦଳର କର୍ମୀ ପଥର ମାଫିଆ ସାଜିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି। ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗ ସତେ ଯେପରି କୋମାକୁ ଚାଲି ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କଲେ ଯାଇ ଚଢ଼ାଉ କରି ସ୍ୱଳ୍ପ ଜରିମାନା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

କେହି ସାମଗ୍ରୀ ଦାବିଦାର ନଥିଲେ ବାସ ନାଲି ପତାକା ମାରି ନିଜର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରୁଛନ୍ତି। ସରକାର କୋଟିକୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ୱ ହରାଉଥିବା ବେଳେ ମାଫିଆମାନେ କୋଟିପତି ହେଉଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଜାତୀୟ ଗ୍ରୀନ୍ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ଅଧିକାରୀ ଆସି ତଦନ୍ତ କରି ଗଭୀର ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ପଥର ଗଛିତ ଥିବାବେଳେ ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ ଫଳ ଶୂନ। ଏନେଇ ନୀଳଗିରି ତହସିଲଦାର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ପ୍ରଦୀପ ଦାସଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନେବାରୁ ସେହି ଚିରାଚରିତ ଭଳି ଚଢ଼ାଉ ହେବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ତେବେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ନିଜେ ପଥର ଗୁଡିକ ଚାଲାଣ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ନିଜେ ଆସି ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ଦେଖି ହୃଦବୋଧ କରିପାରିବେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.