ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ରଥଯାତ୍ରା ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟ ଉପରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||
  • ବାଂଲାଦେଶକକୁ ୮ରନ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ସେମିରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ଭେଟିବ
  • ||
  • ଶୌଚ ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦଂଶନ କଲା ସାପ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ପୋଲିସ ଗୁଳିରେ ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ନିହତ
  • ||
  • ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ: ଆଜି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କରିବ NDA, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟାରେ ସୁଦ୍ଧା ନାମାଙ୍କନ
  • ||
  • ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ,ଆଜି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କରିବ NDA, ୧୨ଟାରେ ନାମାଙ୍କନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଜୁଲାଇ ୧୫ ଯାଏ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା: ଦୁର୍ବଳ ହେବ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ, ସକ୍ରିୟ ହେଉନି ମୌସୁମୀ
  • ||

ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ଅବହେଳା ଯୋଗୁ ଯାଉଛି ଜୀବନ; ୨ ବର୍ଷରେ ୬୬ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଛି ନିଆଁ

Image source: NDTV

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭/୦୫: ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ଚାଇଲ୍ଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଯୋଗ ୭ ଜଣ ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ୨୫ ଦିନର ଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ୧୫ ଦିନର ଥିଲେ। ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଅନେକ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରାଜଧାନୀର ମୋଟ ୬୬ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା। ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ୩୦ ଟି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ମାମଲା ଏବଂ ଗତ ବର୍ଷ ୩୬ ଟି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଲୋକ ନାୟକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ରୋଗୀ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମେତ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ଡାକ୍ତରଖାନାର ତୃତୀୟ ମହଲାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ୱାର୍ଡରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ପୋଲିସ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲର କର୍ମଚାରୀମାନେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ତଳ ମହଲାରୁ ବାହାର କରି ନେଇଥିଲେ।

ହସ୍ପିଟାଲରେ ନାହିଁ କୌଣସି ଜରୁରୀକାଳିନ ପ୍ରସ୍ଥାନ ଫାଟକ:

ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ଅଗ୍ନି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କୌଣସି ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ଯନ୍ତ୍ର ରଖାଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୌଣସି ଅଘଟଣ ଘଟିଲେ ତୁରନ୍ତ ବାହାରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କୌଣସି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପ୍ରସ୍ଥାନ ପାଠକ ବା ଏକ୍‌ଜିଟ୍‌ ଗେଟ୍‌ ନାହିଁ। ସେପଟେ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁରୁ କୌଣସି ଏନ୍‌ଓସି ନେଇ ନାହିଁ। ନିଆଁକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ୧୬ ଟି ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଉପର ମହଲାରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଅକ୍ସିଜେନ ସିଲିଣ୍ଡର ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆଖପାଖ କୋଠାଗୁଡ଼ିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। 

ପ୍ରମୁଖ କାରଣ କ'ଣ? 

ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଅବହେଳା। ଅନେକ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବାବେଳେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଫାଟକ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରାଯାଉ ନାହିଁ। ବିବେକ ବିହାର କେୟାର ନବଜାତ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ତଥା ଶିଶୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଫାଟକ ନଥିଲା। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର ଏନ୍‌ଓସି ନଥିଲା। ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା ଦ୍ୱାରା ଫାୟାର ଏନ୍‌ଓସି ଜାରି କରାଯାଇଥାଏ। ଏହା ଅଧୀନରେ, ବିଲ୍ଡିଂରେ କୌଣସି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଏ। ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ତ୍ବରିତ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଅଛି କି ନାହିଁ, ସେଥିପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉନାହିଁ। ଏଥି ସହିତ, ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ସ୍ଥାପିତ ମେସିନ୍ଗୁଡ଼ିକରେ ଏତେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଭାର ରହୁଛି ଯେ ଏହା ସର୍ଟ ସର୍କିଟ୍ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଅନେକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ସୁରକ୍ଷା ମାନ ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ, ଯାହା ବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ। 

 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.