ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍‌ରିଓ୍ବାଲ୍‌ଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି , ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କଲେ ସୁପ୍ରମିକୋର୍ଟ
  • ||
  • ହେରାପଞ୍ଚମୀରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶ: ନନ୍ଦିଘୋଷ ଭାଙ୍ଗିଲେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ, ଆଜ୍ଞାମାଳ ପାଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ପିଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଯୋଗୁଁ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ମଦନୀତି ସହ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ମାମଲା, କେଜ୍‌ରିୱାଲଙ୍କ ପିଟିସନ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଆଗ ପଛ ହୋଇ ଆସିପାରେ ଦୁଇଟି ଲଘୁଚାପ: ୧୩ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଦକ୍ଷିଣରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ଥମୁନି ନିଟ୍‌ ବିବାଦ; ଏନ୍‌ଟିକୁ ପଠାଇଥିବା ନୋଟିସ୍‌ର ଜବାବ ମାଗିଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

Image source: NDTV

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪/୦୬: ଶୁକ୍ରବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ନିଟ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ପେପର୍‌ ଲିକ୍ ଏବଂ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଶୁଣାଣିରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ନେଇ କୋର୍ଟ ନିଟ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ଏଜେନ୍ସି 'ନ୍ୟାସନାଲ ଟେଷ୍ଟିଂ ଏଜେନ୍ସି' (ଏନଟିଏ) କୁ କୋର୍ଟ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆବେଦନ ବିଭିନ୍ନ ହାଇକୋର୍ଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଲୋଡ଼ିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏନଟିଆର ଜବାବ ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। 

କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜବାବ ଦାଖଲ ହେବା ପରେ ଜୁଲାଇ ୮ ରେ ଏହି ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ହେବ। ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଓକିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲା ୨୪ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ସହ ଜଡ଼ିତ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୋର୍ଟ ଶୀଘ୍ର ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ଉପରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏହାର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ବୁଝିଛୁ। ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଓକିଲ ତମାମ ମାମଲାରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଶୁଣି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପରି ଭାବପ୍ରବଣ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଆଇନ ପ୍ରଣାଳୀ ଅନୁସରଣ କରି ଏନ୍‌ଟିଏର ଜବାବକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୁଲାଇ ୮ ରେ ନିଟ୍‌ରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ଆବେଦନ ଶୁଣାଣି କରିବେ। 

ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ:

ନିଟ୍‌ ପରୀକ୍ଷାର ପେପର୍ ଲିକ୍‌କୁ ନେଇ ଦେଶର ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ସହରରେ ବିରୋଧ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ଜନ୍ତର ମନ୍ତର ମୈଦାନରେ ପେପର୍‌ ଲିକ୍ ବିରୋଧରେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବାବେଳେ କୋଲକାତାର ବିକାଶ ଭବନ ବାହାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଛାତ୍ର ଗୋଷ୍ଠୀ ଜନ୍ତର ମନ୍ତର ମୈଦାନରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ 'ଚବିଶ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ସ୍କାମ ନୁହେଁ'। ଛାତ୍ରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଛୁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଆମର ସିଟ୍ ଚାହୁଁଛୁ। ଜୁନ୍ ୪ ରେ ନିଟ୍‌ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଅନିୟମିତତାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା। 

ସରକାରଙ୍କ ଉତ୍ତର: 

NEET UG ପରୀକ୍ଷାରେ ପେପର୍‌ ଲିକ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଟ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ କୌଣସି ଅନିୟମିତତା, ଦୁର୍ନୀତି କିମ୍ବା କାଗଜପତ୍ର ଲିକ୍ ହେବାର କୌଣସି ଠୋସ୍ ପ୍ରମାଣ ମିଳିନାହିଁ। ଏହା ସହ ଜଡ଼ିତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଅଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଚାର ଚାଲିଛି। ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଏକ କୁପ୍ରୟାସରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାଜନୀତି କରାଯାଉଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.