ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମାକ୍ଷାନଗର: ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କା ରେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀ ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ରାସ୍ତା ରୋକ
  • ||
  • ଆସିଲା ବିଜେଡି ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ଚମ୍ପୁଆରୁ ସନାତନ ମହାକୁଡ଼, ବଡଚଣାରୁ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ନିହାର କଣ୍ଟା ! ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନକୁ ନେଇ ଦେଖା ଦେଇଛି ବିବାଦ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ୟୁଜିସି-ନେଟ୍‌ ଜୁନ୍‌ ସେସନ୍‌-୨୦୨୪ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଆମ୍ଵୁଲାନ୍ସ, ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ ଚାଲିଗଲା ବାପା-ମାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ହୀରାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଟ୍ରାଜେଡି: ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ଜଣେ ଏବେ ବି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ମେ'୧ରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ଭିତରକନିକା
  • ||
  • ଶନିବାର ବାହୁଡ଼ିବେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ: ଦିନ ସାଢ଼େ ୧ରେ ପହଣ୍ଡି, ସାଢେ ୩ଟାରେ ରଥଟଣା
  • ||
  • ଶନିବାର ବିଶ୍ବପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରଥମ ସମନ୍ୱୟ ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବେ ଆର୍‌ଡିସି
  • ||
  • ଆଜି ବି ଅତି ଭୀଷଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ, ୨୧ ଯାଏ ନିସ୍ତାର ନାହିଁ, କାଳବୈଶାଖୀ ପାଇଁ କମିପାରେ ତାତି
  • ||
  • IPL ୨୦୨୪: ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ-ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଲଢ଼େଇ, କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ଗଡ଼ ଧ୍ୱଂସ ପଥରେ ସନରାଇଜର୍ସ
  • ||
  • ହୀରାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଟ୍ରାଜେଡି, ଦୁଇ ମୃତ, ୭ ନିଖୋଜ, ସକାଳୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ
  • ||

ଦ୍ରୁତ ତରଳୁଛି ମେରୁ ବରଫ, ୨୦୨୯ ବେଳକୁ ଘଡ଼ିରୁ କମିପାରେ କିଛି ସେକେଣ୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୦୩: ସମୟ ସହିତ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସଙ୍କଟ ଘନେଇବାରେ ଲାଗିଛି । ବିଶ୍ୱ ଉତ୍ତାପନ ଯୋଗୁ ମେରୁ ଅଞ୍ଚଳ ବରଫ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ତରଳୁଛି । ଏହା ପୃଥିବୀର ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି । ପୃଥିବୀର ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରଭାବିତ ହେଲେ ସମୟ ଉପରେ ବଡ଼ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ । ସମୟରେ କିଛି ସେକେଣ୍ଡ୍‌ର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସଦ୍ୟତମ ଅଧ୍ୟୟନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ଅଧ୍ୟୟନର ତଥ୍ୟ ନେଚର ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ବିଶ୍ୱ ତାପନ ମେରୁ ବରଫ ତରଳିବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ । ଏଥିପାଇଁ ପୃଥିବୀ ଯେଉଁ ବେଗରେ ଘୂରିବା କଥା ତା’ଠୁ କମ୍‌ ବେଗରେ ଘୂରୁଛି । ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ସମୟ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କୁ ଆମ ଘଡ଼ିରୁ କିଛି ସେକେଣ୍ଡ୍‌ ହ୍ରାସ କରିବା ଲାଗି ବିଚାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ । ଏହାକୁ ‘ନେଗେଟିଭ୍‌ ଲିପ୍‌ ସେକେଣ୍ଡ୍‌’ କୁହାଯାଏ । ୨୦୨୯ ବେଳକୁ ଆମ ଘଡ଼ିରୁ କିଛି ସେକେଣ୍ଡ୍‌ କମିପାରେ ବୋଲି ଅଧ୍ୟୟନ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । 

ଏପରି ହେଲେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ନେଟ୍‌ୱର୍କ ଟାଇମିଂ ପାଇଁ ଅଦୃଶ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେବ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଯୋଜନା ତୁଳନାରେ ୟୁଟିସି(କୋଅର୍ଡିନେଟେଡ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସାଲ ଟାଇମ୍‌)ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ବୋଲି ଅଧ୍ୟୟନର ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି । ୟୁଟିସି ହେଉଛି ଘଡ଼ି ଓ ସମୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି ପ୍ରୟୋଗ ହେଉଥିବା ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସମୟ ମାନକ ।

ଅଧ୍ୟୟନର ଲେଖକ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍‌ ସାନ୍‌ ଡିଗୋର ସ୍କ୍ରିପ୍ସ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁସନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଓସେନୋଗ୍ରାଫିର ଭୂବିଜ୍ଞାନୀ ଡଙ୍କନ୍‌ ଆଗ୍‌ନ୍ୟୁ କହିଛନ୍ତି, ମେରୁ ବରଫ ତରଳିବା ଯୋଗୁ ପୃଥିବୀର ଘନତ୍ୱ କେନ୍ଦ୍ରିତ ହେଉଥିବା ସ୍ଥାନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପୃଥିବୀର ଆଙ୍ଗୁଲାର ଭେଲୋସିଟି ବା କୋଣୀୟ ବେଗକୁ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି । ଏହି କାରଣରୁ ‘ନେଗେଟିଭ୍‌ ଲିପ୍‌ ସେକେଣ୍ଡ୍‌’ର ଆବଶ୍ୟକତା ହୋଇପାରେ । ଅର୍ଥାତ୍‌ ପୃଥିବୀର ସମୟରୁ କିଛି ସେକେଣ୍ଡ୍‌ କମିପାରେ । ଏହି ସମୟ ୨୦୨୬ ବେଳକୁ ଆସିବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆକଳନ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆଉ ୩ ବର୍ଷ ପରେ ଏହାକୁ ଆପଣେଇବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ ବୋଲି ସେମାନେ ଅନୁମାନ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ପୃଥିବୀର ଘୂର୍ଣ୍ଣନକୁ ଅଧିକ ଭଲଭାବେ ଆକଳନ କରିବାରେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ସମୟ ମିଳିବ । 

ବିଶ୍ୱ ତାପନ ଯୋଗୁ ପୃଥିବୀ ଏବେ ଯେଉଁ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି, ତାହା ପୂର୍ବରୁ ହୋଇନଥିଲା । ମେରୁ ବରଫ ତରଳିବା ପରଠୁ ପୃଥିବୀର ଭୂମଧ୍ୟରେଖା ଚତୁପାଶ୍ୱର୍ର ଭାର ବଢୁଛି, ଯାହା ଗ୍ରହର ଘୂର୍ଣ୍ଣନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି ବୋଲି ଡଙ୍କନ୍‌ କହିଛନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.