ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା ରାଜ୍ୟସଭା ନେତା ନିର୍ବାଚିତ
  • ||
  • ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍ ହରାଇ ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ର ବିଶ୍ୱକପ୍ ସ୍ୱପ୍ନ ଧୂଳିସାତ୍
  • ||
  • ଅଷ୍ଟାଦଶ ଲୋକସଭାର କାମଚଳା ବାଚସ୍ପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବ
  • ||
  • ରୁଙ୍ଗଟା କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ଲୁହା ପ୍ଲେଟ୍ ଚାପି ହୋଇ ୨ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ରି ଚେକିଂ ହେବ ୧୮ ହଜାର ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଖାତା, ବୋର୍ଡରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ୫ ହଜାର ପରୀକ୍ଷାର୍ଥ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ରାସ୍ତା ପାରି ହେଉଥିବା ବେଳେ ମାଡ଼ିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ମହିଳା ମୃତ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ: ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ସହଯୋଗୀ ଫେରାର୍
  • ||
  • ସୁପର ୮ରେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବଡ଼ ଲଢ଼େଇ: ନେଟ୍‌ ରନରେଟ୍‌ ହେବ ଖେଳ, ଖଳନାୟକ ସାଜିପାରେ ବର୍ଷା
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ଅଷ୍ଟାଦଶ ଲୋକସଭାର ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନ:୨୬ରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ, ୨୭ରେ ରାଜ୍ୟ ସଭା ବୈଠକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାର ୩୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ, ଆସନ୍ତା ୩ ଦିନ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ପିଏମ୍ ମୋଦିଙ୍କ ପସନ୍ଦ ସଜନାଛୁଇଁ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏଥିରେ କଣ ଅଛି ବିଶେଷତା...

ଭୁବନେଶ୍ଵର, ୨୪/୦୫ : ପିଏମ୍ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ସଜନା ଛୁଇଁର ତରକାରୀ ପସନ୍ଦ । କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି, ସଜନାଛୁଇଁ ଖାଇବାଦ୍ୱାରା କଣ କଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଓୌଷଧିୟ ଗୁଣ ବିଷୟରେ। ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରୁଛନ୍ତି, ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନିଜ ପିଏମ୍ ଆବାସରେ କେଉଁ ପନିପରିବା ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଖାଉଛନ୍ତି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେବିଷୟରେ ବିସ୍ତାର ରୂପରେ ଜଣାଇବୁ। 

ସଜନାଛୁଇଁ : ପିଏମ୍ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସଜନାଛୁଇଁ ପସନ୍ଦ। ସେ ଏକ ଇଣ୍ଚର୍ଭିୟୁରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କୁ ସଜନାଛୁଇଁର ପରଠା ଭଲଲାଗେ। ସେ ପ୍ରାୟତଃ ସବୁ ସପ୍ତାହରେ ନିଜ ପସନ୍ଦର ପରଠା ଖାଇଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି, ସଜନାଛୁଇଁ କଣ ପାଇଁ ଏତେମାତ୍ରାରେ ଲାଭପ୍ରଦ। 

ସଜନାଛୁଇଁର ଓୌଷଧିୟ ଗୁଣ : ଏକ୍ସପର୍ଟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସଜନାଛୁଇଁ ‘ଅଲ୍ ଇନ୍ ୱାନ୍’ ହର୍ବ୍ ଅଟେ। ଏହାର ଗଛ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍, ଏଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ୍, ଏଣ୍ଟି-ଇଂଫ୍ଲେମେଟରୀ, ଏଣ୍ଟିକ୍ୟାନ୍ସର୍, ଏଣ୍ଟିଡାୟବେଟିକ୍, ଏଣ୍ଟିଭାୟରଲ୍, ଏଣ୍ଟିଫଙ୍ଗଲ୍ ଏବଂ ଏଣ୍ଟିଜିଂଗ୍‌ର ରୂପରେ କାମକରିଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ,  ଭିଟାମିନ୍ ବି୧(ଥାୟମିନ୍), ବି୨(ରାଇବୋଫ୍ଲେବିନ୍), ବି୩ (ନିୟାସିନ୍), ବି୬ ଫୋଲେଟ୍, ଏସ୍କାର୍ବିକ୍ ଏସିଡ୍(ଭିଟାମିନ୍ ସି), କ୍ୟାଲ୍ସିୟମ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ଆଇରନ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଫସଫରସ୍ ଏବଂ ଜିଂକ୍ ଇତ୍ୟାଦି ରହିଥାଏ। ଏହାକୁ ଖାଇବାଦ୍ୱାରା ବହୁତ ରୋଗ ଆପେଆପେ ଦୂର ହୋଇଯାଏ। 

ସଜନାଛୁଇଁର ଗଛ : ସଜନାଛୁଇଁଗଛର ସମସ୍ତ ଭାଗ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏହାର ପତ୍ର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ। ଆପଣ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ତାଜା ସଜନାସାଗର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏହାର ସୁପ୍ ଏବଂ ତରକାରୀ ପାଇଁ ପତ୍ରକୁ ସୁଖାଇ, ପାଉଡର୍ କରି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏହାଛଡା ସଜନାଛୁଇଁକୁ ସିଝାଇ ଏହାର ସୁପ୍ ପିଇଲେ, ଗଣ୍ଠି ଦରଜରୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ। 

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପାଇଁ ସଜନାସାଗ ସର୍ବୋତ୍ତମ : ସଜନା ଶାଗ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହିମୋଗ୍ଲୋବିନ୍‌ର ସ୍ତର ଭଲ ରହିଥାଏ, ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ରହିଥାଏ। ଲିଭର୍ ଏବଂ କିଡନିକୁ ଡିଟକ୍ସିଫାଏ କରିଥାଏ। ଏହାଛଡା ରକ୍ତକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିଥାଏ ଏବଂ ଚର୍ମରୋଗକୁ ଦୂର କରିଥାଏ। ଏହା ଓଜନ କମାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ। ଏହା ଶରୀର ଉପରେ ଏକ ଗରମ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଯାହାଙ୍କୁ ଏସିଡିଟି, ବ୍ଲିଡିଙ୍ଗ୍, ପାଇଲ୍ସ୍, ଅଧିକ ମାସିକଧର୍ମ ଏବଂ ବ୍ରଣ ଇତ୍ୟାଦି ଅସୁବିଧା ରହିଛି, ସେମାନେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁନାହିଁ।



  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.