ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ପଦ ପାଇଁ ୮ ଜଣଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ୍

କୋଲକାତା, ୩।୭: ଦୀର୍ଘ ୬ ବର୍ଷ ପରେ କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟରେ ବିଚାରପତି ପଦ ପାଇଁ ୮ ଜଣଙ୍କ ନାମ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟକୁ ଗଲା । ସେହି ନାମ କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟ କଲେଜିୟମ ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଇଛି । ପଠାଯାଇଥିବା ୮ ଜଣଙ୍କ ନାମ କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଓକିଲ । ୬ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟ କଲେଜିୟମ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କଲେଜିୟମକୁ ୯ ଜଣଙ୍କ ନାମ ପଠାଇଥିଲେ । ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ସେଠାରେ ମାତ୍ର ୨ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ, ଶେଷରେ ଦେଖାଯାଏ ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସେହି ୨ ଜଣଙ୍କ ନାମକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଇନଥିଲେ । ସେହି ଦୁଇଟି ନାମ କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ରହିଛି । ତେଣୁ ଏଥର କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟ କଲେଜିୟମ ୮ ଜଣଙ୍କ ନାମ ପଠାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, ଶେଷରେ କେତେ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କ୍ଲିୟରାନ୍‌ସ ମିଳିବ ସେନେଇ ସନ୍ଦେହ ରହିଛି । 

କୋଲକାତା ହାଇକାର୍ଟରେ ଅନୁମୋଦିତ ୭୨ଟି ବିଚାରପତି ପଦ ମଧ୍ୟରେ ଏବେବି ୨୭ଟି ପଦ ଖାଲି ରହିଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଆଇନଜୀବୀଠାରୁ ବିଚାରପଦରେ ଯିବା ପାଇଁ ୨୧ଟି ପଦବୀ ଖାଲି ରହିଛି । ଦେଶରେ ଏକ ରାଜ୍ୟର ହାଇକୋର୍ଟରେ ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତ କରିବାର ୩ଟି ଉପାୟ ରହିଛି । ଲୋୟର ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟପାଳିକାରୁ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ବିଚାରପତି ହୋଇପାରିବେ । ଏହିପରି ବିଚାରପତିଙ୍କ ପାଇଁ କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟରେ ୨୪ଟି ପଦବୀ ସଂରକ୍ଷିତ ରହିଛି । ଅବଶିଷ୍ଟ ୪୮ ଟି ପଦ ପାଇଁ, ବାରରୁ ସିଧାସଳଖ ଓକିଲଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ କରେ କଲେଜିୟମ । ପୁନଶ୍ଚ, ନିମ୍ନ ଅଦାଲତରୁ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇ ବିଚାରପତିମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ପଦବୀ ପ୍ରାୟ ପୂରଣ ହୋଇଛି । ଗତ ୬ ବର୍ଷ ଧରି ବିଚାରପତି ପଦ ପାଇଁ ଓକିଲଙ୍କ ନାମ ପଠାଇବାରେ କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଅବହେଳାକୁ ନେଇ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । 

ପୁନଶ୍ଚ, କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ନାମ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କ୍ଲିୟରାନ୍‌ସ ହୋଇନାହିଁ । ପୁନର୍ବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ କ୍ଲିୟରାନ୍‌ସକୁ ବିରୋଧ କରି କେନ୍ଦ୍ର ନିଜସ୍ୱ ପସନ୍ଦରେ ନାମ ଦେଇଥିଲା । ଫଳସ୍ୱରୂପ, କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟ ଓକିଲଙ୍କଠାରୁ ବିଚାରପତି ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତିରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବାର ଅଭିଯୋଗ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ନିକଟରେ ପଠାଯାଇଥିବା ୮ ଜଣଙ୍କ ନାମ ୧୯୯୩ ମସିହାରୁ ୨୦୦୩ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ଆଇନଜୀବୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । 

କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଧାନବିଚାରପତି ଟି.ଏସ୍‌ ଶିବଞ୍ଜାନମ୍‌, ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଇନ୍ଦ୍ରପ୍ରସନ୍ନ ମୁଖୋପାଧ୍ୟାୟ ଏବଂ ନିକଟରେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଜଷ୍ଟିସ ଚିତ୍ତରଂଜନ ଦାସଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ୩ ଜଣିଆ କଲେଜିୟମ ପ୍ରଥମେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ୨୫ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଶଳ, ଯୋଗ୍ୟତା, ବୃତ୍ତିଗତ ଆୟ, ଆଚରଣ, ମର୍ଯ୍ୟାଦା, ପ୍ରତିଷ୍ଠା ବିବେଚନା ପରେ ମନୋନୀତ କରି ୧୬ ଜଣଙ୍କୁ ବାଛି ନେଇଥିଲେ । ପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଥମ ଦଫାରେ ୮ ଜଣଙ୍କ ନାମ ପଠାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ କେତେ ଜଣଙ୍କ ନାମ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କ୍ଲିୟରାନ୍‌ସ ପାଇବ, କେତେ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବିଚାରପତି ଚୟନ ହେବେ, ତାହାକୁ ନେଇ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଲାଗି ରହିଛି ।

 

 

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.