ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ଓୟୁଟିଆର୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବ, ସଭାପତିତ୍ୱ କରିବେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ୟୁପି ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ, ବିଜେପିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବେ ରାଜା ଭୈୟା
  • ||
  • ବିନିକାରୁ ଅପହୃତ ବ୍ୟବସାୟୀ ବୁର୍ଲାରୁ ଉଦ୍ଧାର, ପୁଲିସର ବ୍ଲକିଂ ଦେଖି ଗୋଲଗୁଣ୍ଡା ପାଖରେ ଛାଡ଼ି ଅପହର୍ତ୍ତା ଫେରାର
  • ||
  • ୨୯ରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ, ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଲେଜର ସ୍କାନିଂ ରିପୋର୍ଟ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ୯ ଓ୍ବିକେଟ୍ ବିଜୟୀ, ୟୁପି ୱାରିୟର୍ସର ଦ୍ୱିତୀୟ ପରାଜୟ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ ୪ ଦିନିଆ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଆଜି କାର୍‌କେଡ୍‌ ରିହର୍ସାଲ କରିବ ଓଡ଼ିଶା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଶନିବାର ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୪୧ଟି କ୍ରିକେଟ୍‌ ଏକାଡେମୀ ହେବ ଲୋକାର୍ପଣ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ୩ ତାରିଖ ଯାଏ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି
  • ||

ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ମାମଲା: ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ଧରିବାରେ ଓଡ଼ିଶା ଆଗରେ, ୫ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶା ଭିଜିଲାନ୍ସ ନମ୍ବର ୱାନ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୬।୧୨: ପୂର୍ବ ଭଳି ଏଥର ମଧ୍ୟ ପୁଣି ଦେଶରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ହୋଇଛି ଓଡ଼ିଶା ଭିଜିଲାନ୍ସ । ୨୦୨୨ ଏନ୍‌ସିଆରବି ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ କରୁଥିବା ଦୁର୍ନୀତିଖୋର ଅଫିସରଙ୍କୁ ଧରିବାରେ ଓଡ଼ିଶା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ପଛରେ ପକାଇ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି । ଏହିଭଳି ଭାବେ ଗତ ୫ ବର୍ଷ ହେବ ଓଡ଼ିଶା ଭିଜିଲାନ୍ସ ନମ୍ବର ୱାନ୍‌ ହୋଇଚାଲିଛି । ୨୦୨୨ ଏନ୍‌ସିଆରବି ରିପୋର୍ଟ ଆନୁସାରେ, ସାରା ଦେଶରେ ଆୟବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ନେଇ ୩୭୨ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେଥିରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ସର୍ବାଧିକ ୮୫ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ଆୟବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ମାମଲାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି କର୍ଣ୍ଣାଟକ । ଏହି ରାଜ୍ୟ ଭିଜିଲାନ୍ସ ୫୬ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା । ବିହାର ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ବିହାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ୪୮ ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା । ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଥିବା ବେଳେ ଦଶମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ । 

ଛତିଶଗଡ଼ ଆୟବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ନେଇ କୌଣସି ଗୋଟିଏ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିନାହିଁ । ୮ ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ ୬ଟି କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ୨୦୨୨ରେ କୌଣସି ଗୋଟିଏ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିନାହିଁ । ୨୦୨୨ରେ ସରକାରୀ ଅର୍ଥ ଆତ୍ମସାତ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଶରେ ପଞ୍ଜାବ ଆଗରେ ଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ପଞ୍ଜାବରେ ୧୩୫ ଟି ମାମଲା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାମିଲନାଡୁରେ ୯୦ଟି ଓ ଓଡ଼ିଶାରେ ୮୪ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୨୨ରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍‌ ଓ ଦଣ୍ଡାଦେଶରେ ଓଡ଼ିଶା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଏନ୍‌ସିଆରବିର ୨୦୨୧ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ୨୦୨୧ରେ ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ  ଅଭିଯୋଗରେ ସାରା ଦେଶରେ ୩୯୮ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । ସେଥିରୁ ସର୍ବାଧିକ ୯୨ଟି ମାମଲା ଓଡ଼ିଶା ଭିଜିଲାନ୍ସ ରୁଜୁ କରିଥିଲା । ୨୦୨୦ରେ ସାରା ଦେଶରେ ୩୦୦ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଓଡ଼ିଶା ସର୍ବାଧିକ ୯୩ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲା । 

ସେହିଭଳି ୨୦୧୯ରେ ୩୫୭ଟି ଆୟବହିର୍ଭୂତ ମାମଲାରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ୮୮ଟି ଏବଂ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ସାରା ଦେଶରେ ୪୦୧ଟି ମାମଲାରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୧୧ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାମଲାର ୨୭.୬% । ୨୦୨୨ରେ ସାରା ଦେଶରେ ଆୟବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ନେଇ ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ଓଡ଼ିଶା ଭିଜିଲାନ୍ସର ୨୨.୮% ରହିଛି ।  ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଲାଞ୍ଚ ନେବାରେ ୨୦୨୨ରେ ସାରା ଦେଶରେ ୨୮୮୩ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ ୭୨୮ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ରାଜସ୍ଥାନ ଭିଜିଲାନ୍ସ ୪୬୫ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତୃତୀୟ ଓ ୨୫୭ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ । ଓଡ଼ିଶା ଭିଜିଲାନ୍ସ ୧୧୮ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି । ଏହି ତାଲିକାରେ ଓଡ଼ିଶା ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଲାଞ୍ଚ ମାମଲାରେ ୨୦୨୧ ଓ ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଓଡ଼ିଶା ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ଥିଲା । ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ଖସି ଅଷ୍ଟମରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

Also Read :-

ରାଜଧାନୀରେ ଲୁଟ୍ ରୋକିବାକୁ ପୋଲିସର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି, ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟକୁ ଯାଇ ଲୋକଙ୍କୁ କରିବ ସଚେତନ

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.