ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର,
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୧ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||
  • ମାହାଙ୍ଗା: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କେନାଲକୁ ଖସିଲା କାର୍, ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୋହନ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନ, ୨୪ରେ ଉପବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ, ୨୫ରେ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍
  • ||
  • ପ୍ୟାରିସ୍‌ ଅଲିମ୍ପିକ ୨୦୨୪: ୨୫ରୁ ତୀରନ୍ଦାଜୀ ଇଭେଣ୍ଟ, ରିକର୍ଭ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନେବେ ୬ ଭାରତୀୟ
  • ||

ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିଲେ ମିଳିବ ଅସରନ୍ତି ସୁଫଳ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଶଂଖର ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ରହିଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବା ଏକ ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା । ଏହାର କେବଳ ଧାର୍ମିକ ନୁହେଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମହତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବା ଦ୍ୱାରା ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଘରକୁ ଆସିଥାଏ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଏହାର ଅନେକ ଲାଭ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଫୁସଫୁସ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାୟାମ ହୋଇଥାଏ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ।

ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବାର ଲାଭ -

1. ସ୍କିନ ଆଲର୍ଜି ଦୂର ହୋଇଥାଏ-

ଅନେକ ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବା ଦ୍ୱାରା ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରିବ । ଏକ ଶଙ୍ଖରେ ପାଣି ଭରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ରାତିସାରା ରଖନ୍ତୁ । ସକାଳେ ଏହି ପାଣି ସହିତ ଚର୍ମକୁ ମାଲିସ୍ କଲେ ଆଲର୍ଜି, କୁଣ୍ଡାଇ ହେବା, ଧଳା ଦାଗ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରିବ ।

2. ହାଡକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ - 

କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ସଲଫର୍ ଏବଂ ଫସଫରସ୍ ପରି ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଶଙ୍ଖରେ ମିଳିଥାଏ । ଶଙ୍ଖରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଜଳ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହାଡ ଦୃଢ ହୁଏ । ଏହା ଦାନ୍ତପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉପକାରୀ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶରୀରର ଅନେକ ଅଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଉପକୃତ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

3. ଆଖି ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତି –

ଆଖି ସଂକ୍ରମଣ ହେଲେ, ହାତରେ ଥିବା ଶଙ୍ଖରେ  ରଖାଯାଇଥିବା ଜଳକୁ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ଆଖିକୁ ବୁଡ଼ାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କର ାକିର ଡୋଳାକୁ ବାମରୁ ଡାହାଣକୁ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରନ୍ତୁ । କିଛି ସମୟ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆଖିକୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆଖିର ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ, ରାତିସାରା ଏକ ଶଙ୍ଖରେ ରଖାଯାଇଥିବା ପାଣିରେ ସମାନ ପରିମାଣର ସାଧାରଣ ପାଣି ମିଶାଇ ଆଖି ଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ସୁଫଳ ମିଳିଥାଏ ।

ଫୁଙ୍କିବା ଶବ୍ଦର ଉପକାର – 

୧. ଭଲ ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖନ୍ତୁ -

ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବା ଶରୀର ପାଇଁ ଅନେକ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ । ଏହା ଫୁସଫୁସରୁ ଦୂଷିତ ବାୟୁକୁ ବାହାର କରିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଶଙ୍ଖର ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଥାଏ ।

୨. ପାଇଲସ୍ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ -

ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବା ଦ୍ୱାରା ମଳଦ୍ୱାର ଏବଂ ପ୍ରୋଷ୍ଟେଟ ଉପରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ଏହା ମଳଦ୍ୱାରର ମାଂସପେଶୀକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ଏବଂ ମଳକଣ୍ଟକ ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ଶଙ୍ଖ ନିୟମିତ ଫୁଙ୍କିବା ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ପ୍ରୋଷ୍ଟେଟ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗକୁ ରୋକିଥାଏ।

୩. ପ୍ରଦୂଷଣ ହଟାନ୍ତୁ -

ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗର ଜୀବାଣୁ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଏହା ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ଦୂର କରିପାରିବ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଶଙ୍ଖର ଶବ୍ଦ ଯେତେ ଦୂର ଯାଏ, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଗ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ଜୀବାଣୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ ।

୪. ହଇଜା ଏବଂ ମ୍ୟାଲେରିଆରେ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ -

ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବା ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଅନେକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଶଙ୍ଖର ତରଙ୍ଗରୁ ଜୀବାଣୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ଏହା ହଇଜା ଏବଂ ମ୍ୟାଲେରିଆର ଜୀବାଣୁ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ । 

୫. ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ -

ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢିଥାଏ। ଏହା ମାନସିକ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ରକ୍ତଚାପ, ମଧୁମେହ, ହଜମ, ନାକ, କାନ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ଭଲ ହୋଇଥାଏ। ଶଙ୍ଖ ପାଣି ଛିଞ୍ଚିବା କିମ୍ବା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଅନେକ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇଥାଏ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.