ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଗବେଷଣା ସୁଯୋଗ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍‌ ପାଇଁ ୩୦୦ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଚୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ; ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ ୨୪୮ ଜଣ, ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଏସ୍‌ଓପି ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା, ଜଣେ ଟିଏମସି କର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପୁଣି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଦଳ ଆଣିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ବାଂଲାଦେଶ ମୁହାଁ ବାତ୍ୟା, ପ୍ରଭାବରେ ୪ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ସମ୍ଭାବନା, ୪ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏସଆରସିଙ୍କ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ଲୋକସଭା ଓ ୪୨ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ, ୪୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହେବ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ରାଜ୍ୟ ଓ ୨ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟ୍, ୫୮ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଅବପାତ: ୨୫ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା, ୨୬ରେ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ
  • ||

ମୌସୁମୀରେ ୪% କମିବ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି: ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ପରାମର୍ଶଦାତା ଭି ଅନନ୍ତ ନାଗେଶ୍ୱରନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩/୦୫: ଆଗକୁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଅବସର ନାହିଁ । ମୌସୁମୀ ସମୟରେ ଏହା ହ୍ରାସ ହୋଇ ୪% ସ୍ତରକୁ ଆସିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ  ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ପରାମର୍ଶଦାତା ଭି ଅନନ୍ତ ନାଗେଶ୍ୱରନ  କହିଛନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୪-୨୫ ଅବଧିରେ  ଦେଶର ମୋଟ୍‌ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ (ଜିଡିପି) ୮%  ଛୁଇଁବା ନେଇ ସେ ଆଶାବାଦୀ ଥିବା କହିଛନ୍ତି ।  

ସେ ପୁଣି କହିଛନ୍ତି, ଲୋକମାନେ ରିୟଲ  ଇଷ୍ଟେଟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିବେଶ କରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ  ପାରିବାରିକ ସଞ୍ଚୟ ୫  ବର୍ଷର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ  ରହିଛି । ସେହିଭଳି  ମାର୍ଚ୍ଚରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି  ୧୦ ମାସର ସର୍ବନିମ୍ନ  ସ୍ତର ୪.୮୫% ସ୍ତରରେ  ରହିଛି । ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ  ଇନ୍ଧନ ଦର କମିବା  ଯୋଗୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ରହିଛି । ଗତ ୪.୫ ବର୍ଷ ହେବ  ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୪% ହାର ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ରେ ରହିଛି ।  ତେବେ ୨୦୨୪ ଜୁଲାଇ ସେପ୍ଟେମ୍ବର  ଅବଧିରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ  ପରିସରକୁ ଏହା ଆସିବାର ଢ଼େର ସମ୍ଭାବନା  ରହିଛି । ଟିକସ ଜିଡିପି ଅନୁପାତ ଧିରେ ଧିରେ  ଉନ୍ନତି ଆସୁଛି । ଉଭୟ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ପରୋକ୍ଷ  ଟିକସ ଆଦାୟରେ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି । ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ  ଦେଖିଲେ ଲଗାତାର ୪ ବର୍ଷ ହେବ ଦେଶ ୭%  କିମ୍ବା ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ ରହିଛି ବୋଲି ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.