ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଆଜି ପିତୃ ଦିବସ: ବାପାଙ୍କ ପାଇଁ ଦିନଟିଏ, ବାପା ବିଶ୍ବାସର ବରଗଛ, ଭରଷାର ଭବିଷ୍ୟତ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ନାକେଦମ୍ କରୁଛି ତାତି, କାଲିଠୁ ମିଳିବ ଆଶ୍ୱସ୍ତି: ୨୪ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ମୁଇଜ୍ଜୁ ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା; ଇସ୍ରାଏଲ ନାଗରିକଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଲା ମାଲେ

Image source: India.com

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୩/୦୬: ରବିବାର ଦିନ ମାଲଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ବଡ଼ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବୈଠକ ଡକାଯାଇଥିଲା।ଏହା ପରେ ଚୀନ୍‌ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ମାଲଦ୍ୱୀପ ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛି, ଯାହା ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାକୁ ଯାଉଛି। ପ୍ରଥମେ ଲାଗୁଥିଲା ଯେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଭାରତ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କିଛି ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ପରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବ। ଗାଜାରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ବିରୋଧ କରି ଏହା କରାଯାଉଛି। ଇସ୍ରାଏଲର ପାସପୋର୍ଟ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ମୁଇଜୁ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଇନ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବେ। 

ସନ୍‌ ଏମଭିର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଗାଜା ଉପରେ ବାରମ୍ବାର ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରୋଧ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ରବିବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁଇଜୁଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକ ପରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅଲି ଇହୁସାନ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇସ୍ରାଏଲର ପାସପୋର୍ଟ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିବା ପାଇଁ କ୍ୟାବିନେଟ ଆଇନ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏଥିପାଇଁ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କମିଟି ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରିଛି, ଯାହା ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ।

ଇସ୍ରାଏଲର ଗାଜା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। କେହି କେହି ଇସ୍ରାଏଲକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ କେହି କେହି ଗାଜାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ହେତୁ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କୋର୍ଟର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଇସ୍ରାଏଲ ବିରୋଧରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି। କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମାଲଦ୍ୱୀପ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରାୟ ୧୫ ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟଟକ ରହିଛନ୍ତି। ମାଲଦ୍ୱୀପ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ ସେହି ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛି, ଯେଉଁଠି ପାଲେଷ୍ଟାଇନକୁ ମାଲଦ୍ୱୀପର ସାହାଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥି ସହିତ କତାର, ଆମେରିକା ଏବଂ ଇଜିପ୍ଟ ମଧ୍ୟ ହମାସ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ତିନୋଟି ଦେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ହମାସ୍ ଗାଜାରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଏବଂ ବନ୍ଧକମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରିବା ଉଚିତ୍।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.