ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା ରାଜ୍ୟସଭା ନେତା ନିର୍ବାଚିତ
  • ||
  • ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍ ହରାଇ ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ର ବିଶ୍ୱକପ୍ ସ୍ୱପ୍ନ ଧୂଳିସାତ୍
  • ||
  • ଅଷ୍ଟାଦଶ ଲୋକସଭାର କାମଚଳା ବାଚସ୍ପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବ
  • ||
  • ରୁଙ୍ଗଟା କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ଲୁହା ପ୍ଲେଟ୍ ଚାପି ହୋଇ ୨ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ରି ଚେକିଂ ହେବ ୧୮ ହଜାର ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଖାତା, ବୋର୍ଡରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ୫ ହଜାର ପରୀକ୍ଷାର୍ଥ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ରାସ୍ତା ପାରି ହେଉଥିବା ବେଳେ ମାଡ଼ିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ମହିଳା ମୃତ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ: ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ସହଯୋଗୀ ଫେରାର୍
  • ||
  • ସୁପର ୮ରେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବଡ଼ ଲଢ଼େଇ: ନେଟ୍‌ ରନରେଟ୍‌ ହେବ ଖେଳ, ଖଳନାୟକ ସାଜିପାରେ ବର୍ଷା
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ଅଷ୍ଟାଦଶ ଲୋକସଭାର ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନ:୨୬ରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ, ୨୭ରେ ରାଜ୍ୟ ସଭା ବୈଠକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାର ୩୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ, ଆସନ୍ତା ୩ ଦିନ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

କାର୍ଯ୍ୟଭାର ସମ୍ଭାଳିଲେ ମୋଦୀଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟର ମନ୍ତ୍ରୀ; ତଥାପି ଦୁଇ ପଦକୁ ନେଇ ଏବେ ବି ଚିନ୍ତାରେ ବିଜେପି

Image source: NDTV

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୧/୦୬: ମୋଦୀ ୩.୦ ପାଇଁ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ ନୂତନ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ମଧ୍ୟ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇସାରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଶାସକ ବିଜେପିର ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟ ରହିଛି - ଲୋକସଭା ପାଇଁ ନୂତନ ବାଚସ୍ପତି ଚୟନ କରିବା ଏବଂ ଦଳର ମୁଖିଆଙ୍କ ନାଁ ସ୍ଥିର କରିବା। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେ.ପି ନଡ୍ଡାଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ କ୍ୟାବିନେଟରେ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ତଥା ରାସାୟନିକ ଏବଂ ସାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଦାୟିତ୍ବ ରହିଛି।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ହରିୟାଣା, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ନୂତନ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ବିଜେପିର ଏଜେଣ୍ଡା ଉପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏନଡିଏର ପସନ୍ଦ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିବା। ଏନ. ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁଙ୍କ ଟିଡିପି ଏବଂ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଜେଡିୟୁ ହେଉଛି ବିଜେପିର ମୁଖ୍ୟ ସହଯୋଗୀ, ଯାହାର ସମର୍ଥନ ସରକାରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉଭୟ ଟିଡିପି ଏବଂ ଜେଡିୟୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି।

ଏକ ମିଳିତ ସରକାରରେ, ଯେତେବେଳେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ଚୁକ୍ତି ଅଭାବରୁ ସରକାର ପତନର ବାଟରେ ଥାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି କ୍ଷମତା ପାଇଥାଆନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯେତେବେଳେ ବି ଲୋକସଭାରେ କୌଣସି ବିଷୟ ଅଟକିଯାଏ, ସେତେବେଳେ ଏହି ସମ୍ପର୍କରେ ଅନ୍ତିମ ମତାମତ ଦେଇଥାଆନ୍ତି ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ସରକାର ପାଇଁ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ପଦ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏହି କାରଣରୁ ଉଭୟ ରାଜନୈତିକ ଭେଟେରାନ ଟିଡିପି ଏବଂ ଜେଡିୟୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିତୀଶ କୁମାର ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ପଦବୀ ଯେକୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଢ଼ାଲ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ।

ତେବେ ବିଜେପି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ସେମାନେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦକୁ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏ ବାବଦରେ କୌଣସି ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତି ଆସିନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡି. ପୁରନ୍ଦେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ନାଁ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀ ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଡି ପୁରନ୍ଦେଶ୍ୱରୀ ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଭେଟେରାନ୍ ଅଭିନେତା ଏନଟି ରାମା ରାଓଙ୍କ ଝିଅ ଏବଂ ନାଇଡୁଙ୍କ ଭାଉଜ। ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଡଗ୍ଗୁବତୀ ଭେଙ୍କଟେଶ୍ବର ରାଓ ଜଣେ ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ତଥା ବିଧାୟକ ଅଟନ୍ତି, ଯିଏକି ପରେ ଓ୍ବାଇଏସ୍‌ଆର୍ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.