ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୁଧବାର ଅରୁଣ ଗୋଭିଲ, ଗୁରୁବାର ପୁଣି ଓଡିଶା ଆସିବେ ଜେ.ପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପ୍ରଯୋଜକ ବିଜୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତ୍ୟାଗ କଲେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ
  • ||
  • ନିର୍ବାଚନ ଡ୍ୟୁଟି ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଜଣେ ଆହତ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୨୦ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ଶ୍ରୀନୃସିଂହ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ତିଥିରେ ଗୁଜ ଅନୁକୂଳ, ଖୋଳା ହେବ ଯନ୍ତା ଗାଡ଼
  • ||
  • ସ୍ୱାତୀ ମାଲିୱାଲଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାମଲା: ସିଏମ୍‌ ହାଉସ୍‌ରେ ବିଭବଙ୍କୁ ନେଇ ସିନ୍‌ ରିକ୍ରିଏଟ୍‌
  • ||
  • ମଦ ନୀତି ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା: କେଜ୍‌ରିୱାଲଙ୍କୁ ପୁଣି ୧୪ ଦିନ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବାକୁ ଇଡିର ଆବେଦନ
  • ||
  • IPL ପ୍ରଥମ କ୍ୱାଲିଫାୟର ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ କୋଲକାତା- ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ରନ୍‌ ବର୍ଷା କରିବେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାୱାର ହାଉସ୍‌
  • ||
  • ବାତ୍ୟା ହେବନି..ଅବପାତ ହୋଇ ମିଆଁମାର ଯିବ: ଜିଏଫଏସ୍
  • ||

ନିର୍ବାଚନୀ ମାହୋଲ ଭିତରେ ପ୍ରଭାବିତ ହେଊଛି ଏଫ୍‌ପିଆଇ; ସେୟାର ମାର୍କେଟରୁ ୧୭୦୦୦ କୋଟି ଉଠାଇଲେ ନିବେଶକ

Image source: ABP live

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨/୦୫: ଭାରତରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ମାହୋଲ। ଜୁନ୍ ୪ ରେ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ଭାରତରେ ନିର୍ବାଚନ ହେତୁ ବିଦେଶୀ ପଞ୍ଜି ନିବେଶ (ଏଫ୍‌ପିଆଈ) ମଧ୍ୟରେ ଅନିଶ୍ଚିତତାର ବାତାବରଣ ରହିଛି। ତେଣୁ, ମେ ମାସର ପ୍ରଥମ ୧୦ ଦିନରେ ନିବେଶକମାନେ ଭାରତୀୟ ସେୟାର ମାର୍କେଟରୁ ୧୭,୦୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଉଠାଇଛନ୍ତି। ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳକୁ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଏବଂ ଲାଭ ଆଦାୟ ହେତୁ ବିଦେଶୀ ନିବେଶକମାନେ ଭାରତୀୟ ସେୟାର ବଜାରରୁ ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରୁଛନ୍ତି।

ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପ୍ରିଲରେ ମରିସସ୍ ସହିତ ଭାରତର ଟିକସ ଚୁକ୍ତି ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ବଣ୍ଡ୍ ଉପରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏଫପିଆଇ ଷ୍ଟକରୁ ୮,୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ନେଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିଲା। ଏଠାରେ, ମେ’ର ପ୍ରଥମ ୧୦ ଦିନରେ, ଏଫ୍‌ପିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପରିମାଣର ଏକ ବୃହତ ଉଠାଣ ହୋଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଏଫ୍‌ପିଆଇ ୩୫,୦୯୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ଫେବୃଆରୀରେ ୧୫୩୯ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିଟ୍ ନିବେଶ କରିଥିଲା। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପରେ, ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀର ଦୃଢ଼ ଆର୍ଥିକ ଫଳାଫଳ ହେତୁ, ଏଫ୍‌ପିଆଇ ଗୁଡିକ ପୁନର୍ବାର ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ବୃଦ୍ଧି କରିବେ। 

ଟ୍ରେଡଜିନିର ସିିଇଓ ତ୍ରିବେଶ ଡି କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ସ୍ପଷ୍ଟ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଫ୍‌ପିଆଇ ମାନେ ସତର୍କତାର ସହ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଅନୁକୂଳ ଫଳାଫଳ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିରତା କ୍ଷେତ୍ରରେ, ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ଷ୍ଟକ୍‌କୁ ଫେରିବେ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ବଡ଼ ନିବେଶ କରିବେ। ଜମାକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶକମାନେ ଚଳିତ ମାସ ମେ ୧୦ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ସେୟାରରୁ ମୋଟ ୧୭,୦୮୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଛନ୍ତି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.