ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖଣ୍ଡପଡ଼ା: ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ
  • ||
  • ଯଜ୍ଞର ପ୍ରସାଦ ଖାଇ ୫୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି, ଖଲ୍ଲିକୋଟ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଶନିବାରଠୁ ପିଜି ନାମଲେଖା ଆବେଦନ, ୨୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ: ଜୁନ୍‌ ୨୨ରେ ଆଡମିଟ୍‌ କାର୍ଡ, ଜୁଲାଇ ୩ରୁ ୧୪ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା-ନିମାପଡ଼ା ରାସ୍ତାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖୁଣ୍ଟକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ନିର୍ମାଣସ୍ଥଳରେ ମୁଗୁର ଓ ନିହଣ ଶବ୍ଦର କମ୍ପନ, ଚାଲିଛି ତୁମ୍ବରେ ବିନ୍ଧ ଖୋଦେଇ
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ମାରାଥନ୍‌ ପ୍ରଚାର: ଆଜି ଅଶ୍ୱିନୀ, ହେମାମାଳିନୀ ଓ ତୋମାରଙ୍କ କରିବେ ପ୍ରଚାର, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ଭୂପେନ୍ଦ୍ର, ଅନୁଭବ, ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବି ବୁଲିବେ
  • ||
  • ହରିୟାଣାରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ନିଆଁ ଲାଗି ୮ ମୃତ, ୨୪ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଥମିବ ୫ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର, ସୋମବାର ୪୯ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ
  • ||
  • IPL 2024: ଚିନ୍ନାସ୍ୱାମୀରେ ଆରସିବିକୁ ଭେଟିବ ସିଏସ୍‌କେ, ପ୍ଲେ-ଅଫ୍‌ ପାଇଁ ଶେଷ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତିି, ୨୦ରୁ କଲବଲ କରିବ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ: ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

ଜୁନ୍‌ରେ ଦେଶରେ ଦେଖାଦେବ ବଡ଼ ଧରଣ ଶକ୍ତି ସଙ୍କଟ, ୧୪ ବର୍ଷର ସବୁଠୁ ଉତ୍କଟ ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିପାରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦/୦୫: ଜୁନ୍‌ ମାସରେ ଦେଶ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ବିଜୁଳି ସଂକଟର ସାମ୍ନା କରିପାରେ । ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁ ଦେଶ ୧୪ ବର୍ଷରେ ସବୁଠୁ ଉତ୍କଟ ବିଜୁଳି ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରିପାରେ ବୋଲି ସରକାର ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି । କୌଣସି ଆଉଟେଜ ଯେଭଳି ନ ହୁଏ ସେ ଦିଗରେ ସରକାର ଏବେଠୁ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କଲେଣି । ୟୁନିଟ୍‌ଗୁଡ଼ିକର ମେଣ୍ଟେନାନ୍ସ ସାଙ୍ଗକୁ ଅଚଳ ୟୁନିଟଗୁଡ଼ିକୁ ପୁଣି ଥରେ ଚାଲୁ କରିବାକୁ ଏବେ ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ ହେଉଛି ।

ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ମାର୍ଚ୍ଚ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ୩.୬ ଗିଗାୱାଟ ନୂଆ ତାପଜ ବିଦ୍ୟୁତ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିବାରୁ ବିଜୁଳି ସମସ୍ୟା ରହିବ । ଜୁନରେ ପିକ୍‌ ବିଜୁଳି ଅଭାବ ୧୪ ଗିଗାୱାଟ ରହିବା ନେଇ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଏ ସମୟରେ ସାଧାରଣତଃ ସୌର ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଥାଏ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଜୁଳି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ।

ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇଛି । ସେହି ଅନୁସାରେ ଏବେ ଯୋଜନା ହାତକୁ ନିଆଯାଉଛି । ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ, ଜୁନ ବେଳକୁ ବିଜୁଳି ସ୍ଥିତି ୨୦୦୯-୧୦ ପରଠାରୁ ସବୁଠୁ ଖରାପ ରହିପାରେ । ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷ ବେଳକୁ ଦେଶର ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ   ୪ ଦଶନ୍ଧିର ସୁବୁଠୁ ପ୍ରଭାବିତ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି । ସେହିଭଳି ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ମଧ୍ୟ ଫ୍ଲାଟ ରହିଛି । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଆର୍‌.କେ. ସିଂ ଏକ ଜରୁରୀ ବୈଠକରେ ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । 

ଜୁନ୍‌ରେ ବନ୍ଦ ପଡ଼ିଥିବା ଶକ୍ତି ୟୁନିଟଗୁଡିକୁ ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଏଥିରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଏହା ଦ୍ୱାରା ୫ ଗିଗାୱାଟ ତାପଜ ବିଦ୍ୟୁତ ୟୁନିଟ୍‌କୁ ଯୋଡ଼ାଯିବ ବୋଲି ୨ ଜଣ ଅଧିକାରୀ ବୈଠକ ଶେଷ ପରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି । ଫଳରେ ଜୁନ୍‌ରେ ଶକ୍ତି ଚାହିଦାକୁ ପୂରଣ କରାଯାଇପାରିବ ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଜୁନରେ ରାତ୍ରକାଳୀନ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବିଜୁଳି ଚାହିଦା ୨୩୫ ଗିଗାୱାଟ ରହିପାରେ ବୋଲି ଗ୍ରୀଡ ଇଣ୍ଡିଆ ଆକଳନ କରିଛି । ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣକୁ ନଜରରେ ରଖିଲେ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ୧୮୭ ଗିଗାୱାଟ୍‌ ତାପଜ ବିଦ୍ୟୁତ ଉପଲବ୍ଧ । ସେହିଭଳି ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ସରୁ ଦେଶ ୩୪ ଗିଗାୱାଟ ଶକ୍ତି ପାଉଥିବା ସରକାରୀ ଡାଟାରୁ ଜଣାପଡିଛି । 

ଶକ୍ତି ଚାହିଦାକୁ ନଜରରେ ରଖି ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗତ ମାସରେ ଗ୍ୟାସ ଭିତ୍ତିକ ଏବଂ ଆମଦାନି କୋଇଲା ଭିତ୍ତିକ ୟୁନିଟ୍‌ଗୁଡିକ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରାଇବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହି ୟୁନିଟ୍‌ଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷମତାରେ ଚଳାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି । କୋଇଲା ବ୍ୟବହାର କମ୍‌ କରିବା ଉପରେ ସରକାର ଜୋର ଦେଉଛନ୍ତି । 

୨୦୭୦ ବେଳକୁ ନେଟ୍‌ ଜିରୋ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ଏବେ ସେତେଟା ଆଖିଦୃଶିଆ ନୁହେଁ । ଫଳରେ କୋଇଲା ପ୍ରଦୂଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତି ସଙ୍କଟକୁ ଏଡାଇବା ଲାଗି ସରକାର ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଏହାର ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମତି ଦେଉଛନ୍ତି । ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ନୂଆ ତାପଜ ବିଦ୍ୟୁତ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିବା ଯୋଜନା ରହିଛି । 

ବିକଶିତ ଦେଶ କୋଇଲାଭିତ୍ତିକ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଗୁଡ଼ିକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଏଭଳି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ହେବାକୁ ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ୪ ବର୍ଷ ଯାଏ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ । ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏବେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଥିବା କୋଇଲାଭିତ୍ତିକ ଏବଂ ସୌର ଶକ୍ତି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଗୁଡିକ ଦିନର ବିଜୁଳି ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି

  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.