ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ : ବାଇକ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ରେଲୱେ ବିଭାଗର ବୋଲେରୋ, ବାଇକ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଖରସ୍ରୋତାରେ ୨ ଭାଇ ନିଖୋଜ ଘଟଣା, ବଡ଼ଭାଇର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ଡ଼ଭା ଛକରେ ପୋଲିସର ଚେକିଂ ବେଳେ ୬ ଲକ୍ଷ ୫୨ ହଜାର ୮୦୦ଟଙ୍କା ଜବତ, ୨ ଜଣ ଅଟକ
  • ||
  • ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆଖିବୁଜିଲା ଧଳା ବାଘୁଣୀ ସ୍ନେହା, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ନିର୍ଘାତ ତାତି: ସାଢ଼େ ୮ଟା ସୁଦ୍ଧା ୩୫ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ତାଳଚେର ତାପମାତ୍ରା, ୩୦ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ୧୪ ସହର ପାରଦ
  • ||
  • ସୁନା ଦରରେ ଲାଗିଲା ବ୍ରେକ୍‌, ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍‌ ସୁନା ଦର ୩୩୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ
  • ||
  • ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଗାଡ଼ିବେ ଅଙ୍କ, ଚିନ୍ତାରେ ବିଜେପି: ପ୍ରଥମ ଦଫା ଭୋଟ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ଆରମ୍ଭ,ଜୟପୁର ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାଉନି ଦଳ
  • ||
  • ନିୟମଗିରିରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଆତଙ୍କ: ବହୁସଂଖ୍ୟାରେ ଡଙ୍ଗରିଆ ପୀଡ଼ିତ, ପହଞ୍ଚିଲା ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍
  • ||
  • ବିଜେଡି ଛାଡ଼ି ବିଜେପି ଯିବେ ପ୍ରସନ୍ନ ପାଟ୍ଟଶାଣୀ ! ଆଜି ହୋଇପାରେ କିଛି ବଡ଼ ଘୋଷଣା
  • ||
  • IPL 2024 : ସୁପର ଜାଏଣ୍ଟସ୍‌କୁ ଭେଟିବ ସୁପରକିଙ୍ଗସ୍, ଏକାନ୍ନା ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍‌
  • ||
  • ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମହାପର୍ବ: ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୭ ରାଜ୍ୟ ଓ ୪ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ୧୦୨ ଆସନରେ ମତଦାନ
  • ||
  • ବିପଜ୍ଜନକ ଖରା: ଆଜି ଅତି ଭୀଷଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ସମ୍ଭାବନା, ଆହୁରି ୩ ଦିନ ଜଳାଇବ, ୨୨ରୁ ହାଲୁକା ଆଶ୍ୱସ୍ତ
  • ||

ରାବୀ ନଦୀରେ ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ପରେ ଚିନ୍ତାରେ ପାକିସ୍ତାନ; ଡାଲି ଅଟା ପରେ ଏବେ ପାଣି ପାଇଁ ହନ୍ତସନ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି ପାକ୍‌ବାସୀ

Image source:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୬/୦୨: ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନ ବୋଧହୁଏ ଏହାର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ଅନ୍ୟପଟେ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ସରକାର ଗଠନ ନହେବା କାରଣରୁ ଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଟା ଏବଂ ଡାଲିର ମୂଲ୍ୟ ଆକାଶଛୁଆଁ ହେବା ସହ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଅନେକ ଆହ୍ବାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ଗୋଟିଏ ପଦକ୍ଷେପ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଜଳ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ବଢ଼ାଇଛି।

କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ମୋଦୀ ସରକାର ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଶାହପୁର କାଳନ୍ଦୀରେ ରାବି ନଦୀ ଉପରେ ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆଣିଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଡ୍ୟାମ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ପରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପ୍ରବାହିତ ରାବି ନଦୀର ଜଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ଜମିକୁ ଉର୍ବର କରିବ। କୃଷକମାନେ ଏହି ଜଳକୁ ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବେ। ଏହି ସେତୁର ସର୍ବାଧିକ ଲାଭ ଜମ୍ମୁର କାଥୁଆ ଏବଂ ସାମ୍ବା ଜିଲ୍ଲାରେ ୩୨ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଅଧିକ ଜମିକୁ ହେବ। ତେବେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ଏବେ ପାକିସ୍ତାନ ପାଣି ଉପରେ ବି ନିର୍ଭର କରିବ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ରାବି ନଦୀର ପ୍ରାୟ ୨ ମିଲିୟନ ଏକର ଫୁଟର ପାଣି ଏବେ ମଧ୍ୟ ମାଧପୁର ତଳେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅବ୍ୟବହୃତ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଏହାର ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଯାଉଛି। କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ରାବି ନଦୀ ଉଭୟ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି। ଏହା ଭାରତୀୟ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ରୋହତଙ୍ଗ ନିକଟରେ ପ୍ରଭାବିତ ହେଊଛି। ଏହି ନଦୀ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ଦେଇ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଏହା ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନର ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଦେଶ ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି।

୧୯୬୦ ମସିହାରେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ସିନ୍ଧୁ ଜଳ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା, ଏହା ପରେ ରାବି, ସତଲେଜ ଏବଂ ବ୍ରାସ ନାମକ ତିନୋଟି ନଦୀର ଜଳ ଉପରେ ଭାରତର ଅଧିକାର ରହିଥିଲା। ସିନ୍ଧୁ, ଜେଲମ୍ ଏବଂ ଚେନାବ ନଦୀର ଜଳ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନର ଅଧିକାର ରହିଛି। ତେବେ ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ପୂର୍ବରୁ ରାବି ନଦୀର ଜଳ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାବି ନଦୀରେ ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ପରେ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳ ଭାରତର ହେବ। ଏହା ଭାରତରେ ଜଳସେଚନ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ।

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.