ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୁଧବାର ଅରୁଣ ଗୋଭିଲ, ଗୁରୁବାର ପୁଣି ଓଡିଶା ଆସିବେ ଜେ.ପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପ୍ରଯୋଜକ ବିଜୟ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତ୍ୟାଗ କଲେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ
  • ||
  • ନିର୍ବାଚନ ଡ୍ୟୁଟି ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଜଣେ ଆହତ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୨୦ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ଶ୍ରୀନୃସିଂହ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ତିଥିରେ ଗୁଜ ଅନୁକୂଳ, ଖୋଳା ହେବ ଯନ୍ତା ଗାଡ଼
  • ||
  • ସ୍ୱାତୀ ମାଲିୱାଲଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାମଲା: ସିଏମ୍‌ ହାଉସ୍‌ରେ ବିଭବଙ୍କୁ ନେଇ ସିନ୍‌ ରିକ୍ରିଏଟ୍‌
  • ||
  • ମଦ ନୀତି ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା: କେଜ୍‌ରିୱାଲଙ୍କୁ ପୁଣି ୧୪ ଦିନ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବାକୁ ଇଡିର ଆବେଦନ
  • ||
  • IPL ପ୍ରଥମ କ୍ୱାଲିଫାୟର ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ କୋଲକାତା- ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ରନ୍‌ ବର୍ଷା କରିବେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାୱାର ହାଉସ୍‌
  • ||
  • ବାତ୍ୟା ହେବନି..ଅବପାତ ହୋଇ ମିଆଁମାର ଯିବ: ଜିଏଫଏସ୍
  • ||

ଏସିଆ, ଆଫ୍ରିକାରେ ବେବି ଫୁଡ୍‌ ବିପଦଜନକ, ଅତିରିକ୍ତ ଚିନି ମିଶୁଥିବା ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ, ପ୍ରମାଣ ମିଳିଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୦୪: ଏଫ୍‌ଏମ୍‌ସିଜି କମ୍ପାନି ନେସ୍‌ଲେ ବିକାଶମୁଖୀ ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ବିକୁଥିବା ପିଲାଙ୍କ ଦୁଗ୍ଧ ଏବଂ ସେରେଲାକ୍‌ ଭଳି ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀରେ ଅତିରିକ୍ତ ଚିନି ଏବଂ ମହୁ ମିଶାଇଥାଏ । ଜୁରିଚ୍‌ସ୍ଥିତ ପବ୍ଲିକ୍‌ ଆଇ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଇଣ୍ଟର୍‌ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ ବେବି ଫୁଡ୍‌ ଆକ୍ସନ ନେଟ୍‌ୱର୍କ(ଆଇବିଏଫ୍‌ଏଏନ) ନିଜ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଏସିଆ, ଲାଟିନ୍‌ ଆମେରିକା ଏବଂ ଆଫ୍ରିକାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ୬ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ଗହମରୁ ତିଆରି ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ବେବି ଫୁଡ୍‌ରେ ପ୍ରତି ଗୋଟିଏ ସର୍ଭିଂରେ ହାରାହାରି ୪ ଗ୍ରାମ ଚିନି ମିଳିଛି । ଭାରତରେ ଏହା ୨.୨ ଗ୍ରାମ ରହିଛି । ପବ୍ଲିକ ଆଇ ଏସବୁ ଦେଶରେ କମ୍ପାନିର ପ୍ରାୟ ୧୫୦ଟି ଉତ୍ପାଦର ଯାଞ୍ଚ ବେଲ୍‌ଜିୟମ୍‌ସ୍ଥିତ ଲ୍ୟାବ୍‌ରେ କରିଛି । ପବ୍ଲିକ୍‌ ଆଇ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଛି ଯେ, ଯଦି ଏ ଅଭିଯୋଗ ସତ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ(ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ) ନିର୍ଦ୍ଦେଶର ଅବମାନନା । ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଅନୁସାରେ, ୩ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ଚିନି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମିଠା ପଦାର୍ଥର ଉପଯୋଗ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ ମାନକ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ଏଫ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଏଆଇ) କହିଛି ଯେ, ଯଦି ଏ ଅଭିଯୋଗ ସତ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ ତେବେ ନେସ୍‌ଲେ ବିରୋଧରେ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାକୁ ନେଇ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । 

କମ୍ପାନି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦିଆଯାଇଛି ଯେ,ଏହାର ସମସ୍ତ ଶସ୍ୟ ପ୍ରଡକ୍ଟରେ ପ୍ରୋଟିନ, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍‌, ଭିଟାମିନ, ମିନେରାଲ ଏବଂ ଆଇରନ ଭରି ରହିଛି । ପ୍ରଡକ୍ଟଗୁଡ଼ିକର ପୁଷ୍ଟିକରତତ୍ୱକୁ ନେଇ କମ୍ପାନି ସାଲିସ୍‌ କରେନାହିଁ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.